Emerytura Gdzie inwestować? IKZE Matematyka emerytalna

Co się bardziej opłaca: IKE czy IKZE? Nareszcie wiadomo!

ike-czy-ikze-2015Widziałem wiele prób obliczeń zyskowności IKE lub IKZE. Za każdym razem problemem prawie ‚nie do przejścia’ było ‚a co zrobić ze zwrotem z podatku PIT – przecież te pieniądze ktoś także może zainwestować’. Rozwiązanie tego problemu okazuje się dziecinnie proste.

Zapraszam do obliczeń, w których pokażę co się bardziej opłaca: IKE czy IKZE.

Porównanie do innych form inwestowania w kolejnych artykułach.

Założenia

Zakładamy, że

 • inwestor ma do dyspozycji te same instrumenty finansowe i uzyskuje ten sam wynik z inwestycji, zarówno w IKE jak i w IKZE, różna jest tylko forma prawna inwestowania
 • inwestor spełnia wszelkie wymogi formalne do uzyskania korzyści podatkowej, czyli przede wszystkim inwestycję realizuje do emerytury
 • analiza obejmuje jednorazową wpłatę – ale zasada działania jest identyczna dla każdej kolejnej wpłaty (liczba czy częstość wpłat nie mają żadnego znaczenia na wynik porównania co jest lepsze: IKE czy IKZE)

Krok 1. Decyzja. Karol inwestuje w IKE, Ania w IKZE

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Czyli decyzja aby zacząć inwestować. Ania i Karol ten krok mają za sobą. Chcą zainwestować tę samą kwotę i te pieniądze inwestować na cele emerytalne (a potem sprawdzić kto zarobił więcej). Słyszeli o IKE słyszeli o IKZE, ale nie potrafią ocenić co się bardziej opłaca.

Ostatecznie Karol zainwestował zł w IKE, a Ania w IKZE.

Ania wpłaca 1000 zł na IKZE

1000Ania zdecydowała się zainwestować 1000 zł.

Wybrała IKZE. Z kieszeni wysupłała 1000 zł i wpłaciła je na rachunek IKZE. Zaraz na początku roku fakt inwestycji w IKZE wpisała do zeznania podatkowego.

Po kilku miesiącach…

180Minęło kilka miesięcy i … miła niespodzianka (tak, dokładnie tak jak to obiecywała reklama) otrzymała 180 zł zwrotu z podatku!

Dlaczego? Ponieważ dochody Ani są w pierwszej grupie podatkowej, stąd wpisując wydatek na IKZE w zeznaniu podatkowym o tę kwotę zmniejszyła przychód i otrzymała zwrot podatku.

W ten oto sposób 180 zł ‚wpadło’ z powrotem do kieszeni Ani.

Zastanówmy się teraz ile tak naprawdę Ania wyjęła ze swojej kieszeni aby zainwestować w IKZE?

820Dokładnie tak! To kwota 820 zł. Na IKZE wpłaciła 1000 zł, a z podatku otrzymała zwrot 180 zł.

Czyli tak naprawdę budżet Ani zmniejszył się o 820 zł.

Taką kwotę tak naprawdę zainwestowała.

A gdy Ania zalogowała się na swoim rachunku inwestycyjnym…

Zauważyła, że ostatecznie wyjęła z kieszeni 820 zł, a na rachunku inwestycyjnym IKZE ma … całe 1000 zł.

1000-ikze

Karol wpłaca 820 zł na IKE

Ale zaraz! Dlaczego 820 zł skoro Ania wpłaciła 1000 zł? Już tłumaczę. Chodzi o to aby porównać inwestowanie tej samej kwoty pieniędzy wydatkowanej z budżetu domowego na IKE i na IKZE. Przypomnijmy ile Ania wyjęła z własnej kieszeni? Tak. Jest to właśnie 820 zł (co prawda na IKZE wpłaciła 1000 zł, ale dostała 180 zł zwrotu z podatku – więc tak naprawdę budżet domowy Ani uszczuplił się o 820 zł a nie o 1000 zł). Dlatego – aby porównywać kto na tym lepiej wyszedł – Ania i Karol powinni wyjąć z budżetu tę samą kwotę pieniędzy. I jest to właśnie 820 zł.

W ten sposób znika problem zastanawiania się co z pieniędzmi otrzymanymi ze zwrotu z podatku zrobiła Ania i porównywania dwóch wpłat po 1000 zł. Moje rozwiązanie tej łamigłówki jest proste, logiczne i wreszcie pozwala sprawdzić która ulga podatkowa jest lepsza.

Czyli Karol wpłaca na IKE kwotę 820 zł. Nie ma tu żadnego zwrotu z podatku, i na rachunku IKE ma inwestowane 820 zł.

820-ike

Mija 30 lat. Zysk z inwestycji wyniósł 300%

Co dzieje się na rachunku IKZE u Ani?

Ania miała zainwestowane 1000 zł, więc 300% zysku oznacza, że zarobiła 3.000 zł.

zysk-ikze

A u Karola na IKE?

Z zainwestowanych 820 zł zysk 300% oznacza zysk w złotówkach w wysokości 2.460 zł.

zysk-ike

Czas wypłaty!

Co słychać u Ani po tych wszystkich latach?

Ania na swoim IKZE decyduje się na wypłatę. I do wypłaty jest kwota 4.000 zł (1000 zł wpłaty plus 3.000 zł zysku).

ikze-podatek

Konstrukcja IKZE oznacza, że od tej wypłaty Ania musi zapłacić 10% podatku (od całej wypłacanej kwoty).

Tym samym do kieszeni Ani wpłynie nie 4.000 zł ale o 400 zł mniej – czyli 3.600 zł.

ikze-podatek

A jak wygląda rachunek IKE u Karola?

Karol też postanowił już zakończyć swoje IKE. Wiemy już że zysk 300% z kwoty 820 zł dał na rachunku inwestycyjnym kwotę 2460 zł, a to oznacza, że na rachunku IKE ma kwotę 3280 zł (820 zł wpłaty + 2460 zł zysku).

ike-bez-podatku

Karol przy wypłacie z IKE nie zapłaci żadnego podatku. Dlatego do kieszeni Karola wpłynie kwota 3280 zł.

Kto wygrał zakład? IKE czy IKZE?

Odpowiedź jest prosta:

 • Ania po wypłacie i po opodatkowaniu otrzymała kwotę 3.600 zł
 • Karol po wypłacie (nie musiał płacić podatku, ale nie miał zwrotu z PIT na początku) otrzymał kwotę 3.280 zł.

Tym samym w prosty sposób, krok po kroku bez skomplikowanych wzorów widać, że przy tych samych stopach zwrotu IKZE jest lepsze niż IKE.

Czyli forma prawna IKZE jest bardziej atrakcyjna dla inwestorów niż forma IKE.

Ale czy to oznacza, że IKZE jest najlepszym sposobem na inwestowanie? O tym w kolejnych publikacjach.

A jak Tobie podoba się ten model obliczeń?

Napisz w komentarzy czy taka analiza krok po kroku jest przekonująca.

o-ikze

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 22

  • Tak, do dodatkowe różnice. O nich w podsumowaniu. Przy czym w mojej ocenie na pewno nie wpływające na to co się opłaca od strony zysku 🙂 W IKZE korzyść podatkowa jest większa, ale… w kolejnych artykułach pokażę, że to wcale nie oznacza, że jest najlepszym rozwiązaniem.

  • Zasady takie same jak dla podatku 18%. Czyli w skrócie:
   – jeżeli inwestuje Pan na giełdzie – to bez zastanowienia IKE / IKZE oparte o biuro maklerskie
   – jeżeli inwestujemy w fundusze – to z uwagi na ograniczenia IKE / IKZE opłacalne zaczyna to być dopiero na 5-10 lat przed emeryturą. Wcześniej – w mojej ocenie mało opłacalne. Ulgi podatkowe nie są warte ograniczeń, jakie serwują nam te formy oparte o fundusze.

 • Porównanie IKE z IKZE jest OK. Jest tylko jedno małe „ale”- do porównania zostały wzięte te same instrumenty, lecz na rynku dziś (luty 2016r) są dostępne lokaty IKE na 3% (w Banku Millennium), i lokaty IKZE na 1% (w Banku ING) z miesięczną kapitalizacją odsetek. Która więc forma oszczędzania da większy zysk? Chyba trzeba liczyć od nowa… 🙂

  • Oczywiście – oferty producentów różnią się. Artykuł pokazuje to co w ostatnich 2 latach próbowano na wiele sposobów porównywać. Przy założeniu tych samych zysków z instrumentów finansowych co się bardziej opłaca. Wygrywa IKZE. Ale też w artykułach pokazałem, że tak czysto matematycznie te formy gdy mamy do emerytury ponad 5-10 lat są mało opłacalne.

 • Reasumując – porównanie jednostkowe wykazuje, że IKZE przynosi większy zysk niż IKE, ale ostateczna decyzja o wyborze IKE, czy IKZE powinna zależeć od tego, jakie pieniądze chcemy tam wpłacić. Jeśli wpłacamy kwotę do 4866zł (max limit w IKZE), to wybieramy IKZE, jeśli jest to kwota od 4866 zł do 12165zł, to wybieramy IKE. Jeśli rozumuję błędnie, to proszę mnie poprawić.

  • Uszczegóławiając: można mieć jednocześnie jedno IKE i jedno IKZE. Czyli mając do dyspozycji np. 10.000 zł i chcąc korzystać z IKE/IKZE najlepiej 4866 wpłacić na IKZE a to co zostanie na IKE (w drugiej kolejności).

   Proszę pamiętać, że porównanie IKE czy IKZE dotyczy sytuacji gdzie w formie IKE/IKZE jest opakowane narzędzie inwestycyjne dające te same możliwości. Wybór IKZE opartego o słabą lokatę nie będzie lepszy niż IKE oparte o np. dwukrotnie lepiej oprocentowane obligacje skarbowe.

 • Wynika z tego, że z tych narzędzi (IKE i IKZE) przyszły emeryt wyciągnie najwięcej dopiero wtedy, gdy wpłaci 12165 zł na IKE i 4866 na IKZE. Czyli połowę rocznego przeciętnego wynagrodzenia. Tylko musi później uważać przy wypłacie… (żeby nie oddać państwu tego co zarobił…. 🙂

 • moim zdaniem 820 zł inwestycji początkowej w IKE zostało obliczone błędnie – 180 zł zwrotu z IKZE należy traktować jako składową zwrotu z inwestycji, a nie rabat ją pomniejszający. W końcu żeby otrzymać taki zwrot, muszę wpłacić 1000 zł. Tak więc przy równej wpłacie na oba programy z IKE uzyskujemy 4000 zł łącznie z kapitałem własnym na rękę, z IKZE – 3000*0,82+1180=3640. Nie wiem, skąd się wziął podatek w wysokości 10% – dochód z IKZE jest rozliczany wg skali podatkowej. Poza tym trzeba też pamiętać, że jeśli jest on dostatecznie duży, łatwo można wpaść w wyższy próg i zapłacić jeszcze więcej. Czy opłaca się zatem odkładać w IKZE? Moim zdaniem dużo mniej niż w IKE.

 • Przepraszam, nie doczytałem, faktycznie jeśli wypłaca się kasę z IKZE po uzyskaniu uprawnień emerytalnych, płaci się 10% podatku. Jednak nawet wtedy bardziej opłaca się w przykładzie z artykułu oszczędzać w IKE, gdzie wartość wypłaty się nie zmienia i wynosi 4000 zł, a z IKZE 3000*0,9+1180=3880.

  • Zapewniam, że matematycznie ta sama inwestycja opakowana w IKZE jest bardziej zyskowna niż opakowana w IKE. TFI czasem zapraszają mnie na pokazy – gdzie mam takie wycięte sztuczne pieniądze (tak jak w artykule). Wybieram z sali ochotnika Pana IKE i ochotniczkę Panią IKZE. Rozdaję tę samą kwotę i inwestują. Zawsze wygrywa Pani IKZE 🙂 Proszę wyciąć takie karteczki i samemu sprawdzić.

   Klucz to przyjęcie odpowiedniego założenia – patrząc na to co ‚wypada z mojej kieszeni’. Dalsze obliczenia zysków trzeba liczyć od kwoty, która znika z budżetu domowego. Aby porównać dwie inwestycje musi to być ta sama kwota!

   • Pana rozumowanie nie jest do końca poprawne. I spróbuję to poniżej udowodnić.

    W IKZE w Pana przykładzie nie wystarczy mi na wpłatę 820 zł, lecz muszę mieć 1000 zł, aby dopiero po kilku miesiącach dostać z US zwrot 180 zł. I kwota ta będzie potrzebna przy wpłacie w kolejnym roku, będzie więc cały czas w użyciu. To „dodatkowe środki”, które choć procentują, to nie zostały wzięte pod uwagę w Pana porównaniu.
    Proponuję, przy porównaniach IKE I IKZE założyć, że w pierwszym roku oszczędzania, w IKE inwestujemy dodatkowo 180 zł… co (przy założonym 300% zysku) przy wypłacie da dodatkową kwotę 720 zł (razem otrzymamy: 3280+720=4000).
    A więc 3600 zł +180 zł z IKZE (180 zł „wróci” z US) kontra 4000 zł z IKE.

    Oczywiście, jeśli założymy że wpłaty na IKZE/IKE następują w grudniu, a rozliczenie z US (czyli nasz PIT) składamy zgodnie z ustawą do końca maja (do końca lutego otrzymamy PITy z miejsca pracy i biura maklerskiego, więc najwcześniej rozliczymy się w marcu), to zwrot 180 zł nastąpi do końca sierpnia (US ma 3 miesiące na zwrot nadpłaconego podtku). I przez kolejne 4-6 miesięcy będzie można obracać kwotą 180 zł (np. zakładając lokatę), zanim znów będzie ona „potrzebna”.

    Bardzo proszę o komentarz …

   • Panie Remigiuszu, jakoś nie widzę podstawy do pomniejszania kwoty 1000zł męża w IKE o 180zł, które żona otrzymała w drodze zwrotu. Skoro zakładamy, że funduszach mamy porównywalną kwotę 1000 zł, to ją tam ulokujmy. Nie mieszajmy 180zł, kóre niewiasta otrzymała i wydałana cukierki (przecież jest już starowinką). Natomiast owe 180zł dodałbym do ostatecznej kwoty przy porównaniu, tj. 3600zł + 180zł (które u dzieweczki nie pracowało na procent). I wówczas porównujmy oba systemy.
    Niestety osobiście mam dylemat, czy zerwać Pareto II.

    • Po to właśnie aby nie trzeba było komplikować obliczeń dotyczących tego co dzieje się z ‚ wypłatą z IKZE’.

     Proszę rozrysować na kartce tok analizy, który opracowałem dla tych obliczeń. Ten model doskonale uwzględnia i rozwiązuje ten problem. Proszę zobaczyć: przy IKZE inwestorka ostatecznie ‚z kieszeni wyjęła’ 1000-180 zł. A inwestowane jest całe 1000 (to tu właśnie ‚pracuje’ te 180 zł ze zwrotu).

     Mam nadzieję, że taka rozpiska na ‚wirtualnych banknotach’ będzie pomocna.

 • Witam
  Mam taki przypadek ze zarabiam tyle ze rozliczajac sie z zona i uzgledniajac juz te ulgi ktore mi przysluguja nie moge wykorzystac pelnego zwrotu podatku. Czyli reasumujac mam wieksze ulgi niz podatku ktorego place. W zwiazku z tym nie jestem w stanie otrzymac zwrotu z IKZE, i tutaj przypadke wskazuje na to ze mi pozostaje IKE bo jest lepsza forma prawna poniewaz odpadaja ewentualne zyski ze zwrotu podatku.

  Pozdrawiam
  Zbyszek

  • Tak – zwrot z podatku przy IKZE można otrzymać gdy wykazuje się dochód w PIT. Są przypadki w których nie będzie nic do zwrotu. Wtedy oczywiście IKZE się nie opłaca. Co do korzyści podatkowej w IKE warto zawsze policzyć czy korzyść podatkowa nie ogranicza możliwości inwestycyjnych (słynne już ‚lokaty opakowane w IKZE’, które bez podatku zarabiały mniej niż lokaty poza IKZE po odliczeniu podatku).

 • W moim przypadku, podatnika w I grupie 18%, nie opłaca się IKZE. Korzystam z ulgi na jedno dziecko, a w drugim planuję skorzystać z ulgi na drugie. Ponadto, podatek należny jest pomniejszany o zapłacone składki zdrowotne (np. oprócz umowy o pracę podatnik może mieć kilka zleceń). Suma sumarum, nie będę płacił podatku dochodowego, jeśli skorzystam z ulg na dzieci oraz przy założeniu że płacę duże składki zdrowotne, od zleceń. Druga kwestia: w moim przekonaniu oszczędzanie w IKZE opłaca się dla podatnika w drugiej skali podatkowej – 32%, ponieważ ma wyliczony wyższy podatek należny, od którego może odliczyć ulgę z wpłat na IKZE. Ciekawa sytuacja dzieje się, gdy podatnik w I grupie podatkowej 18% wypłaca zebrane środki przed 65 r. życia i raczej płaci 32% podatku, ponieważ wskoczy w skalę II. Nie chce mi się wierzyć, że tak nie będzie (a jeśli tak się stanie, wtedy porównywalnie zapłaci podatek, od tego co odliczył w PIT przez te wszystkie lata. Interes życia).

  • Słuszne spostrzeżenia! Na tematy w ogóle opłacalności IKE/IKZE pisałem w innych miejscach. Ten artykuł pokazuje jedynie wyższość IKZE nad IKE (nie porównując do innych form inwestowania, które często są lepsze). Ale Pana spostrzeżenie dokładnie pokazuje, że przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej warto patrzeć na coś więcej niż na reklamy! Pozdrawiam, Remigiusz Stanisławek