Archiwum

Jeżeli wierzysz, że struktury zawsze tworzone są przez ekspertów…

Pamiętacie artykuł o trzech strukturach na kurs Euro oferowanych przez mBank? Jedną na wzrost, drugą na spadek, trzecią na stabilizację kursu – gdzie całe ryzyko wyboru zrzuca się na Klienta? Podobne rozwiązania oferuje także Arka. Dzięki wpisom na blogu Arka zaczynam rozumieć po co tworzy się tak dziwną ofertę…

Dla przypomnienia: Jak działa struktura?

Można przeprowadzić bardzo techniczny wykład na ten temat. Zamiast tego w skrócie. Wiedząc jak działa struktura zrozumiemy dlaczego historycznie te produkty tak rzadko dały zarobić więcej niż lokata bankowa.

Z naszych 10.000 zł większa część (np. 9.400 zł) inwestowana jest w bezpieczny instrument finansowy. Wystarczy wyszukać taki, który da zysk pozwalający wypłacić np. po roku inwestorowi 10.000 zł. Czyli zachować gwarancję kapitału.

Jeżeli struktura obiecuje 18% zysku w ciągu roku (często obiecuje więcej), to, aby taki wynik uzyskać wystarczy, aby z 600 zł (które zostały) wyczarować kolejne 1200 zł. Czyli w tym przykładzie zarobić 200% w ciągu roku.

Wtedy część bezpieczna daje 10.000 zł i dodając do tego wartość części agresywnej mamy do dyspozycji kwotę 11.800 zł.

[stextbox id=”info” caption=”Ile razy może udać się zarobić 200% w rok?„]Już pierwsze spojrzenie na te obliczenia pokazuje dlaczego struktury rzadko zarabiały. Gdyby nie było z tym problemów (zyski 100% i więcej) – można by inwestować z zamkniętymi oczyma w te produkty. Niestety zyski po 200% rocznie nie zdarzają się ot tak…[/stextbox]

Jak zarobić te 200%? W grę wchodzą opcje. To rodzaj zakładu. Wystarczy znaleźć chętnego na prosty zakład: np. Euro w ciągu roku wzrośnie powyżej 4,16 zł. Indeks WIG20 na zamknięcie sesji w dniu 15.05.2011 będzie w przedziale 2780-2810. VAT na paliwo w roku 2015 zostanie zmniejszony do 18% 🙂 I znaleźć chętnego do przyjęcia takiego zakładu.

Jedna strona ryzykuje całym wpłaconym kapitałem (nasze 600 zł). Druga strona zobowiązuje się wypłacić różnicę w cenie zakładu w razie przegranej. Zawsze znajdą się dwie strony, gdzie jedna jest przekonana, że będzie wynik A, a druga, że na pewno będzie inaczej. I zapewniam, nie jest tak, że zawsze pierwsza strona zakładu wygrywa.

Okazuje się, że jedyny w miarę pewny sposób na dobór odpowiedniej struktury to doskonała wiedza o rynku, którego struktura dotyczy… A nie tego chyba oczekują Klienci.

Czy Tobie też wydawało się, że struktury zawsze tworzą profesjonaliści?

Profesjonaliści, którzy dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu i znajomości rynku odpowiednio przewidują co się wydarzy, i Klienci kupując strukturę kupują tak naprawdę wiedzę analityków, gdyż sami raczej nie znają się na rynku kawy, pszenicy, złota, giełd oraz walut.

Też tak myślałem. W wielu przypadkach tak jest – produkty tworzą profesjonaliści – to, że tak mała struktur zarabia związane jest ze sposobem w jaki działają. I tylko dlatego tak rzadko udaje się „trafić”. Ale jak już się uda – można wynikami takiej struktury pochwalić się w reklamie.

Są jednak przypadki, gdzie firma tworząca strukturę sama przyznaje się, że nie potrafi przewidzieć przyszłości…

To przykład mBanku i ich trzy struktury na Euro. Do tego grona dołączają kolejne. Jak np. BZ WBK. Który także uruchomił 3 struktury na kurs Euro. Jedną na wzrost, jedną na spadek, jedną na stabilizację kursu. Proszę mi powiedzieć – gdzie w tym rozwiązaniu jest jakakolwiek wiedza analityczna? Jakiekolwiek wsparcie dla Klienta?

Ja struktur nie kupuję. Nie wiem co mówi się na spotkaniach sprzedażowych. Ale to co odkryłem na blogu Arka, pozwala mi zrozumieć, że takie 3 struktury to może być dobrze zaplanowane działanie.

Cóż to za struktury w BZ WBK?

Produkty Strukturyzowane BZ WBKTo produkty: Złoty Plus, Euro Plus oraz Złoty Stabilizacja. W odróżnieniu od mBanku tu dano w każdym przypadku po dwa progi: przekroczenie kursu o pewien próg da zysk 7%. A gdy kurs np. wzrośnie (zmaleje, ustabilizuje się) jeszcze bardziej mamy zysk nawet 12%.

Struktura jest na pół roku. A zysk podawany jest w ujęciu rocznym. Czyli inwestor nie zarobi 7% czy też 12% tylko o ponad połowę mniej.

Na blogu BZ WBK pojawił się artykuł o tych strukturach. Zainteresował mnie jeden fragment:

„W zależności od indywidualnych oczekiwań i potrzeb klienta może on zainwestować w jedną dwie lub nawet trzy strategie.”

Zaraz? „lub nawet trzy strategie”? Ja rozumiem, że chodzi o sprzedaż, ale – jeżeli w podobny sposób przedstawia się ten produkt Klientowi przy jego sprzedaży to … ciekaw jestem kto z Klientów da się na coś takiego nabrać? Przecież wybierając 3 struktury (wpłacając po 20.000 w każdą z nich) zysk pojawi się tylko na jednej. Nawet, gdy będzie to ten większy zysk (12% w ujęciu rocznym) to całkowity zysk Klienta wyniesie 4% w stosunku rocznym (dwie pozostałe struktury „wyjdą” na zero). Mam wrażenie, że jednak lokata jest lepiej oprocentowana.

Moje przemyślenia…

Po co tworzyć takie rozwiązanie (kilka, wzajemnie wykluczających się struktur)? Moje typy to:

  • można zachęcić Klienta, że skoro nie wie, którą wybrać 🙂 to najlepiej niech wybierze po jednej każdego rodzaju… (czyli większy zysk dla firmy) Wtedy na pewno zarobi (na pewno mniej niż lokata – gdyby ktoś znalazł takie zestawienie struktur, które da zysk dużo większy niż lokata – kupuję)
  • nie można nic zarzucić analitykom – w końcu to nie oni mają przewidzieć przyszłość. To Klient ma przewidzieć przyszłość wybierając jedną ze struktur.
  • jedna ze struktur na pewno zarobi – a wtedy można się tym pochwalić w materiale prasowym. Jeżeli nie więcej niż kilkanaście procent struktur zarabia więcej niż lokata – to takie rozwiązanie gwarantuje skuteczność na poziomie 33%…

Trzy struktury - trudny wybór


O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz