Archiwum

Ile kosztuje polisa: Plan Inwestycyjny Axa

W cyklu „Ile kosztuje polisa” prezentuję szczegółowe analizy inwestowania w różne produkty inwestycyjne z uwzględnieniem kosztów, podatków i inflacji w oparciu o opisany na blogu szczegółowo model analizy.

[stextbox id=”info”]Przy okazji można sprawdzić czy koszty w polisie inwestycyjnej (pozwalające korzystać z korzyści podatkowej) pozwolą zarobić (o ile?) więcej niż inwestując np. w mBanku i płacąc podatek przy zmianach funduszy?[/stextbox]

W tym artykule analizuję produkt Plan Inwestycyjny Axa (który za kilka dni przestaje być dostępny). Po to aby w kolejnym artykule sprawdzić o ile droższy jest zastępujący go produkt Plan Inwestycyjny Multi

Założenia

Dla każdej z symulacji przyjmuję następujące założenia:

  • Stała opłata miesięczna: co roku indeksowana o inflację.
  • Średnioroczny zysk: 12%
  • Inflacja: 3%
Kształt krzywej inwestycji: nie jest to stały i ciągły zysk. W ten sposób w rzeczywistości działa tylko lokata bankowa 🙂 Raz w roku mamy obsunięcie kapitału 10%, raz w roku chwilowy wzrost o dodatkowe 5% (zaraz potem skorygowane). Ma to znaczenie przy urealnieniu obliczeń podatku przy inwestowaniu poza polisą , gdzie konwersje podejmujemy po tym jak pojawiają się chwilowe straty/ zyski.
[stextbox id=”info”]Przy poszczególnych analizach podaję także wynik identycznej inwestycji przy inwestowaniu w platformie bez opłat (dwie zmiany między funduszami „poza parasol” w ciągu roku). To ważne, ponieważ patrząc na sumę opłat, które pobierane są w polisie inwestycyjnej (które mogą wynieść w kilkanaście lat nawet … połowę sumy dokonanych wpłat) można uznać, że … są one gigantyczne. Ale… warto pamiętać za co w takiej polisie płacimy: za brak podatku przy zmianach między funduszami. A każdy niezapłacony podatek „pracuje” na zyski przez kolejne lata. W ten sposób dając w rezultacie wynik wyższy niż inwestowania poza produktem opakowanym w polisę.[/stextbox]

Wszystkie szczegółowe obliczenia uwzględniają inflację, indeksację składek oraz kosztów, podatki i tym podobne ważne dla rzetelnego odzwierciedlenia inwestycji elementy. Następnie każdy pojedynczy koszt, podatek a także końcowy zysk jest „przeliczany” na realną na dziś wartość pieniądza.

Inwestycja 300 zł miesięcznie

Założenia

Plan Inwestycyjny Axa to produkt o następujących kosztach:

  • opłata administracyjna: 11,18 zł (będzie indeksowana co roku o wskaźnik inflacji)
  • opłata za zarządzanie (za produkt): 2,25%, po 10-tym roku maleje do 1,25%
  • groszowe opłaty za ryzyko ubezpieczeniowe (nie uwzględniam w analizie)

W zamian oferuje dostęp do ok. 70 funduszy, w tym wielu funduszy rynków zagranicznych.

Wyniki analizy (10/ 15/ 20 lat inwestycji)

Wszystkie szczegółowe obliczenia uwzględniają inflację, indeksację składek oraz kosztów, podatki i tym podobne ważne dla rzetelnego odzwierciedlenia inwestycji elementy. Następnie każdy pojedynczy koszt, podatek a także końcowy zysk jest „przeliczany” na realną na dziś wartość pieniądza. Przykładowo dla inwestycji 15-letniej za 15 lat kwota do wypłaty wynosi 121.531 zł. Ale… 3% inflacja przez okres 15 lat powoduje, że ta wartość na dzień dzisiejszy to w rzeczywistości prawie połowa mniej: 78.012 zł. W podobny sposób przeliczone są wszelkie koszty oraz podatki. Otrzymujemy w ten sposób wyniki, które łatwo odnieść do rzeczywistości.

Przy przyjętych założeniach (12% zysku rocznie) po 15 latach inwestowania po 300 zł miesięcznie zysk inwestora to 24.000 zł, czyli 44,5% sumy dokonanych wpłat. Przy inwestycji 10 letniej zysk to 20,6% od wartości dokonanych wpłat.

[stextbox id=”info”]Gdyby w ten sam sposób inwestowano w mBanku – bez opłat, ale z podatkiem płaconym nie na koniec inwestycji, ale przy zmianach funduszy zysk z takiego inwestowania byłby o prawie 10% gorszy niż inwestycji w programie Axa. A przy okresie 15-letnim nawet ponad 30% niższy.[/stextbox]

Wykres przedstawia wartość inwestycji w ujęciu nominalnym (czyli bez uwzględnienia inflacji). Kolor niebieski – to inwestycja w platformie bez opłat. „Schodki” są wynikiem podatków płaconych przy zmianach między funduszami. W polisie (kolor zielony) niezapłacony podatek „pracuje” na dalsze zyski, i  pobierany jest podatek (raz a dobrze 🙂 – wartość do wypłaty jest oznaczona kolorem żółtym). Przy niskim poziomie inwestycji efekt przewagi polisy od strony zysków pojawia się około 7-8 roku. I z każdym następnym jest coraz większy.

Inwestycja 1000 zł miesięcznie

Założenia

Plan Inwestycyjny Axa PLUS (wariant 1.000 zł miesięcznie) to produkt o następujących kosztach:

  • opłata administracyjna: 11,18
  • opłata za zarządzanie (za produkt): 1,90%, po 10-tym roku maleje do 1,10%
  • groszowe opłaty za ryzyko ubezpieczeniowe (nie uwzględniam w analizie)
  • premia: 15% pierwszorocznej składki dopisywana do rachunku w dniu wpłaty

W zamian oferuje dostęp do ok. 70 funduszy, w tym wielu funduszy rynków zagranicznych.

Wyniki analizy (10/ 15/ 20 lat inwestycji)

Przy większym poziomie inwestycji (i stosunkowo niskich kosztach) wynik w porównaniu do inwestycji poza polisą już po 10 latach jest wyższy o ponad 30%. Suma kosztów i końcowego podatku … jest imponująca – dla inwestycji 20-letniej jest to … ponad 212.000. Ale mimo to wynik jest o 47% czyli prawie 100.000 (netto, do wypłaty) wyższy niż z takiego samego inwestowania poza polisą.

W kolejnym artykule

W kolejnym artykule porównamy o ile wzrosną koszty w nowych produktach Axa Multi i Axa Multi Prestiż. I czy rzeczywiście gratisowe 3 lata bez opłaty za zarządzanie są tak niekorzystne jak pisałem w poprzednim wpisie na blogu?

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz