Archiwum

Indeks Nastrojów Inwestorów – czyli byki kontra niedźwiedzie. Zagłosuj!

Od dziś na blogu można wyrazić swoją opinię o prognozach dla rynków finansowych na najbliższe pół roku. Kto będzie górą: byki czy niedźwiedzie? Badanie organizuje Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych pod patronatem serwisu Wyborcza.biz i Gazety Wyborczej. Wyniki to wypadkowa tysięcy głosowań internautów-inwestorów. Jaki dziś nastrój mają inwestorzy? Sprawdzisz i zagłosujesz w menu po prawej stronie.

Byki, niedźwiedzie – a może neutralnie?

Badanie INI wskazuje procent inwestorów byków, niedźwiedzi oraz tych nastawionych neutralnie do kierunku trendu giełdowego w okresie najbliższych 6 miesięcy. Jego wyniki dają cenną informację o tym, jaki jest obecnie udział inwestorów oczekujących wzrostów, spadków lub pozostawania na niezmienionym poziomie głównych indeksów giełdowych. Jest on polskim odpowiednikiem Sentiment Survey, publikowanego przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

To nie prognoza – ale oczekiwania wielu inwestorów


Oczywiście nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaki będzie poziom indeksu WIG w horyzoncie najbliższych kilku tygodni. Jednak inwestorzy na bieżąco analizują napływające na rynek informacje i na tej podstawie podejmują swoje decyzje inwestycyjne ? o kupnie, powstrzymaniu się od transakcji bądź sprzedaży akcji.

Oznacza to, że na podstawie oceny dostępnych danych spodziewają się kontynuacji wzrostów, konsolidacji lub znacznej korekty, choć nie wiedzą kiedy dokładnie ta zmiana nastąpi. Stąd tak istotny jest półroczny termin przewidywań. Pozwala on inwestorom z dosyć dużym prawdopodobieństwem określić swoje nastawienie odnośnie możliwego kształtowania się indeksów giełdowych w dłuższym horyzoncie czasu.

 Nastroje zmienne są…

Poprawa lub pogorszenie sentymentu panującego obecnie na rynku akcji może świadczyć o możliwych przyszłych zwyżkach lub spadkach głównych indeksów na GPW. Co więcej odpowiednio wysokie udziały byków lub niedźwiedzi można traktować jako sygnały odwrócenia trendu. Innymi słowy, np. po znaczącej wyprzedaży akcji na rynku i spadkach cen, skrajny pesymizm wykazywany przez inwestorów może być bardzo dobrym sygnałem kupna akcji (wskaźnik kontraariański).

 Publikacja wyników rankingu – raz na tydzień.

Rozmawiam obecnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, o możliwości publikowania na blogu cotygodniowych komentarzy dotyczących tego indeksu tworzonych przez prezesa SII.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz