Archiwum

Idea Premium zawiesza odkupienia jednostek. Co dalej z tym funduszem?

Wczoraj (16.07.201) fundusz Idea Premium zawiesił na 2 tygodnie możliwość realizacji odkupień (czyli sprzedaży i konwersji jednostek funduszu). Spowodowane jest to dużą ilością zleceń odkupienia jednostek tego funduszu przekraczających 10% aktywów funduszu.

Co się wydarzyło? I co takie zawieszenie oznacza dla inwestujących w tym funduszu? Te informacje zamieszczam w dalszej części artykułu.

Brak możliwości odkupienia jednostek funduszu w praktyce

 (kliknij aby powiększyć komunikat IDEA) Fundusz inwestycyjny ma prawo (zgodnie z ustawą) podjąć decyzję o wstrzymaniu odkupień jednostek uczestnictwa jeżeli saldo wypłat przekroczy 10% wartości aktywów funduszu.Obecnie (nowiutkie dane aktualne na 29.06.2012) wartość aktywów funduszu to 685 milionów zł. To oznacza, że inwestorzy chcą wycofać nagle ponad 70 milionów złotych.Każdy fundusz w ramach zarządzania inwestowanymi pieniędzmi musi pilnować płynności – czyli praktycznej możliwości dokonywania wypłat dla inwestorów w związku z normalnymi  (statystycznie) rozbieżnościami między wpłatami / wypłatami.

Przy nagłej dużej ilości wypłat fundusz musiałby natychmiast upłynnić posiadane aktywa (w tym przypadku obligacje korporacyjne). Na moim szkoleniu z rynku funduszy niskiego ryzyka dokładnie pokazuję jak mała w praktyce jest płynność (wartość obrotów) takich obligacji. A to oznacza, że znalezienie chętnych na takie obligacje wymaga sprzedaży ich znacznie poniżej wartości rynkowej.

Dlatego zdanie ‚w trosce o uczestników funduszu‚ nie jest chwytem marketingowym – jest po prostu prawdziwe.

Skąd tak duża skala wypłat z funduszu?

Tu przyczyn jest kilka. Dwie ostatnie w mojej ocenie są tu najważniejsze:

 1. W kwietniu 2012 roku fundusz z dnia na dzień stracił 3,3% (upadłość spółki DSS)
 2. Dokładna analiza składu portfela z grudnia 2011 pokazuje (moim zdaniem) nieuzasadnione zwiększenie zaangażowania w obligacje DSS na początku 2012 roku. Dociekliwi inwestorzy mogli to zauważyć – a to mocno osłabia ocenę tego funduszu
 3. Po spadkach z kwietnia wyniki funduszu były już znacznie słabsze od konkurencji
 4. Na początku czerwca fundusz ponownie traci – tym razem niewiele – w związku z upadłością kolejnej spółki, której obligacje ma w portfelu (spółka PBG)
 5. Polisy inwestycyjne Nordea (jakiś czas temu) i Axa (ogłoszenie z końca czerwca) wycofują fundusze Idea ze swojej oferty – a to oznacza, że inwestorzy muszą dokonać konwersji do innych funduszy
 6. 10 lipca fundusz dokonuje dodatniej korekty (+1,2%) wynikającej ze zmiany formy upadłości spółki DSS – co pozwala zaksięgować wartość obligacji  tej firmy w funduszu nie na 0%, ale na 28% ich wartości. I to zdarzenie wygenerowało dużą falę odkupień (inwestorzy chcą wykorzystać ten wzrost do zniwelowania strat z kwietnia i czerwca)
 7. Fundusz (poza polisami inwestycyjnymi) jest funduszem o wysokim progu pierwszej wpłaty (minimalna inwestycja dla osób fizycznych: odpowiednik 40.000 EUR, dla firm: 10.000 zł) a to oznacza dużą ‚średnią’ wartość rejestru uczestnika funduszu.

