Archiwum

Jakie tematy poruszyć na blogu. Wasze propozyzje.

Pod każdym artykułem znajdziesz pole do wpisania Twojej propozycji. Możesz zaproponować każdy temat związany z oszczędzaniem i inwestowaniem. Możesz także wysłać e-mail na blog[]opiekuninwestora.pl. Sprawdź o co najczęściej pytają czytelnicy.

[nform id='2']

To także Twój blog

Zapraszam do przesyłania propozycji artykułów, pytań i pomysłów rozwoju bloga. Jeżeli:

 • w banku zaoferowano produkt inwestycyjny i sprzedawca nie odpowiedział na Twoje pytania?
 • czytasz umowę produktu, ogólne warunki ubezpieczenia i coś jest dla Ciebie niejasne?
 • chcesz dowiedzieć się co oznacza jakiś skrót, nazwa funduszu?
 • nie wiesz jak policzyć coś w temacie inwestowania?
 • w Twojej skrzynce e-mail pojawiła się reklama banku i nie wiesz gdzie jest haczyk?
[stextbox id=”info”]Po prostu zapytaj. Na dole każdego artykułu znajdziesz pole do wpisania Twojego pytania. Możesz też napisać na blog[]opiekuninwestora.pl.[/stextbox]

(kliknij aby powiększyć rysunek)

Proponowane tematy: zaplanowane do publikacji

 • w jaki sposób fundusze depozytowe Open Life zarabiają po 20%?
 • mSaver Plus w mBanku?
 • fundusze oparte o obligacje korporacyjne, czy mają gwarancję kapitału i czy są oparte o bezpieczne instrumenty?
 • co Pan sądzi o inwestycji w złoto?
 • nowy sposób pobierania opłat likwidacyjnych w polisach AEGON. Co zrobią inni ubezpieczyciele?
 • nie mogę zrozumieć niektórych zapisów w Aegon 2.1 – może jakiś artykuł o tym produkcie?
 • AEGON ma w ofercie usługę portfelową (Zarządzanie polisą przez Aegon). Czy warto do tej usługi przystąpić?
 • AEGON ETF czy to na prawdę najlepszy produkt na rynku?
 • Sprawa UniWIBID, Idea Premium co dalej?
 • fundusze ETF co to jest i jak inwestować

Proponowane tematy: omówię w przyszłości

 • Co z inwestowaniem gdy w Polsce pojawi się EURO? Czy warto teraz inwestować?
 • Millenium Masters V
 • IPE czyli kolejne wcielenie Pareto
 • IDEA Bank Faktoring
 • Top Inwestycja II
 • jak wybrać fundusz, aby przynosił największe korzyści, co robić aby zwrot z funduszu był jak najwyższy

Proponowane tematy: już opisane

 • oszustwa banków i naciąganie na niechciane produkty
 • Better Future czy warto w to wejść
 • Produkt Światowe rynki, co o tym sądzić?
 • Jak rozwiązać umowę z Open Life?
 • Dziesięciokrotka

Pytania, na które odpowiadam jednym zdaniem

 • „czy pracownik Getin Banku powiedział prawdę, że oferowane przez nich produkty długoterminowe podlegają gwarancji bankowej?Oczywiście, że to nieprawda 🙂 Dla pracownika banku zawsze to jakiś argument, może liczyć że Klient uwierzy i szybko podpisze dokumenty…
 • „Remedium doradcy finansowi” Od wakacji 2012 toczy się postępowanie w tej sprawie. To jedna z firm posądzanych o działalność na szkodę inwestorów

Dodatkowe informacje

Pojawiają się czasem tematy o innej niż oszczędzanie i inwestowanie tematyce. Nie wypowiadam się także na temat akcji ani czystych ubezpieczeń. Tych z oczywistych względów na blogu nie będę poruszał. Przykładowo:

 • porównanie rachunków maklerskich i analizy spółek
 • prawa członka spółdzielni mieszkaniowej
 • czy Axa Solidna Opoka to dobre ubezpieczenie
 • jak zbudować dywidendowy portfel akcji
 • manipulacje na rachunkach platform Forex

Czasem bardzo praktyczne pomysły:

 • „aby w banku wyraźnie oznaczyć okienka z lokatami i kredytami a osobno ‚ryzykownymi inwestycjami’ aby nieprzeszkolony (merytorycznie) pracownik nie mógł oferować struktur czy innych inwestycji osobie, która przyszła do banku po lokatę.” – podpisuję się obiema rękami!

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

 • Witam,
  Już sporo programów inwestycyjnych Pan opisywał, więc nie wiem, czy tym warto się zajmować, zwłaszcza że dla mnie nie brzmi on zachęcająco. Otrzymałem właśnie ulotkę „Skandia Navigo”. Sam osobiście zrezygnowałem parę miesięcy temu z korzystania z portfela modelowego, który kosztował 10 zł miesięcznie (kokosów nie zarobił), a zacząłem korzystać z rankingów na opiekuninwestora.pl – i właściwie nic się nie zmieniło, roczny koszt tego portfela jest taki jak abonament, ale decyzyjnie wiem teraz czego się spodziewać, bo z tego portfela to nic nie wynikało.
  No i teraz patrzę z ciekawości, czym chcą zachęcić w tym Navigo. Obecnie bardziej wiem, na co patrzeć. Szukam jakiś konkretów, a głównie widzę frazesy typu „innowacyjność: pierwszy taki serwis w Polsce obsługujący klientów indywidualnych” (pomijając fakt, że opiekuninwestora jest dużo bardziej innowacyjny i był wcześnie). Na stronie http://www.skandia.pl/centrum-inwestycyjne/uslugi-inwestycyjne/Navigo.html sam frazesy. Na stronie regulaminu http://www.skandia.pl/download/Inwestowanie/Regulamin_Programu_Skandia_Navigo.pdf też dużo się nie dowiedziałem. No może tyle, że ta innowacyjność polega na tym, że zamiast czterech portfeli jest ich 30.
  Czytając opis Navigo, to faktycznie można pomyśleć, że to jest skomplikowane i lepiej zostawić to profesjonalistom. Może kiedyś by mi to zaimponowało, ale teraz to dla mnie jest takie ble, ble, ble. Pojęcia nie mam, jak przy pomocy tego programu mógłbym lepiej inwestować. Na pewno dla obsługujących ten program jest to dobra inwestycja, jeśli miałbym zainwestowane 50 tys, to miesięczna opłata wynosi prawie 30zł.
  Może Pan coś więcej wynajdzie, czy na takich oferowanych narzędziach można coś skorzystać. Może jest jakaś magia w tym, że tych oferowanych portfeli jest aż tyle.

 • Szanowny Panie Remigiuszu prosze o radę.W lipcu 8 lipca 2011r kupiłam w Open Finance produkt strukturyzowany „Strzał w Dziesiatkę” z UFK „Europa Fund SD/2011/07”.Lokata 2000,00 zł,struktura 8000,00 zł.Wówczas wydawało mi się,że jest to lepsze rozwiązanie niz lokata bankowa choć kompletnie nie znam sie na inwestowaniu. Dziś mam zupełnie inny pogląd na działalność OF i ich doradców.Choć po części winą za to muszę obarczyć własną naiwność i ignorancję.
  W dniu zakupu wartość jednostki :100,00zł
  W dniu 16.01.2012 r – 90,84 zł (dzień obserwacji)
  W dniu 17.01.2013 r – 91,48 zł (dzień obserwacji)
  Kolejne okresy odpowiedzialności od 08.08.2012 r,2013 r,2014 r
  http://www.gu.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=38502&catid=106:ubezpieczenia-yciowe&Itemid=113
  pod tym linkiem jest omówienie tego produktu (oparty jest na notowaniach 5-ciu spółek).
  Ostateczna wartość kuponu z mojego certyfikatu -10% (to chyba za rok)
  Obecna wartość mojego rachunku -7318,40 zł
  Pytanie jest takie:czy warto to dalej trzymać?Gdybym teraz zlikwidowała rachunek to przez te półtora roku troche odrobię na zwykłej lokacie,przynajmniej częśc tego co straciłam bo o zysku nie ma mowy.Uczciwie muszę wspomnieć,że jestem w posiadaniu jeszcze gorszych UFK sprzedawanych przez OF (BetterFuture i Plan oszczędnościowy Stabilne Oszczędzanie-podobne do tej Dziesięciokrotki,którą Pan analizował-ma całkiem podobny lewar)i w związku z tym jestem z nimi w sporze ale nie chciałabym się kierowac emocjami.
  W tym produkcie jest tak,że na koniec okresu odpowiedzialności faktycznie wypłacą tyle ile się wpłaciło-zainwestowało (bez opłat likwidacyjnych).Mógłby Pan go omówić.Emisja trwała prawie cały rok ,więc pare osób to kupiło.

 • Witam,
  Chciałabym zacząć oszczędzać dla dziecka (perspektywa czasowa 10, 15 lat), mogłabym na ten cel odkładać do 200 zł miesięcznie. Nie mam czasu na aktywne inwestowanie i śledzenie, jak radzą sobie fundusze, w które zainwestowałam. Raczej wolę opcję podpisać umowę i zapomnieć na „kilka lat” o niej. Jednocześnie chciałabym uzyskać zwrot większy niż ten w przypadku lokat. Jestem nawet skłonna podjąć większe ryzyko na początku okresu inwestowania. Myślałam o produkcie PAK Pro Pioneera.
  Proszę dać znać, co Pan o tym myśli. Pozdrawiam.

  • Program Pioneer Pak PRO to produkt dający dostęp do kilkunastu funduszy inwestycyjnych Pioneer TFI. Nie jest to rodzaj umowy, którą polecałbym otworzyć i zapomnieć na kilka lat. Zapewne w Banku informowali, że wystarczy długoterminowo inwestować. Natomiast na pewno nie powiedzieli, że nawet po 10 latach inwestowania na zasadzie ‚wpłacam i zapominam’ może nie być zysku. Przykładowo fundusz Pioneer Akcji Polskich – po 10 latach (sprawdzone dziś) ma …. stratę 17%. Tu można zobaczyć to na wykresie: http://www.opiekuninwestora.pl/pioneer_akcji_polskich,ni287.html

   W takim produkcie też trzeba samodzielnie zarządzać – fundusz to nie lokata. I na pewno pasywne inwestowanie nie zagwarantuje zysku większego niż lokata.

   Po drugie – Produkt Pioneera jest czysto matematycznie mało opłacalny. Po co przepłacać. Dokładnie po 200 zł miesięcznie można inwestować na platformie np. mBanku (mając dostęp nie do kilkunastu ale grubo ponad 100 funduszy). I w mBanku nie zapłaci Pani od zakupu funduszy Pioneera prowizji od wpłat. Które w przypadku produktu Pak Pro wynoszą dla np. funduszy akcyjnych około 2% od każdej wpłaty. I do tego zmusza się Pani w produkcie Pioneera inwestowania zawsze w fundusze jednego producenta :), które jak widać są dalekie od idealnych (inny przykład: Pioneer Zrównoważony – wynik po 10 latach -7%: http://www.opiekuninwestora.pl/pioneer_zrownowazony,ni318.html).

   Zarządzanie funduszami nie musi być czasochłonne. I nie wymaga dużo wiedzy (to nie giełda). Podstawy można zrozumieć na kursie (Bezpłatny) http://kurs.opiekuninwestora.pl a śledzić inwestycja pomagają abonamenty http://www.opiekuninwestora.pl