Archiwum

Ile można zarobić na funduszach obligacji? Ostatnio nawet 10-20%…

W ostatnich 3 miesiącach doskonałe wyniki można było uzyskać inwestując na rynku funduszy obligacji zagranicznych. Funduszy inwestujących na tym rynku jest wiele. Jedne zarabiały więcej, inne mniej. Zyski 10-20% w krótkim kilkutygodniowym okresie uzyskiwały zarówno fundusze obligacji amerykańskich, europejskich czy też światowych. Tylko… który fundusz z danej grupy wybrać?

Jeżeli inwestor postawił na bezpieczne inwestowanie to korzystając z systemu ocen portalu Opiekun Inwestora mógł znaleźć prawdziwe perełki…

Oceny portalu Opiekun Inwestora

To całkiem inne podejście do analizy funduszy. Najlepszą analizą proponowaną dla większości inwestorów jest analiza miesięcznych wyników funduszy w ostatnich 3 miesiącach – co pozwala wyszukać fundusze, które w danej kategorii (np. funduszy obligacji zagranicznych) uzyskują systematycznie wyniki lepsze niż inne fundusze z tej grupy.

Nasze obserwacje (kilkuletnie) pokazują także, że fundusze z grupy bezpiecznych mają bardzo stabilną jakość zarządzania w okresach kilkumiesięcznych. Fundusz, który uzyskuje dobre wyniki na tle innych z podobnej grupy – najczęściej jest w czołówce grupy przez wiele miesięcy. A jeżeli przestaje być w czołówce, oceny funduszy w portalu o tym powiedzą.

Aktualności Szczegółowy opis zasad działania ocen funduszy (model dynamiczny portalu Opiekun Inwestora), omówienie kilku przykładów można przeczytać w kilkustronicowym dokumencie pdf.

Portal pozwala zainteresowanym przeglądać także inne oceny – np. krótkoterminowe: analizy 2-tygodniowych wyników z ostatnich 6 tygodni. Te dwie analizy (miesięczna i 2-tygodniowa) połączyliśmy niedawno w system Okazji Inwestycyjnych.

Okazje inwestycyjne z grupy bezpiecznych

Ile udało się zarobić poszukując okazji 2-3 miesiące temu? Informacje zaznaczono czerwonymi ramkami. (dla uproszczenia na rysunku ukryta jest jedna kolumna ze szczegółowymi ocenami tych funduszy).

Fundusze obligacji zagranicznych zarabiały nawet ponad 15%. Z grupy kilkudziesięciu system ratingów portalu na pierwszych miejscach ratingów krótkoterminowych wyświetlał powyższe fundusze już na początku lipca i sierpnia. W tym samym czasie pozostałe fundusze z tej grupy uzyskiwały już wtedy systematycznie gorsze wyniki.

Skąd tak dobre wyniki funduszy obligacji zagranicznych?

Pierwszy czynnik to wyróżniająca się w tym okresie jakość zarządzania samych zarządzających (inne fundusze z podobnych rynków nie uzyskały w tym okresie tak dobrych wyników). Drugi czynnik to osłabienie złotówki do walut wielu krajów. Co dodatkowo podbiło wyniki funduszy obligacji nie tylko dolarowych, ale i strefy euro oraz globalnych (wielu krajów).

Rekordowe wyniki miały miejsce 3-4 tygodni temu. Po tej dacie fundusze te zanotowały chwilowe spadki. Wystarczył tutaj zdefiniowany (zgodnie z naszymi zalecaniami) Kroczący Stop Loss np. na 5% aby wycofać się z zyskiem kilkunastoprocentowym.

Warto zauważyć systematyczną jakość pokazanych na rysunku funduszy. Cały czas utrzymują swój rating w przedziale AB, AA. Zmiana z AA na AB wskazuje, że w krótkim okresie wyniki tych funduszy są nieco słabsze niż poprzednio.

Nowe okazje dla bezpiecznych inwestycji na 17.10.2011

Najnowszy rating pokazuje, że w ostatnich 7 dniach pojawiły się jedynie 3 fundusze, spełniające kryteria pojawienia się na liście okazji w grupie bezpiecznych (druga litera ratingu zmieniła się z C lub D na literę B lub A). Akurat przypadkowo są to 3 fundusze zarządzane przez Nordea.

Ich oceny krótko i średnioterminowe nie sugerują możliwości dużych zysków, ale z dużym prawdopodobieństwem skład portfela tychże funduszy właśnie zaczął wpisywać się pozytywnie w aktualną sytuację na rynkach finansowych uzyskując niewielkie, acz stabilne wyniki, które powinny być lepsze niż innych funduszy z tej grupy w najbliższym okresie. Zawsze warto dokładniej przyjrzeć się funduszom, choćby na wykresach (np. za ostatni rok).  W przypadku tych 3 funduszy widać, że na duże zyski liczyć nie można, jednocześnie zauważając 1% korektę wyników wszystkich 3 funduszy z rankingu, oraz to, że kształt wykresu tychże funduszy zyskał nieco większe nachylenie.

Nowe okazje dla inwestycji o wyższym poziomie ryzyka na 17.10.2011

Pisząc ten tekst postanowiłem od razu pokazać co aktualnie proponuje Ranking 12/8 (Top Lista) dla funduszy agresywnych.

Warto tutaj przypomnieć, że Opiekun Inwestora to nie jest portal, który udostępnia wyłącznie „gotową strategię”. To także szereg dodatkowych narzędzi dla inwestorów. Jeżeli na dziś inwestor według swojej własnej wiedzy, doświadczenia, przeczucia lub z innych powodów ma przekonanie, że warto inwestować w fundusze akcji – to portal pomoże wybrać te, które w ostatnich tygodniach radziły sobie najlepiej na tle innych.


Nasz algorytm poszukiwania okazji inwestycyjnych pokazuje na dziś (rysunek zawiera kilka wybranych funduszy – lista dziś jest dość długa) kilka interesujących funduszy. Wybierając inwestycję w fundusze agresywne, np. akcji zagranicznych zachęcamy do zdefiniowania alarmów Kroczącego Stop Loss aby w razie błędnej oceny trendu szybko się o tym dowiedzieć. Np. definiując KSL z ostrzeżeniem na 5% i alarmem 8%.

Trzy z fundusze na liście pojawiają się na niej po raz pierwszy. Widać jak systematycznie poprawia się ich jakość średnio i krótkoterminowa. W okresie ostatnich 4 tygodni (każdy nawias z ratingami to jeden tydzień) zmieniają się z DD, poprzez DC, na DB, CB albo szybki awans z DD na DB. Fundusze trzeci i piąty były wcześniej na liście, ale po chwilowym uzyskaniu oceny CB zmieniły rating na CC,  po czym ponownie zmieniając się na krótkoterminowe B, aż do uzyskania ratingu BB.

Więcej analiz dostępnych jest w ramach abonamentu

[stextbox id=”info”]Funkcja Top Listy to dodatkowa funkcjonalność dla zainteresowanych – dlatego dostępna jest wyłącznie w abonamentach Standard i Profesjonalny.[/stextbox]

Wkrótce aktywujemy także możliwość otrzymania e-maila gdy na top liście pojawią się okazje inwestycyjne w wybranym produkcie, w którym inwestujemy. W portalu chodzi o to, aby zamiast logować się aby coś sprawdzić – otrzymać tę informację wprost na adres e-mail.

Wygląd wysyłanej wiadomości będzie zbliżony do obecnej wersji (która jest jeszcze publicznie dostępna).


O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz