Szkolenia

Jak wybrać najlepszy fundusz? Szkolenie online, 17 IX 2013, godzina 18:00

Najlepszy fundusz inwestycyjny nie istnieje. Co nie przeszkadza w tym aby inwestować i zarabiać. Jak poszukiwać tych lepszych funduszy, na co zwracać uwagę i jakich błędów unikać? To tematy kolejnego wrześniowego szkolenia w ramach bezpłatnych szkoleń z cyklu akademii inwestowania portalu Opiekun Inwestora.

Szkolenie wyjątkowo poprowadzę o godzinie 18:00. O godzinie 20:00 jest kolejne szkolenie wstępne dla uczestników szkolenia stacjonarnego Fundusze To Nie Lokata. W zapowiedziach błędnie podana została godzina jako godzina 20:00.

Szkolenie to między innymi odpowiedzi na najczęstsze pytania początkujących inwestorów, oraz porady dotyczące analizowania poszczególnych funduszy inwestycyjnych.

 

 • Na co zwrócić uwagę wybierając fundusz inwestycyjny?
 • Co oznacza cena jednostki funduszu? I czy ma jakiekolwiek znaczenie?
 • Co oznacza w praktyce opłata za zarządzanie w funduszu – i jakie ma znaczenie?
 • Jak sprawdzić ile zarobił fundusz inwestycyjny?
 • Dlaczego nie warto patrzeć na wyniki długoterminowe funduszy inwestycyjnych?
 • Jakie rankingi funduszy inwestycyjnych znajdziemy w internecie i prasie codziennej?
 • Gdzie poszukiwać dodatkowej wiedzy o składzie portfela funduszu?
 • Który fundusz inwestycyjny jest dziś najlepszy?
 • Jak poszukiwać okazji inwestycyjnych dla funduszy akcyjnych?
 • Jak poszukiwać okazji inwestycyjnych dla funduszy obligacji, pieniężnych i gotówkowych?
 • I dodatkowe tematy zaproponowane w komentarzach do tego artykułu!

 

Tradycyjnie na końcu szkolenia będzie możliwość zadawania pytań na żywo.

W komentarzach można zadawać dodatkowe pytania i sugestie tematów, które warto na spotkaniu poruszyć. Serdecznie do tego zapraszam.

Do usłyszenia

Remigiusz Stanisławek, trener inwestycyjny

W 2007 roku w wywiadzie ostrzegałem, że inwestycjami należy zarządzać. Kto posłuchał wtedy tych rad – wie, że miałem rację (są to zasady ponadczasowe). I wiedzą o tym jego pieniądze.

Informacje organizacyjne (cz.1 spotkania online)

jak-wybrac-funduszTermin: wtorek, 17 września 2013, godzina 18:00
Szkolenie kończymy: 21:30 (zależy od ilości dodatkowych pytań)
Rejestracja: poprzez podanie adresu e-mail na tej stronie.

Konferencja prowadzona jest przez Internet. To bardzo proste. Nie trzeba nic instalować. Wystarczy otworzyć stronę pokoju konferencyjnego (adres zostanie wysłany po rejestracji) oraz wpisać login  podając swoje Imię i Miasto np. Andrzej (Poznań) oraz hasło dostępu (które zostanie wysłane po rejestracji). Spotkanie ma formę prezentacji slajdów – z moim komentarzem. To także możliwość zadawania pytań, na które na bieżąco odpowiadam. Przykład  takiego szkolenia można obejrzeć na tej stronie.

Rejestracja

Aby uczestniczyć w szkoleniu należy zarejestrować się na stronie: edukacja.opiekuninwestora.pl
Na podany adres e-mail zostaną automatycznie wysłane informacje organizacyjne (takie jak adres internetowy szkolenia oraz hasło dostępu do pokoju szkoleniowego).

Twoje pytania?

Pytania można zadawać w trakcie konferencji. Ale – zapraszam do ich zadawania już teraz w komentarzach. Na te dodatkowe pytania będę udzielał odpowiedzi w trakcie spotkania.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 11

 • Chciałbym spytać o zmienność cen jednostek funduszy walutowych (USD, EUR). Sprawdzając wyniki mogę np. zauważyć, że w miesiącu czerwcu 2013 wartość jednostki funduszu akcji USA w walucie USD wzrosła o około 5% a PLN był to wzrost 9%. Natomiast w sierpniu 2013 przy podobnym wzroście w USD 4,99% wzrost w PLN wyniósł już tylko 0,94%. Jak mamy to interpretować? Czy bardziej korzystny jest dla nas inwestorów wzrost czy spadek kursu USD, EUR? Czy nasz faktyczny wynik to wynik w PLN?

  • Waluta wyceny funduszu (USD/EUR/PLN) nie ma dla inwestora znaczenia. Wyniki funduszy akcji USA w USD czy EUR przeliczone po kursie PLN będą prawie identyczne jak wyniki tego samego fundusz wycenianego w PLN. Często:
   – błędnie zakłada się, że fundusz przeliczony na PLN oznacza brak ryzyka walutowego
   – wydaje się nam, że w przypadku funduszu wycenianego w USD ryzyko walutowe to kurs PLN/USD (co w ponad 95% jest błędnym założeniem)
   Poprawne rozumienie znaczenia kursów walut na wyniki funduszy w Polsce pozwala przekuć tak zwane ‚ryzyko walutowe’ w ‚korzyść walutową’.

   W podanym przypadku funduszu akcji USA dla inwestora w Polsce liczy się wynik inwestowania tego funduszu na giełdzie w USA oraz kurs USD/PLN. Natomiast wynik funduszu PLN jest podawany po przeliczeniu z waluty bazowej na walutę PLN.

   Temat jest bardziej złożony niż się wydaje – ina ten temat na stacjonarnych szkoleniach Fundusze To Nie Lokata poświęcam dobre 2 godziny. Będzie też (po ponownym uruchomieniu portalu http://www.opiekuninwestora.tv) można zamówić ten fragment szkolenia w wersji offline do obejrzenia.

 • Mnie interesuje kwestia okazji inwestycyjnych dla funduszy zagranicznych wysokiego ryzyka. Jak wybierać fundusze? Jak długo je trzymać? Czy bazując tylko na alertach stop loss/take profit (jakie poziomy)? Czy sprzedawać jak dany fundusz zniknie z listy okazji albo zmieni się jego rating?

 • Witam. Czy jest możliwość kupienia takiego szkolenia online. Nie mam możliwości żeby zdążyć, a bardziej odpowiada mi opcja odtworzenia w wybranym przez siebie czasie.