Co zrobić mając jednostki funduszu?

Niestety – pozostaje czekać na rozwój sytuacji. Nie wiadomo też, czy fundusz nie przedłuży blokady odkupień.

Co może powstrzymać inwestorów przed wypłatami?

Po pierwsze:  wyniki. Szczególnie te wynikające z rozwoju sytuacji związanej z upadłością DSS. Pierwszy etap tego scenariusza już się zrealizował – zmiana formy upadłości spowodowała wzrost ceny jednostki funduszu o 1,2%. Choć poza ewentualną korektą na plus, ‚normalne’ wyniki (prawdopodobnie z uwagi na odpływ środków) tego funduszu są już znacznie słabsze niż konkurencji.

Po drugie: kontynuacja bardzo dobrej  (w mojej ocenie) polityki informowania inwestorów o rozwoju sytuacji. W jednym z artykułów pokazałem, jakie (całkiem inne) podejście zafundował tuż po swoich (drastycznych) spadkach fundusz UNIWIBID.

A co z dodatnią korektą ceny jednostek (‚doszacowanie’ obligacji DSS?

To bardzo ważny temat dla inwestorów, którzy po spadkach 3,3% z kwietnia tego roku wycofali środki z funduszu Idea Premium. Często pojawiaj się pytanie:

[stextbox id=”info”]Jeżeli inwestor wypłacił środki z funduszu po spadkach z kwietnia a przed wzrostem z 10 lipca to czy fundusz zwróci w jakiś sposób różnicę na konto inwestora?[/stextbox]

W końcu ten nagły wzrost spowodowany jest niejako korektą wyceny bezpośrednio związanej ze spadkiem z kwietnia (przeszacowanie wartości obligacji DSS w portfelu funduszu).

Odpowiedź brzmi: niestety nie.

W tym miejscu bardzo dziękuję przedstawicielom IDEA TFI za bardzo szybką odpowiedź na moje pytanie. Do końca tygodnia być może uda się opublikować dokładne uzasadnienie prawne takiej decyzji.

Krótka historia funduszu Idea Premium

Pierwsze 11,5 roku – to pasmo sukcesów

Lata 2000-2011
Od zawsze bardzo stabilne, choć w pierwszych latach (do 2008) może nie najbardziej konkurencyjne wyniki.
Lata 2009-sierpień 2011
Wręcz rewelacyjne wyniki funduszu. W jednym z wywiadów zarządzający dokładnie pokazali jeden (ważny w mojej ocenie) element który dodatkowo przyczyniło się do sukcesów inwestycyjnych – bardzo szeroka dywersyfikacja.

Fundusz potrafił posiadać grubo ponad 100 obligacji korporacyjnych w portfelu. W ten sposób nawet w przypadku upadłości emitenta, lub kilku emitentów fundusz nie mógł generować większych strat.

W roku 2009-2011 fundusz systematycznie utrzymywał się w czołówkach systemu ocen portalu Opiekun Inwestora. Wyniki roczne rzędu 7-11% przekraczały znacznie zysk z lokat bankowych. Były też znacznie lepsze niż inne fundusze tej grupy. Doskonałe wyniki skończyły się w połowie wakacji 2011 roku.

A w roku 2012?

Trudno powiedzieć co się wydarzyło. O ile spadek wyceny z czerwca spowodowany upadłością PBG można uznać za zdarzenie całkiem normalne w tej grupie funduszy, to przedziwne zwiększenie udziału obligacji DSS w pierwszych miesiącach 2012 (stąd spadek aż o 3,3% w kwietniu) nie było najlepszą decyzją inwestycyjną.

W pierwszych miesiącach fundusz 2012 fundusz już uzyskiwał nieco słabsze wyniki, można było znaleźć ciekawe alternatywy. A później zaczęło się..

 • 17 kwietnia 2012: spadek o 3,3% w jeden dzień (upadłość spółki DSS)
 • 5 czerwca 2012: spadek o 0,5% w jeden dzień (to nic nadzwyczajnego w tej grupie funduszy ale … po wpadce z kwietnia inwestorom mogły puścić nerwy)
 • 10 lipca 2012: wzrost o 1,2% (przeszacowanie na plus wartości obligacji DSS)

Przypomnijmy roczne wyniki funduszu

Rok 2001: 16,1%
Rok 2002: 9,9%
Rok 2003: 4,9%
Rok 2004: 5,4%
Rok 2005: 5,2%
Rok 2006: 4,1%
Rok 2007: 4,5%
Rok 2008: 6,5%
Rok 2009: 10,9%
Rok 2010: 7,1%
Rok 2011: 5,7%
Rok 2012: ???

Dodatkowe informacje

O tym funduszu pisałem ostatnio kilkukrotnie

Więcej informacji 17 kwietnia 2012 – trudny dzień dla funduszy IDEA TFI
Artykuł opublikowany po nagłym dużym (3,3%) spadku wycen funduszu IDEA Premium (po upadłości DSS). M.in. pokazuję zaskakujące zwiększenie udziału obligacji DSS w portfelu funduszu w pierwszych miesiącach 2012 roku…
Więcej informacji Inwestorzy wypłacają pieniądze z IDEA Premium (po co?)
Podkreślałem tu – że warto decyzje podejmować w oparciu o konkretne dane. Wtedy już było widać osłabienie wyników funduszu – wskazywałem też w jakich przypadkach warto dokonać zmiany funduszu na inny.
Więcej informacji Fundusze pieniężne to także fundusze niskiego ryzyka
Artykuł opublikowany w związku z upadłością spółki PBG (ponownie dotknął fundusz Idea Premium)
Więcej informacji Warto też obejrzeć nagranie, które prowadziłem następnego dnia (6 czerwca) omawiają upadłość spółki PBG i związanych z tym (niewielkich) problemów funduszy grupy niskiego ryzyka. Przedstawiałem tam także (od 33-ej minuty nagrania) moją opinię co do dalszych notowań poszczególnych funduszy (pokazując dlaczego warto decyzje podejmować w oparciu o fakty a nie o chwilowe emocje).

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 10

 • Z niecierpliwością czekam na jakieś informację dlaczego nie zwrócą pieniędzy osobom które sprzedały jednostki przed 10 lipca.

 • …a jak już bedzie dostepne, będzie warto je poddać jakiejs ocenie [poszkodowany prawnik? KNF?].
   
  Bedzie to  w końcu, pamiętajmy, nie prawda objawiona, ale stanowisko strony.
   
  Nb trudno nie zauwazyć, że TFI otwiera tu drogę do nadużyć. Zyskali wcale nie ci, ktorzy wcześniej stracili. Wystarczyło wiedziec z niewielkim wyprzedzeniem kiedy TFI dokona korekty, zakupić jednostki uczestnictwa i  w ten prosty sposób zarobić ponad procent w jeden dzień bez ryzyka. [zakladam tu, że lawina umorzeń Ideę zaskoczyla]. Świadczy to tylko o zarządzających i i [żadnym] zaufaniu, jakie można do nich miec. Jakoś inne TFI umialy dokonać korekty na rzecz tych, ktorzy rzeczywiście stracili.
   
  Mam szczerą nadzieję, że zejdą z rynku.

 • Warto dodać że umorzenia mogą też wyniakać z faktu, iż BRE od końca lipca przestaje być dystrybutorem funduszy IDEA i to prawdopodobnie także wygenerowało dodatkową falę umorzeń. 

  • Decyzję o wycofaniu tych funduszy ogłosiły: mBank, MultiBank oraz Multifund/bestfunds. Ale o ile w przypadku wycofania tych funduszy z polis inwestycyjnych inwestorzy muszą dokonać sprzedaży jednostek, to w przypadku platformy takich jak mBank nie jest to konieczne. mBank jest tylko pośrednikiem – rejestr funduszu się nie zmienia. Inwestor nie musi dokonywać odkupienia – zmienia się wyłącznie sposób dostępu do tych funduszy (inwestor będzie musiał aktywować dostęp na platformie internetowej Idea).

 • Portal obligacje.pl opublikował ciekawą analizę:
  http://obligacje.pl/news/522/idea-premium-wyprzedaje-portfel-obligacji.html
  Wygląda na to, że IDEA Premium w celu zapewnienia płynności sprzedał duże pakiety obligacji na wtórnym rynku. To oczywiście musiało nastąpić, natomiast pocieszający jest fakt, że obligacje nie są sprzedawane z dużym dyskontem – część sprzedawana jest z zyskiem, część z minimalną stratą – stąd też 0,1% spadek wyceny wczoraj.
  To mają być środki na realizację umorzeń z funduszu – nie ma tym samym dużych obaw o jakąś większą korektę.

 • Panie Remigiuszu,
  Co fundusz musi mieć w portfelu aby w jeden dzień przy umiarkowanie spadających indeksach stracić 6,56% (IDEA AKCJI) czy 10,89% (IDEA OCHRONY KAPITAŁU)?
  Czy nie wydaje się Pan, że to co się obecnie dzieje z funduszami IDEA TFI może nadszarpnąć wiarę w to, że pieniądze klientów są w funduszach inwestycyjnych bezpieczne?
  Teoretycznie aktywa funduszy są oddzielone od aktywów zarządzających nimi tylko TFI i nawet, w skrajnym przypadku, upadłość TFI nie powinna dotyczyć środków powierzonych przez klientów.
  Czy to co się właśnie dzieje nie świadczy o tym, że to tylko teoria?
   

  • Witam, ale skąd ma Pan te dane? Być może pisze Pan o spadu w skali tygodnia? Miesiąca? Nie było takich dziennych strat w tych funduszach! Fakt, że oba te fundusze mają ostatnio koszmarne wyniki (w naszych rankingach w portalu jest od jakiegoś czasu na szarym końcu, tym samym korzystając z portalu trudno było ostatnimi czasy uznać ten fundusz za warty inwestycji). W mojej ocenie przyczyny są dwie:

   1) inwestorzy w historię z Idea Premium przenieśli swoje opinie także na pozostałe fundusze IDEA (choć każdy z nich to osobny model zarządzania) – i zlecili wypłaty z funduszu
   2) dodatkowo wycofanie Idea z Nordea i Axa wymuszając sprzedaż tych funduszy mogło mieć (choć raczej niewielki) dodatkowy wpływ

   A to mogło wymusić sprzedaż przez fundusz części akcji po gorszej cenie

  • Środki są oddzielone. Te nagłe spadki miały faktycznie miejsce (nie mieliśmy jeszcze w portalu tych danych). Ale wynikają z czegoś innego. Fundusz musi realizować zlecenia umorzeń (odkupienia) a takich ostatnio miał wiele. Raz: Idea Premium a to inwestorzy często przekładają na całe TFI, po drugie: kilka towarzystw ubezpieczeniowych wycofało fundusze IDEA z oferty a to zmusiło fundusz do rozpaczliwego poszukiwania gotówki na wypłaty środków (fundusz nie może brać kredytów) i stąd fundusze musiały mocno wyprzedawać akcje po mocno niekonkurencyjnych cenach. To pewnie tylko część elementów to wyjaśniających.

   IDEA opublikowała 20.07 podsumowanie miesiąca, na wykresach już uwzględniając tragiczne wyniki kilku swoich funduszy. Ale w komentarzach w tym dokumencie (http://www.ideatfi.pl/raport-miesieczny-idea-tfi-11.html) niestety ani słowa wyjaśnienia tej sytuacji.