Archiwum

Korzyść podatkowa w inwestowaniu – czy istnieje?

W prasie i internetowych dyskusjach od zawsze pojawia się zarzut: po co płacić koszty w polisie inwestycyjnej? Odpowiadam: choćby dla korzyści podatkowej czyli dla większych zysków. Po to aby zarabiać więcej, niż inwestując bez opłat. Brzmi dziwnie? To zapraszam do lektury.

Czym jest korzyść podatkowa?

Korzyść podatkowa to możliwość uniknięcia płacenia podatku ‚Belki’ przy zmianach między funduszami. W ten sposób niezapłacona kwota podatku ‚pracuje’ na dalsze zyski. Przy wypłacie środków z takiego parasola funduszy podatek trzeba zapłacić. Ale – tylko podatek od całego wypracowanego zysku.

Korzyść podatkowa to nie to samo co odroczenie podatku. Odroczenie podatku oznacza, że podatek od każdej transakcji zostaje ‚zapamiętany’ i musimy do potem zapłacić później. Korzyść podatkowa – to brak podatku przy transakcjach i zapłacenie podatku na końcu inwestycji naliczonego wyłącznie od wypracowanego zysku na całej inwestycji.

Czy da się to policzyć? Oczywiście!

Założenia do analizy:

 • inwestor wpłaca 1.000 zł do platformy inwestycyjnej, w ciągu 3 miesięcy 2 razy zmienia fundusz (z A na B, z B na C) a potem dokonuje wypłaty środków
 • na inwestycji w funduszu A inwestor zarabia 10%
 • na inwestycji w funduszu B inwestor traci 8%
 • na inwestycji w funduszu C inwestor zarabia 5%

Inwestycja na platformie bez opłat (np. mBank)

Tabelka powinna być oczywista w jej interpretacji. Ale na pierwszy raz opiszę ją krok po kroku.

 • Początek inwestycji: Inwestuję 1.000 zł w Fundusz A.
 • Fundusz A zarobił 10%. Wartość rachunku to 1.100 zł. Zysk 100 zł.
 • Zmieniam inwestycję na Fundusz B.
 • Od zysku 100 zł płacę 19 zł podatku. Wartość rachunku to 1.089 zł.
 • Fundusz B traci 8% – sprzedaję fundusz i zmieniam na Fundusz C.
 • Od straty nie płacę podatku. Wartość rachunku to 994,52 zł.
 • Fundusz C zarobił 5%. Wartość rachunku to 1.044,25 zł.
 • Od zysku 49,72 zł płacę 9,45 zł podatku.
 • Kończę inwestycję. Wartość do wypłaty to 1.034 zł.
 • Suma zapłaconych podatków: 28,45 zł

Na wykresie przebieg inwestycji wygląda następująco:

Brak korzyści podatkowej objawia się następująco:

 1. Po pierwszej transakcji, pobrany jest 19% podatek od zysku. Ta pobrana kwota zmniejsza kwotę reinwestowaną w drugi fundusz (stąd obsunięcie wykresu inwestycji)
 2. Przy stracie nie jest pobierany podatek.
 3. Ale dla Funduszu C zakupionego w punkcie (2) podatek będzie liczony od wartości zakupu z punktu (2).

Opodatkowane są tutaj każde pojedyncze zyski. W tym przykładzie:

 • opodatkowany jest zysk wypracowany w funduszu A – ten zysk to 100 zł
 • opodatkowany jest zysk wypracowany w funduszu C – ten zysk to 49,73 zł
 • suma zysków do opodatkowania to 149,73 – stąd suma podatków 28,45 zł

Ta sama inwestycja pod parasolem polisy inwestycyjnej

Tu inwestora chroni korzyść podatkowa: przy zmianach między funduszami nie płaci podatku. Płaci go natomiast po zakończeniu inwestycji. Przy czym zapłacony podatek nie jest sumą podatków, które powinien zapłacić inwestor w poszczególnych zmianach między funduszami. Podatek jest liczony od całkowitego zysku (wartość rachunku minus suma wpłat).

Efekt korzyści podatkowej jest tu bardzo wyraźny. Przebieg inwestycji w polisie inwestycyjnej na wykresie:

Korzyść podatkowa przejawia się tu w następujący sposób:

 1. Po pierwszej transakcji nie jest pobierany podatek. Cała kwota zostaje przeniesiona z funduszu A do funduszu B
 2. Przy stracie także nie jest pobierany podatek 🙂
 3. Na końcu inwestycji pobierany jest jeden podatek. Ale nie jako suma podatków należnych za zysk w funduszu A i zysk w funduszu C. Opodatkowany jest jedynie końcowy wynik inwestycji.

Zapłacony podatek to: 11,89 zł (w porównaniu do 28,45 zł w mBanku).

[stextbox id=”info”]Pod parasolem zapłaciłem o ponad połowę mniejszy podatek, a wynik inwestycji był lepszy o 1,54% (do wypłaty 1050,71 zamiast 1034,80).[/stextbox]

Obie inwestycje na jednym wykresie

Pierwszy efekt działania korzyści podatkowej widać już przy pierwszej konwersji. Całość środków pozostaje w polisie i dalej pracuje na zyski, podczas gdy w przypadku mBanku mamy chwilowy spadek wartości inwestycji (z uwagi na zapłacony podatek). Te zapłacone w formie podatku pieniądze w kolejnych latach inwestycji nie są już inwestowane. W przypadku polisy inwestycyjnej pieniądze te pozostają i w kolejnych latach generują dalsze zyski (o ile inwestycją poprawnie zarządzamy).

Korzyść podatkowa widoczna jest także w momencie wypłaty. W polisie inwestycyjnej zyski i straty na poszczególnych inwestycjach się niwelują – i ostatecznie podatek jest znacznie mniejszy niż w przypadku inwestycji na platformie mBanku – gdzie podatek płacimy przy każdej zyskownej zmianie między funduszami, a po chwilowych spadkach wartości portfela podatek liczony jest od tej niższej wartości.

Ostatni wykres na dziś pokazuje jeszcze raz czym różni się pobieranie podatku przy każdej zmianie między funduszami, a pobieraniem podatku od zysku. Opodatkowana kwota jest znacznie wyższa przy inwestycji poza parasolem polisy inwestycyjnej.

Jeżeli koszty polisy odstraszały Cię przed taką inwestycją…

… możesz zobaczyć dlaczego w polisach inwestycyjnych zarabia się więcej (płacąc koszty) niż inwestując poza polisą (bez kosztów, ale płacąc podatek w trakcie trwania inwestycji).

Koszt polisy nie musi być wysoki – bez trudu znajdziemy produkty z kosztem około 1% w skali roku, polisa nie oznacza konieczności systematycznych wpłat (doskonale sprawdzi się przy inwestycjach jednorazowych i niesystematycznych) i absolutnie nie musi oznaczać blokowania kapitału opłatami likwidacyjnymi na wiele lat. Przy inwestycjach jednorazowych z moją pomocą skonstruujesz produkt dający dostęp bez żadnych opłat do większości zainwestowanego kapitału.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu na www.rodzinnefinanse.pl. Oprócz produktu (wybranego z całej oferty rynkowej – nie ma jednego najlepszego produktu) otrzymasz pomoc w zarządzaniu tak – aby jak najlepiej wykorzystać możliwości produktu. Zakres mojej pomocy dostępny jest tutaj: www.rodzinnefinanse.pl/co-otrzymasz

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4