Archiwum

Idea Premium – najnowsze wiadomości (nie jest dobrze)

Mamy kolejny precedens w historii krajowych funduszy inwestycyjnych. Po 2 miesięcznej blokadzie możliwości odkupienia jednostek, fundusz otrzymał zgodę KNF na realizację odkupień w ratach. Ustawa pozwala na takie rozwiązanie – ale nigdy wcześniej ten zapis nie był zastosowany w praktyce.

Na co przystała Komisja Nadzoru Finansowego?

Na realizację odkupień przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji.

Ustawa o funduszach inwestycyjnych w art. 89 ust. 5 pkt. 2 stanowi:
5. W przypadkach, o których mowa w ust. 4, za zgodą i na warunkach określonych przez Komisję:
1) odkupywanie jednostek uczestnictwa może zostać zawieszone na okres dłuższy niż 2 tygodnie, nieprzekraczający jednak 2 miesięcy;
2) fundusz może odkupywać jednostki uczestnictwa w ratach w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy, przy zastosowaniu proporcjonalnej redukcji lub przy dokonywaniu wypłat z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa.

Założenia proporcjonalnej redukcji i co to oznacza w praktyce

IDEA przyjęła następującą zasadę realizacji odkupień w ratach. Inwestorzy otrzymają:

 • 20% jednostek, które zdecydował się sprzedać inwestor po bieżącej cenie jednostki. IDEA Premium zapewnia, że wypłaty będą realizowane w ciągu 2 dni roboczych
 • 80% jednostek ze zlecenia zostanie wypłaconych w dniu 15. marca 2013 (za pół roku) po cenie z 15.03.2012

Uzasadnienie, które podaje IDEA na swoich stronach internetowych tym razem jest wyczerpujące i dokładne (3 stronicowy dokument). Podsumowując:

 • fundusz zmuszony był sprzedawać posiadane obligacje w okresie 17.04 a 16.07 z uwagi na duże wartości zleceń odkupienia jednostek
 • wartość tych odkupień zwiększyło wycofanie się ubezpieczycieli z dystrybucji funduszy IDEA (a tym samym konieczność sprzedaży jednostek przez inwestorów korzystających z tych produktów ubezpieczeniowych)
 • fundusz w tym czasie zmuszony był sprzedać aktywa o wartości około 1 mld złotych
 • w ostatnich dwóch miesiącach kolejni ubezpieczyciele wycofali fundusze Idea z dystrybucji
 • fundusz wyprzedał płynne aktywa a te, które ma w portfelu nie są, nazwijmy to ‚sprzedawalne’. Ich sprzedaż wymagała by znacznej obniżki ceny sprzedaży a tym samym dużych spadków ceny funduszu
 • do 15 marca wiele z posiadanych obecnie w portfelu funduszy obligacji ma swój termin wykupu – a tym samym, przesuwając w czasie sprzedaż do połowy marca te obligacje nie muszą być sprzedawane przed terminem wykupu. W ten sposób Idea tłumaczy wykorzystanie maksymalnego okresu do wstrzymania odkupień, który daje ustawa
[stextbox id=”warning” caption=”Uwaga: „]Składając zlecenia sprzedaży jednostek funduszu Idea Premium w zleceniu należy podać nie wartość kwotową sprzedaży, ale ilość sprzedawanych jednostek. W przeciwnym razie takie zlecenie nie będzie przyjęte do realizacji.[/stextbox]

Tym samym nie dojdzie prawdopodobnie do powstania funduszu Agio Opportunity (pisałem o tym tutaj)

Najbliższe kilka dni będzie bardzo stresujące dla inwestorów

[stextbox id=”warning” caption=”Fundusz w swoim komunikacie poinformował, że:”]do końca tego tygodnia trwają prace nad ‚weryfikacją wartości wszystkich składników i zobowiązań funduszu’ a proces ten będzie miał bezpośredni wpływ na wycenę jednostki funduszu.[/stextbox] Nie wiadomo tylko jaki.

Wszystkie dokumenty znajdą Państwo na stronach Idea TFI w sekcji Aktualności.

Aktualizacja: wycena funduszu z dnia 14.09

To co zarządzający określili jako ‚bezpośredni wpływ na wycenę jednostki funduszu’ zmaterializowało się w formie 14% spadku ceny jednostki.

[stextbox id=”warning” caption=”Skąd spadek wyceny?”]Z uwagi na wymóg KNF dotyczący wycen funduszu, który w praktyce oznaczał aby wyliczyć wartość jednostki w oparciu o aktualną wartość obligacji w portfelu, zakładając ich sprzedaż na dzień bieżący (czyli sprzedaż wymuszoną) fundusz przeszacował wartość posiadanych obligacji uwzględniając (duże) dyskonto.[/stextbox]

Teoretycznie wartość jednostki, jeżeli poziom dyskonta (czyli obniżki wartości obligacji przy ewentualnej sprzedaży) został poprawnie obliczony fundusz nie powinien więcej tracić – a raczej jego wyniki powinny powoli rosnąc (im bliżej do dnia wykupu obligacji tym ich wartość powinna być wyższa).

Inwestorzy, którzy już złożyli zlecenia sprzedaży mogą jedynie czekać na wyceny z za pół roku.

Inwestorzy, którzy nie złożyli zleceń odkupienia muszą podjąć decyzję, czy przekonują ich informacje ze strony IDEA, które wskazują, że gdyby nie pojawiła się duża fala kolejnych umorzeń, to fundusz może częściowo a nawet znacznie ‚odrobić’ piątkowy spadek. Choć niezależnie od tego jaką decyzję podejmie inwestor i tak 80% sprzedawanych jednostek zostanie sprzedanych po cenie z marca 2013, a jedynie 20% po cenie bieżącej – a tym samym dzisiejsza wycena ma wpływ jedynie na 1/5 wartości zlecenia sprzedaży.

Pozostaje obserwować wyceny – ale znowu nie ma gwarancji, że dzień przed upływem najbliższych 6 miesięcy znowu nie nastąpi przeliczenie wartości jednostki funduszu.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 28

 • Planowałem wycofać się z tego funduszu już w maju po pierwszych spadkach.
  Niestety trafiłem na artykuł na Pańskim blogu i postanowiłem
  https://blog.opiekuninwestora.pl/wyplacaja-z-idea-premium/

  Gdzie napisał Pan:

  „Jaki jest efekt wycofania środków z IDEA Premium?

  Jeżeli inwestor nadal chce (zgodnie z własną przyjętą strategią) inwestować w długim terminie w bezpiecznym funduszu – to nadal w mojej ocenie warto obserwować konkurencję, ale IDEA Premium ma szanse nadal uzyskiwać doskonałe wyniki. Oczywiście pomijając tę jednorazową wpadkę – ale to już przeszłość i trudno na to cokolwiek poradzić”

  Niestety czas pokazał, że nie miał Pan racji – kto wtedy odkupił ten zrobił dobry ruch.

  Wycofując się z funduszu na zasadzie ‚stracił i mi się nie podoba’ nie będzie tu najrozsądniejsze. Porównam to do dalekiego wyjazdu np. na południe Europy autostradami. Przed Berlinem trafiamy na większy korek na drodze, i decydujemy, że ‚autostrady są do niczego’ i całą dalszą drogę podróżujemy innymi drogami. Przyznają Państwo, że to mało rozsądne.”

  Jak widać niestety nie miał Pan racji

  • @Mike_U:
   Mam nadzieję, że nie obwiniasz Pana Remigiusza ani nikogo innego o swoją stratę, bo jeśli tak jest, to niczego się nie nauczysz – przy kolejnej stracie znowu zwalisz na analityka, banksterów itp. Przyjmij stratę na klatę (to ty jesteś odpowiedzialny za swoje inwestycje!) i zgodnie z zasadą „straciłeś pieniądze, nie strać lekcji” pomyśl, co w przyszłości zrobisz, aby uniknąć takiej sytuacji. Może większa dywersyfikacja, może od razu uciekać, może uciekać od razu połową kasy, może mniej inwestować aby ewentualna strata była akceptowalna? Musisz po prostu mieć plan na każdą ewentualność – stanie się, co się stanie, a ty musisz wiedzieć, co w każdej tych sytuacji (spadnie, wzrośnie) zrobisz – musisz to wiedzieć wcześniej, przemyśleć na chłodno, bo potem, pod wpływem emocji nie zrobisz niczego mądrego.

   Polecam też lekturę Nosfinger „Psychologia inwestowania” – pozwoli uniknąć różnych pułapek i zrozumieć jak myśli typowy inwestor i co z tego wynika.

   P.S. Nie bronię Pana Remigiusza, sam też straciłem na Idea, piszę, abyś wiedział, że tylko przyjęcie przez siebie całkowitej odpowiedzialności za inwestycje pomoże ci lepiej inwestować w przyszłości – analitycy się notorycznie mylą (nikt nie wie, co zrobi rynek), zmieniają zdanie co dwa dni patrząc na teraźniejszość, a nie długi termin, więc trzeba do wszystkiego podchodzić z odpowiednim dystansem, edukować się i być przygotowanym na najczarniejszy scenariusz i nieprawdopodobny zbieg okoliczności (lub misterny plan wydojenia frajerów), jak miał miejsce w tym przypadku.

   • Za moją stratę winię przede wszystkim IDEA Premium. Na rynku funduszy bywało już różnie, nawet w tym roku wpadkę zaliczyły UNIWIBID czy Unikorona Pieniężny by potem zacząć zarabiać jak przed spadkiem. To co dzieje się z Idea Premium to precedens – czegoś takiego jeszcze nie było – to jest po prostu niewiarygodne, że fundusz, który kiedyś osiągał tak rewelacyjne wyniki tak się zeszmacił.

    Jestem też zły na siebie, że mimo, że ktoś mnie w czerwcu ostrzegał, abym wychodził jak najszybciej z Premium, to ja pod wpływem logicznych argumentów Pana Remigiusza postanowiłem jednak zostać i jeszcze się z tą osobą spierałem. Niestety Pan Remigiusz w tym artykule generalnie miał rację – nie ma co panikować w przypadku spadków funduszy pieniężnych (zasada ogólna), jednakże co do samej Idea Premium nie miał racji, bo właśnie wtedy trzeba było wychodzić – tak więc opinie tam zawarte były pewnego rodzaju niedźwiedzią przysługą. Ale zgadzam się. Za błędne inwestycje winę ponosi sam inwestor a nie jego opiekun.

    Co do samej inwestycji: dzięki za rady, ale nie utopiłem „oszczędności życia” (jak pisałem inwestowałem w ramach AEGON a więc bez progu 160k) a jedynie nieco ponad 10% dzięki właśnie świadomej dywersyfikacji.

  • @Mike_U: jeszcze jedno – mam nadzieję, że nie włożyłeś w Idea oszczędności całego życia i że za dużo nie straciłeś. W takim wypadku będzie to mniej lub bardziej kosztowna lekcja na przyszłość. Pomyśl sobie, że niektórzy włożyli w PBG czy Amber Gold całe swoje oszczędności – oni już raczej nie wyciągną korzyści z tej lekcji. Jeśli straciłeś mało, to powinieneś być wdzięczny losowi – bo wiesz to teraz i jeśli będziesz chciał włożyć w coś oszczędności życia, to umiejętnie to zdywersyfikujesz, bo masz nauczkę, wiesz, że w dowolnej chwili wszystko się może zdarzyć (wojna, atak terrorystyczny, bankructwo sektora/banku/brokera), więc zrobisz to tak, aby w przypadku takiego zdarzenia strata była akceptowalna, a nie niszcząca.

   Pamiętaj, że bezpieczne (teoretycznie) są tylko obligacje RZĄDOWE i lokaty. Każdy zysk ponad to (tzw. stopa wolna od ryzyka – w przypadku obligacji) wymaga ryzyka – nie ma darmowych obiadów przecież. Gdyby bezpiecznie można było zarobić 20% rocznie, to przecież wszyscy by w to pchali pieniądze zamiast kupować jakieś akcje czy inne rzeczy. Im większy potencjalnie zysk, tym większe ryzyko. Teraz już wiesz, że np. obligacje korporacyjne mogą być bardzo ryzykowne. Fundusz nie zdywersyfikował odpowiednio -> zdywersyfikuj fundusze – na blogu (albo na szkoleniach Pana Remigiusza – już nie pamiętam, gdzie to było) masz dużo na ten temat (np. strategia 8 rynków).

   Zdobycie wiedzy kosztuje, ale jeszcze więcej kosztuje jej brak.

   Tyle, wracam do swoich zajęć i myślę, jak teraz zdywersyfikować środki z mojej 15-letniej polisy, na której w pierwszym roku w funduszu bezpiecznym straciłem 20% (wliczając opłaty i prowizje oraz inflację) 🙁

   • Popieram @Umoczony. To co Pan Regimiusz przedstawił to analiza na podstawie podobnych historii (sic). Proponuję porównanie. To że coś złego się stanie z Idea, to tak jak miałaby wypaść szóstka, szansa na szóstkę to 17%, warto zaryzykować. Wszystko zależy od strategii inwestowania. Jeśli byśmy inwestowali w przytoczone fundusze, które straciły, ale odrobiły straty (powiedzmy jest 4 takich funduszy), to w podanej puli funduszy łacznie z Idea, tracimy na jednym, czyli powiedzmy że tracimy 20% kapitału. Nadal to nas nie zwalnia z dokładnej oceny przyczyn spadku, by ocenić ryzyko, które nadal jest. Pan Regimiusz przedstawił tylko analizę, która zaoszczędza czas. To sa tylko opinie, my oceniamy, czy pasuja do naszej strategii. Co co jak co, ale w tym serwisie z definicji do ręki dostajemy pewien margines pewności, a nie to, czy to jest górka czy dół.

 • Mike_U, gdyby większość zrobiła tak jak w przytoczonym przez Ciebie artykule to nie byłoby problemu. Niestety, jesteśmy w mniejszości (bo tez jestem umoczony w tym nieszczęsnym funduszu). Sa jeszcze tacy, którzy kupują te jednostki, bądź im je „wciskają”! Juz po zablokowaniu, fundusz sprzedał ok. 18 tys. jednostek na kwotę ok. 4 mln zł! 🙂

  • Ja na szczęście w nieszczęściu mam te jednostki w ramach polisy AEGON, tak więc te 6 miesięcy jakoś mnie nie przeraża, tak czy siak AEGON blokuje mnie na 10 lat. Jedyne czego się boję, to znaczne spadki wartości funduszu.

   Cała ta sytuacja to doskonała nauczka – nie ma co liczyć ma racjonalność „większości”. Jak jest jakieś ryzyko zewnętrzne, trzeba wychodzić z funduszu zanim „większość” zacznie :).
   Wyjście mbanku, skandi czy axy było takim symptomem….

   • Mike_U co masz na myśli, że posiadanie jednostek tego funduszu w ramach polisy AEGON jest szczęściem w nieszczęściu? Też mam tę polisę ale zbyt szczęśliwy nie jestem. Tylko wczoraj straciłem prawie 1400 zł (spadek -14,2%). Składam zlecenie sprzedaży 100% jednostek, żeby odzyskać chociaż resztki moich oszczędności. Moim zdaniem to koniec Idea Premium…

    • Pisalem to 13.09 a wiec nie przed spadkiem o 14% i mialem na mysli 6 miesiecy czekania na wykup vs 10 lat blokady w AEGON.

     Cuz ten spadek wszystko zmienia. To jest jakas paranoja. Ten fundusz od lat mial rewelacyjne wyniki a tu taki precedens…

     Jak cie to pocieszy ja jestem w plecy duzo wiecej…

     • Teraz rozumiem co miałeś na myśli, i wcale nie cieszę się z Twoje straty.
      Strasznego mam pecha z tymi funduszami; gdy kupiłem jednostki Noble Africa wybuchła rewolucja w Afryce północnej, gdy zainwestowałem w fundusze akcyjne – obniżyli rating USA, po stracie wypracowanego wcześniej zysku postanowiłem chronić wpłacony kapitał. Uciekłem więc w fundusze „bezpieczne” m.in. Idea Premium. Jaki był on bezpieczny okazuje się teraz. Gdybym mógł wypłaciłym wszystkie pozostałe pieniądze godząc się ze stratą, ale wykupiłem polisę na 10 lat a minęło dopiero cztery. Sam wiesz jakie tam obowiązują zasady przy wcześniejszej wypłacie…

 • Faktycznie trzeba bylo wyjsc po DSS ;p Ciekawe czy dzisiejsze 14% to realna wycena czy straszak zeby nie wycofywac sie. Mam nadzieje, ze jak papiery zaczna zapadac to wycena ulegnie poprawie. Jakies rady? ;p

 • Patrzyłem dzisiaj na notowania funduszu. Panowie i Panie ! Wszyscy umoczyliśmy tyłki w funduszu Idea premium! -14 procent za wczoraj. To już nawet nie jest dramat… to katastrofa.

   • Wszystko wskazuje na to, że to ostatnie miesiące tego funduszu. Skoro i tak sprzedaż obejmować będzie jedynie 20% jednostek po bieżącej cenie to:
    a) można uznać, że to niewiele zmienia (i tak 80% wypłacone będzie po nieznanej cenie z przyszłości) i dokonać umorzenia
    b) skoro fundusz jednorazowo dokonał silnego przeszacowania wartości jednostki to mało prawdopodobne aby w najbliższych miesiącach miał ten manewr powtórzyć – na wpływ jednostki uczestnictwa będzie mieć jednak wpływ fala umorzeń. Jest i tak duża (wycofanie się ubezpieczycieli) oraz wielu inwestorów. Wydaje się, że spadek 14% został obliczony tak, aby być przygotowanym na taką falę umorzeń (którą TFI, przynajmniej w przypadku ubezpieczycieli doskonale zna).

    Od strony praktycznej: dalszy spadek wyceny o 5% to 1% wpływu na poziom strat inwestora (tylko 20% jest dziś sprzedawane). Czyli ani zagrożenie nie jest specjalnie duże, ale wpływ wzrostów wycen jednostki także nie ma bardzo dużego znaczenia.

    Warto przyglądać się zmianom notować po pierwszej fali wykupów – jak będzie zmieniać się wartość jednostki. Czy tempo wzrostów (tu dobrze jest spojrzeć na wykres miesięczny) będzie na tyle wysokie aby dawało szanse na odrobienie strat. Jeżeli po fali umorzeń wycena funduszu zacznie stopniowo rosnąć (a wzrost ten może wynikać ze zbliżania się do terminu wykupu obligacji) to jest szansa na w miarę stabilną zmianę wycen.

 • Najbardziej wkurza mnie to , że własciwie nie możemy nic zrobić, w żaden sposób zareagować, tylko patrzeć jak nasza kasa wycieka i to dużym strumieniem do czyjegoś portfela…

 • Super by było, gdyby odkupili po cenie z 15 marca 2012 roku, niestety odkupienia pozostałych 80% będą realizowane po cenie z 15 marca 2013 roku czyli prawdopodobnie sporo niższej patrząc na wycenę z 14 września 2012r. Po co pisać takie banialuki i wprowadzać ludzi w błąd.

 • Nie wiem jak to będzie wyglądać dalej, ani jak będzie to wyglądać jutro. Wiem czego się pewnie można spodziewać. UWAŻAM ŻE: Ubezpieczyciele, którzy stanowią większość (pośrednich) udziałowców jednostek Idei Premium będą rekomendować sprzedaż tych jednostek wśród swoich klientów w programach bazujących na inwestycjach poprzez TFI. Fala będzie znaczna, ale nie wiem na ile ten bufor 14% to przewidział. Ubezpieczyciele (nie wiem czy wszyscy, wiem że kilku znaczących na pewno) utrzymywali stały kontakt z przedstawicielami Idea TFI, po to by mieć informacje z pierwszej ręki, by mieć rękę na pulsie… Przynajmniej taki był zamysł. Zostali jednak wprowadzeni w błąd, bo przedstawiciele TFI nie mięli w żadnym wypadku świadczyć rzetelnej informacji tylko robić wszystko co w ich mocy by jednostki uczestnictwa idei nie zostały upłynnione (raz że to im nie na rękę biznesowo – mają z tego procent, dwa że nadmierna sprzedaż pewnych papierów, w tym przypadku papierów dłużnych, powoduje spadek ich ceny rynkowej wpływając tym samym na wycenę jednostek uczestnictwa i wyniki samego funduszu – im więcej upłynnią, tym więcej inwestorów będzie chciało sprzedać jednostki uczestnictwa, tym papiery będą tańsze, tym więcej inwestorów będzie chciało sprzedać itd – jednym słowem spirala na dno). Moim skromnym zdaniem obserwujemy bolesną agonię nie tylko Idea TFI, ale być może nawet całego IDMu. Nie jestem może ekspertem w tych sprawach, a to wszystko powyżej to takiem moje drobne spostrzeżenia. Myślę że napisałem wszystko na tyle prostym językiem by można było to zrozumieć. Ja osobiście (podobnie do ubezpieczycieli) nie ufam już Idei. Nie czarujmy się, całość jeśli podskoczy nawet o 8% to przy wykupie 20% nie ma to zbyt dużego znaczenia. Cała reszta i tak będzie spieniężona dopiero w marcu, niezależnie jaką podejmiesz teraz decyzję. Dziękuję – wychodzę. Ostatni gasi światło. Dobranoc.

  • Najwięksi ubezpieczyciele już to zrobili. Chyba (proszę mnie skorygować) idei nie wycofano z HDI oraz Uniqua. Faktem jest, że gro środków IDEA pochodziło z produktów UFK. Inwestorzy, którzy nie wycofali się wcześniej – teraz będą musieli to zrobić, lub Ubezpieczyciele zrobią to za nich. Kolejnych umorzeń nie da się uniknąć. Idea Premium nie jest jedynym funduszem, który stracił w związku z upadłościami spółek budowlanych. Jest jedynym, który pociągnął ‚agonię’ pozostałych funduszy danego TFI. DWS kilka lat temu po stratach kilkunastu procent pozbierał się – natomiast takiego splotu wydarzeń, które miały miejsce w przypadku IDEA TFI / IDM… jeszcze w historii krajowych funduszy nie było.

  • Czy dobrze rozumiem, że wycofywanie sie ubezpieczycieli z dystrybucji funduszy IDEA spowodowało konieczność masowej wyprzedazy i spadek wartości także innych funduszy? Zatem umoczenie na Idea Premium wywołało lawinę spadków na pozostałych funduszach IDEA, tak?

   Tylko podziękować za wylanie dziecka z kąpielą.

   • Dokładnie tak. Natomiast w tle wystąpiło wiele innych czynników, które spowodowały taką a nie inną reakcję ubezpieczycieli / inwestorów. Idea Premium nie był jedynym funduszem, który zanotował straty na obligacjach korporacyjnych. Przecież strata 2,71% na funduszu UniWibid (https://blog.opiekuninwestora.pl/uniwibid-traci-prawie-3-procent-szok/) – funduszu o jeszcze stabilniejszych wynikach (i do tego niskich) nie spowodowała problemów całej grupy funduszy UniKorona. Historia sprzed kilku lat z funduszami ówczesnego TFI DWS (spadki kilkanaście procent) nie wpłynęły na inne fundusze tego TFI. Spadek UniKorona Pieniężny o 2,3% na początku czerwca w połączeniu z wcześniejszym spadkiem UniWIBID nie zatrzęsły całym TFI, a fundusze niskiego ryzyka Union Investment spokojnie (i tak jak w ostatnich czasach świetnie) funkcjonują.
    W przypadku IDEA wystąpiło wiele innych czynników, które mogły być odebrane przez ubezpieczycieli jako ryzyko podejmowania decyzji inwestycyjnych niekoniecznie w oparciu o merytorykę. Formalne powiązania IDM/IDEA i pamiętny DSS mogą rodzić pytania – dlaczego fundusz od grudnia 2011 zwiększył tak znacznie udział DSS w portfelu?

    • Otóż to Panie Remigiuszu. Z tego co pamiętam chyba pisał już Pan o tym, że Idea Premium odkupiła z dyskontem papiery dłużne DSSu od innego TFI, chyba Kopernikusa, ale pewien nie jestem. Jest to w każdym razie fakt znany. Ja w cale nie jestem przekonany czy nie był to zabieg świadomy (a przynajmniej na tyle że to wszystko może runąć). Późniejsze reakcje, to już tylko skutek tego czynu. Słyszałem kiedyś że brak cierpliwości i zachłanność to dwa składniki które składają się na głupotę inwestora. Nie chcąc być uszczypliwym, bo to niczego nie zmieni, wydaję mi się, że doza dwóch powyższych sięgnęła apogeum wśród zarządzających Idei Premium z początkiem tego roku.

     • Niemało straciłem na subfunduszu akcyjnym, więcej niż moje wszystkie dotychczasowe straty razem wzięte.
      Tak, powiedzą, że fundusz akcyjny jest funduszem wysokiego ryzyka. Wiem, ale widzę też wyniki innych funduszy akcyjnych oraz głównych indeksów w tym czasie. Żaden nie zjechał 30%~40% w tym czasie. Poza tym to fundusz, tzn ktoś tym zarządza i płacę opłaty manipulacyjne bo sam nie mam wiedzy albo czasu bezpośrednio śledzić notowań spółek, tymczasem ta Idea to kryminał lepszy niż pana Michała P z AGold. Ta historia podważa zaufanie do wszelkich funduszy i zahacza o defreudację. Mój wniosek: trzymać z dużymi i znanymi: Citi / HSBC, fundusze b. dużych banków i tego kalibru graczami albo w ogóle odpuścić sobie i postawić na lokaty. Uważam że przez pośpiech stracili wszyscy a jeśli IDEA robiła przekręty w świetla dnia na rynku monitorowanym to po prostu świetna wiadomość.Cudownie.

 • Witam . Sam posiadam Idea premium w produkcie Nordea Strateg typowy unitet linked i najbardziej mnie drażni ,że Nordea , AXA , Skandia podjeły decyzje za klienta o przymusowej sprzedaży aktywów w w.w tfi po nie korzystnej wartości jednostki roz,w danym czasie bez możliwości przeczekania trudnego okresu i uśredniania cen zakupu jednostki .
  Drugim poważnym problemem jest to że Idea premiun sprzedawała swe jednostki po przesadzonej wartości o jakies 18% Gdzie po takiej wartości przymusowo sprzedała Nordaea 20% aktywów swoich klientów
  Jestem Zbulwersowany całym zajściem , pachnie to przekretem bo jak w marcu będzie wyprzedaż pozostałych 80% to wartość jednoski spadnie o jakieś 70-80% licząc procentowo Do wyprzedaży 20% z września .
  -Gdzie sie podziały te pieniądze
  -Pomyśleć że towarzystwa sprzedawały ten produkt jako bezpieczne aktywa
  -Towarzystwa mimo wyrolowania klientów bądż złej ocenie ryzyka brały opłaty
  -Powinni płacicić jakies odszkodowania bo to jest grabież w biały dzień.

  • „Pachnie to przekretem bo jak w marcu będzie wyprzedaż pozostałych 80% to wartość jednoski spadnie o jakieś 70-80% licząc procentowo”

   Dlaczego mialyby wtedy tak spasc wyceny? Czesc obligacji zapada przed marcem, wiec beda pieniadze na wyplacanie.

 • Panie Remigiuszu – takie pytanie: opiekun zysku zakłada inwestycję w 2 fundusze akcji / bezpieczne w zależności od sygnału. Czy jednak nie było by rozsądniej jednak inwestować w 3 – 4 fundusze równych TFI? Tak na wypadek, gdyby któryś z nich miał jakieś kłopoty, to nie lokujemy całej kasy. Poza tym wydaje mi się, że dwa najlepsze fundusze kiedyś tam w przyszłości mogą być gorsze niż inne fundusze, mogą być też lepsze – czyli ich wybór to swoisty hazard: jak trafimy, zarabiamy więcej, ale możemy zarobić też mniej niż inne Wybierając 4 zamiast dwóch wynik się uśrednia – nie zarobimy więcej niż najlepszy ale też nie zarobimy mniej niż najgorszy – mamy zagwarantowany średni wynik.

 • Mijają prawie dwa tygodnie od uwolnienia odkupywania JU Idea Premium. Dotychczas zgłoszonych zostało (27.09.2012) 37,6% jednostek do odkupienia z czego wypłacono (I rata 20%) 7,52%, czyli ok. 35,5 mln zł. Kurs póki co nie zachowuje się nerwowo a nawet umiarkowanie rośnie (choć ma z czego po tąpnięciu z 14.09.). Czy pokusi się ktoś o jakąś prognozę i komentarz?
  Pozdr.

 • Idea TFI po 16 lipca 2012 r dokonała niebywałej kradzieży pieniędzy członków funduszu Premium. Zastanawiające jest to, że brała w tym udział KNF. Wartość jednostki uczestnictwa nie zmieniła się skokowo po zablokowaniu sprzedaży jednostek. Była ona już tak niska w czerwcu a może znacznie wcześniej gdy w portfelu pozostały same bezwartościowe papiery. W lipcu prawdopodobnie wychodzili pracownicy Idea TFI , IDM a może również mafia i to było powodem utrzymywania nieprawdziwej wartości jednostki uczestnictwa do 16 lipca. W tym celu ogłosili, że w 4 krokach nastąpi zwrot odpisu na DSS. Zaprzyjaźnieni z Idea TFI doradcy dzwonili do uczestników funduszu i innych osób namawiając ich do jak największych wpłat do funduszu Premium. Wpłacane pieniądze były zamieniane na jednostki uczestnictwa o silnie zawyżonej wartości. Zebrane w ten sposób pieniądze poszły bezpośrednio do ich kieszeni wówczas wychodzących. Po wyjściu powyższych trzeba było wartość j.u. urealnić. W tym celu zablokowali sprzedaż na 8 miesięcy i regularnie zmniejszają wartość jednostki. Tu potrzebna jest prokuratura. Ich miejsce jest w więzieniu a nie w apartamentach na 17 piętrze przy ul. Złotej 59 w Warszawie.