Opiekun Inwestora

Kroczący Stop Loss – najlepsze narzędzie do monitorowania funduszy inwestycyjnych

Podstawowa zasada inwestowania: ucinaj straty. Ale jak jednocześnie nie przegapić wzrostów? To proste – zastosować Kroczący Stop Loss. To najczęściej używana przez inwestujących w fundusze funkcjonalność portalu Opiekun Inwestora.

To znacznie lepsze rozwiązanie niż „czysty” Stop Loss.

W cyklu artykułów bardzo dokładnie omówię praktyczne zastosowania tego narzędzia.

Jak działa technika Kroczącego Stop Loss?

Case study: inwestor kupuje Fundusz Inwestycyjny akcji. Uznał, że chce wycofać się z inwestycji gdy cena funduszu spadnie o 10% liczone od najwyższej wyceny od dnia zakupu funduszu.

Aby realizować Kroczący Stop Loss trzeba codziennie sprawdzać wycenę funduszu i:

  • jeżeli cena funduszu wzrastapodnosimy próg alarmowy, ponownie wyliczając jego wartość
  • jeżeli cena funduszu spadapróg alarmowy pozostawiamy bez zmian (nie obniżamy)
  • jeżeli cena funduszu spada poniżej określonego progu alarmowego – rozważamy sprzedaż funduszu

opiekun-inwestora-kroczacy-stop-loss

p1 Inwestor kupuje fundusz po cenie 100 zł za jednostkę uczestnictwa. Chce monitorować fundusz na ew. spadki i wybiera próg alarmowy 10%. Oblicza próg alarmu jako 100 zł minus 10%: czyli wartość progu alarmowego wynosi 90 zł.
p2 Fundusz inwestycyjny zarobił i cena jednostki wynosi 120 zł. Aby nadal realizować założenia Kroczącego Stop Loss (czyli pilnowania spadku 10% od najwyższej wyceny) skoro fundusz zarobił należy zwiększyć próg alarmowy, licząc go jako odjęcie 10% od ceny 120 zł – czyli nowy próg alarmowy wynosi 108 zł.
p3 Fundusz chwilowo traci – wtedy nie obniżamy progu alarmowego (został ‚zatrzaśnięty’ na dotychczasowym poziomie). Sprawdzamy czy cena funduszu nie jest niższa niż wartość progu alarmowego. Niższa nie jest, więc nie podejmujemy żadnych decyzji.
p4 Fundusz ponownie zarabia – a wraz ze wzrostem ceny funduszu zwiększamy próg alarmowy. Najwyższa cena funduszu to 140 zł – tym samym próg alarmowy ustawiamy na poziomie 140-14 czyli 126 zł.
p5 Fundusz zaczyna tracić – ale nie został przekroczony próg alarmowy. Tym samym inwestor nie podejmuje żadnych decyzji.
p6 Fundusz traci dalej – jego cena spada do 120 zł. Ponieważ przekroczony został próg alarmowy – inwestor podejmuje decyzję o sprzedaży funduszu inwestycyjnego.

Wycofując się z funduszu inwestor zarobił 20% – nie sprzedał co prawda ‚na górce’ (skąd miał wiedzieć), ale zareagował gdy tylko fundusz zaczął tracić więcej niż zaplanowana wartość.

Jak określić próg akceptowalnej straty?

Aby ograniczać straty inwestor musi określić jaką stratę akceptuje. Ale absolutnie nie na zasadzie „duże zyski oznaczają gotowość do dużej straty”. Nie może to być także lakoniczne „akceptuję średnią stratę”. Ten próg musi być konkretny.

I nieważne czy ktoś inwestuje ‚ostrożnie’, czy ‚agresywnie’ – nie musi godzić się na dużą stratę. Próg straty 10% jest dobrym punktem wyjścia na początek. Natomiast nasze szczegółowe propozycje co do progów alarmowych proponowanych dla Kroczącego Stop Loss różnią się dla różnych funduszy. Więcej informacji dostępne jest bezpłatnie po założeniu konta na www.opiekuninwestora.pl.

Funkcja Kroczącego Stop Loss dostępna jest w portalu Opiekun Inwestora

Ręczne realizowanie tej techniki (szczególnie gdy chcemy monitorować kilka funduszy) byłoby bardzo czasochłonne. Dlatego warto wykorzystać odpowiednie narzędzia. Kroczący Stop Loss w portalu Opiekun Inwestora wprowadziliśmy już w 2009 roku (wcześniej dostępne były inne odmiany monitorowania funduszy).

Portal Opiekun Inwestora w swoich abonamentach udostępnia funkcjonalność Kroczącego Stop Loss. To jedyny portal na rynku oferujący możliwość monitorowania poprzez Kroczący Stop Loss dowolnych funduszy inwestycyjnych (a także walut i indeksów giełdowych).

Jak to działa?

Na przykładzie funduszu Arka Akcji. Jeżeli inwestor chce zastosować pilnowanie wycen funduszu Arka Akcji na poziomie 8% (zalecany próg dla funduszy akcji) to wystarczy zdefiniować powiadomienie w portalu. Nie trzeba znać ceny jednostki, nie trzeba nic obliczać. Wystarczy dać proste zlecenie:

Drogi Opiekunie Inwestora proszę monitorować dla mnie wyceny funduszu Arka Akcji na poziomie Kroczącego Stop Loss wynoszącego 8%. No… i dodatkowo podać jaki tytuł ma mieć e-mail, który otrzymamy z portalu, jak często chcemy otrzymać dodatkowy raport pokazujący bieżące wyniki funduszu (np. raz na dwa tygodnie).

Całość obliczeń bierze na siebie portal codziennie sprawdzając wyniki funduszy i automatycznie podnosząc progi alarmowe dla zdefiniowanych przez użytkowników portalu powiadomień.

Portal wyśle Alarm gdy tylko założony próg alarmowy zostanie przekroczony. Proste?

opiekun-inwestora-ksl

Raz zdefiniowane powiadomienia można oczywiście edytować i zmieniać.

lista_ksl

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz