Archiwum Emerytura IKZE

IKE i IKZE – Jakie mamy możliwości inwestowania?

W ramach prawnej konstrukcji IKE i IKZE tworzone są produkty inwestycyjne, które pozwalają inwestować z wykorzystaniem różnych ‚narzędzi’. IKE i IKZE to tylko ‚opakowanie’ do którego można ‚włożyć’ różne inwestycje – które nabierają wtedy cech prawnych IKE / IKZE (głównie korzyści podatkowej).

W ramach prawnych ulg podatkowych do IKE i/lub IKZE można ‚włożyć’:

 • rachunek maklerski – czyli inwestować na giełdzie nie płacąc podatku Belki
 • lokatę bankową – czyli odnawiając lokatę np. co rok, nie płacić podatku Belki
 • obligacje Skarbu Państwa – nie płacąc podatku Belki przy odnawianiu obligacji
 • fundusze inwestycyjne – inwestować w fundusze nie płacąc podatku Belki
 • DFE czyli dobrowolne fundusze emerytalne
 • fundusze kapitałowe opakowane w polisę inwestycyjną

Tu warto zwrócić uwagę na to, że niektóre inwestycje ‚włożone’ do IKE i/lub IKZE mają narzucone mniej lub bardziej istotne ograniczenia:

 • rachunek maklerski – korzystamy dokładnie w taki sam sposób jak w zwykłym rachunku maklerskim. Przy czym nie możemy korzystać ze wszystkich możliwości tradycyjnego rachunku maklerskiego: nie można inwestować w kontrakty terminowe, opcje, nie można kredytować inwestycji oraz mamy zakaz korzystania z odroczonych płatności.
 • fundusze inwestycyjne – tu mamy najwięcej ograniczeń. W jednym momencie można posiadać jedno IKE/IKZE. I tym samym inwestować można tylko w fundusze jednego producenta (jednego TFI). To mocno utrudnia aktywne inwestowanie. Mała różnorodność funduszy (tylko nieliczne IKE/IKZE oferują dostęp do ledwie ponad 10 funduszy, rekordzista do nieco ponad 20). Brak możliwości dywersyfikacji w kilka funduszy tego samego rodzaju. Ograniczenie do oferty jednego producenta. Mała różnorodność funduszy w ramach oferty jednego TFI (IKE/IKZE w formie funduszy najczęściej ma tylko część funduszy danego TFI – więcej jest dostępnych poza IKe/IKZE). Brak dostępu do czystych (dużo tańszych) funduszy zagranicznych TFI. Bardzo ograniczone możliwości inwestowania na rynkach zagranicznych. Poza IKE /IKZE mamy wiele rozwiązań inwestycyjnych dających dostęp do kilkudziesięciu, a nawet ponad 200 różnych funduszy wielu różnych TFI

Pozostałe formy IKE/IKZE nie mają ograniczeń:

 • lokata bankowa – to zwykła lokata bankowa
 • obligacje Skarbu Państwa – to zwykłe obligacje, nic nie różniące się w ramach IKE/IKZE i poza nimi
 • DFE – to dobrowolny fundusz emerytalny, tylko opakowany w formę IKE/IKZE
 • fundusze kapitałowe w formie polisy inwestycyjnej – to zwykła polisa inwestycyjna opakowana dodatkowo w formę IKE/IKZE, przy czym akurat w formie IKE/IKZE producenci tworzą dedykowane produkty, które mają niestety bardzo mizerne możliwości inwestycyjne…

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz