Archiwum

Idea Premium – ciąg dalszy problemów inwestorów

Z ostatniej chwili – wczoraj (27.07) fundusz Idea Premium otrzymał zgodę KNF na wydłużenie obowiązywania blokady wypłat środków dla inwestorów. Tym razem do 16 września i stawiając funduszowi bardzo konkretne wymagania. Dodatkowo fundusz ponownie stracił 1% (tym razem przez problemy z obligacjami Polimex-Mostostal).

Ale co to oznacza dla inwestorów?

O bieżącym komunikacie funduszu Idea Premium napisano wiele…Wiele źródeł informuje o tym co się wydarzyło (przedłużenie blokady odkupień, fundusz ma zmienić statut i wprowadzić Radę Inwestorów, działać w interesie inwestorów, weryfikacji aktywów i zobowiązań funduszu, dążenie do umożliwiania odkupień). O tym przeczytają Państwo w innych źródłach.Postanowiłem przyjrzeć się (ponownie) sytuacji osób inwestujących w tym funduszu. I odpowiedzieć na niektóre pytania, które także pojawiały się na konferencji internetowej, którą prowadziłem kilka dni temu.

1. Co oznacza blokada odkupień

Praktycznie to, że do 16 września można jedynie przyglądać się wycenom – funduszu nie można po prostu sprzedać

2. Czy należy liczyć się z dużymi spadkami? Krótka analiza (w skrócie: nie, raczej nie ma obaw).

Analiza wyników funduszu od czasu korekty spowodowanej upadłością PBG (6.06.2012) skład portfela funduszu (szeroka dywersyfikacja) i ogłoszenie przedłużenia czasu na gromadzenie przez fundusz środków na falę wypłat (tak odczytuję to przedłużenie, na które zgodził się KNF) pozwala mi przedstawić następującą opinię:
 1. chwilowe (znaczne) spadki wycen funduszu w ostatnich miesiącach wynikają z upadłości lub dużych problemów spółek, które w portfelu funduszu stanowią wysoki procent
 2. jeżeli nie będzie kolejnych upadłości (spółek z portfela) fundusz nie powinien tracić
 3. szanse na kolejne upadłości spółek z portfela funduszu (i tym samym konieczność przeszacowania wartości obligacji tych spółek) nie są duże
 4. praktyczne znaczenie ewentualnych kolejnych upadłości też jest nieznaczne. Fundusz (trochę pechowo) miał w portfelu duże pakiety obligacji akurat tych spółek, które ogłosiły problemy.
 5. w rocznym sprawozdaniu (dane na 31.12.2011) fundusz wykazuje nieco ponad 100 różnych obligacji w portfelu. Ich udział w wyjątkowych przypadkach przekracza 1%. Trzeba tu wyjątkowego pecha, aby ewentualne kolejne upadłości dotknęły właśnie te spółki, których obligacji to duża część portfela funduszu Idea Premium,
 6. duża dywersyfikacja zmniejsza znacznie ryzyko dalszych nagłych spadków
 7. nie obawiam się też znacznych spadków spowodowanych koniecznością szybkiej sprzedaży obligacji na rynku wtórnym , aby gromadzić płynne aktywa potrzebne jako środki na wypłaty dla inwestorów
 8. powyższe zostało niejako potwierdzone w praktyce – transakcje na rynku obligacji (ewidentnie realizowane przez fundusz Idea Premium) nie były realizowane po cenach bardzo niskich. Niektóre obligacje sprzedano z minimalna stratą (np. 0,2%, czasem trochę więcej), niektóre sprzedano z zyskiem (nie wszystkie firmy upadają więc i rynek obligacji daje funduszowi zarabiać – czytaj: odrabiać straty), widać, że jest jednak na rynku grupa inwestorów, którzy jednak kupują obligacje od funduszu po cenie, co prawda zaniżonej, ale zaniżonej minimalnie
 9. przedłużenie czasu na wstrzymanie odkupień (traktuję to jako ‚danie’ funduszowi czasu na spokojną, nie nagłą sprzedaż posiadanych obligacji, aby zbierać środki do wypłaty inwestorom) odbieram pod kątem zachowania się wycen funduszu bardzo pozytywnie. Bak tej zgody mógłby skutkować nieco większą korektą
 10. 2 miesiące to wystarczający czas aby fundusz zgromadził kapitał – mało prawdopodobne aby ten czas braku odkupień miał być dalej przedłużany
 11. niejako rozwiązał się problem roszczeń o wzrost ceny funduszu po technicznej korekcie wartości obligacji DSS (a to zwiększyło tydzień temu cenę fundusz o 1%).
 12. czy można liczyć na wzrosty? Od dziś – tak. Ale jeżeli już to na bardzo małe. Fundusz musi obecnie budować płynne aktywa poprzez sprzedaż obligacji. A tym samym skład portfela będzie daleki od tego, który generował świetne wyniki tego funduszu przed 2012 rokiem.
 13. sytuację ratują inwestorzy długoterminowi, którzy mogli jeszcze nie sprawdzić swoich portfeli lub oglądając telewizję nie zainteresowali się własnymi funduszami.

Podsumowując (w mojej ocenie): nie ma obaw na duże spadki. Nie ma też szans na duże zyski. Szanse na upadłość jakiejś spółki, i dodatkowo na równoległe posiadanie w tej spółce dużego kapitału przez fundusz jest bardzo mało prawdopodobne w Idea Premium.

Czy to koniec tego funduszu?

Trudno powiedzieć. Portal analizy.pl dla tego funduszu podaje, że obecna szacunkowa wartość aktywów to 680 milionów, natomiast miesiąc wcześniej (przed blokadą) było tych pieniędzy o 330 milionów więcej odkupień. Czyli w miesiąc inwestorzy dokonali odkupień 30% wartości funduszu. I to było przed wstrzymaniem wycen 16.07), następnie kilku kolejnych ubezpieczycieli wycofało te fundusze z oferty – i z pewnością nad funduszem ‚wisi’ perspektywa wielomilionowych umorzeń.

Jednym z możliwych scenariuszy jest to, że po zakończeniu tej trudnej sytuacji fundusz, już po uporaniu się z wypłatami z umorzeń, i  gdyby osiągnął określone limity wartości środków może się formalnie ‚zamknąć’ lub zostać wchłonięty przez inny fundusz. Kto wie, czy nowy fundusz IDEA Pieniężny (uruchomiony 25.06.2012) nie jest pomostem do docelowego włączenia funduszu IDEA Premium poprzez połączenie funduszy. Nazwa Idea Premium długo będzie się kojarzyła inwestorom z ryzykiem i na nowe wpłaty – trudno będzie chyba Idei liczyć.

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3

 • Nareszcie jakis racjonalny glos w tej sprawie. Przyznaje, mam ulokowane srodki w idea premium i mam swiadomosc ryzyka zwiazanego z inwestowaniem w obligacje korporacyjne. Jednej rzeczy tylko nie docenialem – stadnej glupoty ludzkiej. Pozdrawiam.

  • Z częścią artykułu oczywiście się zgadzam. Niestety pojawiają się tam także komentarze wynikające z niewielkiego doświadczenia autorów na rynku funduszy. Szczególnie te dotyczące nagród, czy komentarzy dotyczących karty funduszu są całkowicie nieuzasadnione.

   1) Nagrody – dotyczą roku 2009/10/11 – gdzie fundusz IDEA Premium był (zresztą przez dobrych kilka lat) jednym z liderów funduszy kategorii niskiego ryzyka (wyniki 7-11% w skali roku). Przypomnę: fundusze są zmienne, żaden nie może przez wiele lat być najlepszy – dlatego NAWET w grupie funduszy niskiego ryzyka trzeba funduszami zarządzać. Problem spadków 3% w kwietniu w porównaniu z zyskami z ostatnich 5-9 lat wygenerował wyniki znacznie wyższe niż lokata bankowa.

   2) Nagrody – są przyznawane w oparciu o dokładnie opisane kryteria – w tym przypadku były to wyniki grupy funduszy Idea. Inwestor musi mieć świadomość, że nie inwestuje się w oparciu o ‚nagrody’, które otrzymuje TFI tylko w oparciu o wyniki, wiedzę i rozumienie ryzyka takiej inwestycji.

   3) Karta funduszu i możliwość sprzedaży na drugi dzień – taką możliwość daje każdy fundusz FIO. I dlatego na rynku funduszy warto nimi zarządzać mając możliwość zakupu i sprzedaży funduszy każdego dnia. Oczywiście ta możliwość może być wstrzymana wyjątkową sytuacją, z jaką mamy obecnie do czynienia.

   Sam tekst artykułów warto przeczytać – o samej sytuacji funduszy IDEA i nieco zaskakujących dla wszystkich zbiegu wydarzeń mówiłem w trakcie ostatniej konferencji online. Teksty mogą być tego uzupełnieniem. Natomiast co do rzetelności mediów – cóż, najczęściej wypowiadają się tam przedstawiciele producentów funduszy – miejsca na niezależne opinie jest niewiele. Ale żeby atakować media za brak edukacji? Mam wrażenie, że nie ma w nich na to miejsca. I dotyczy to każdej dziedziny życia – to, że jakiś produkt otrzymał kiedyś jakąś nagrodę nie wymaga, aby dziennikarze całe życie śledzili ten produkt. To, że zawodnik w swojej dyscyplinie 10 lat temu wygrywał zawody, a dziś ma słabsze wyniki – nie wymusza na mediach informowania o tym i ostrzegania osób grających w zakładach bukmacherskich (taki na gorąco przykład).

   Powiązania w IDEA są delikatnie mówiąc tematem cóż … delikatnie mówiąc interesującym. Ale od strony formalnej fundusz zasad statutowych nie złamał. Decyzje inwestycyjne nie muszą być do końca merytoryczne. Ale – to już ocenią inwestorzy.

   Zmiany na rynku funduszy obligacji skarbowych często sięgają 1-2% chwilowych korekt, czasem więcej – i nikt nie robi wokół tego wielkiego zamieszania. Inwestowanie to nie lokata- i trzeba liczyć się z niskim ryzykiem. Spadki 3% są tutaj szokujące – to prawda. Ale też nie roztaczajmy wizji dużych dalszych spadków tego funduszu. Są mało prawdopodobne. Dywersyfikacja w portfelu jest duża, upadłość nawet kilku spółek nie będzie skutkować wielkimi spadkami wycen.

   Zadaniem KNF nie jest przejmowanie kompetencji zarządzających. Zarządzający nie przekraczają ustawowych limitów – a ew. powiązania? Cóż – nie przeszkadzały inwestorom ani poszukującym sensacji w latach, gdy fundusz zarabiał 7-11% w skali roku…

   Autorzy portalu polandsecurities ganią media za nieopublikowanie istotnych informacji – cóż, – biznesowe media powinny to uczynić. Fakt. Ale jest tyle źródeł informacji z których inwestor może korzystać. Nie musi akurat czytać dziennika X czy Y.

   Ale z drugiej strony warto przyjrzeć się jakie reklamy pojawiają się na podanym w linkach @taka-idea portalu 🙂 Jakoś nie przeszkadza zarabianie za kliknięcia kierujące do firm oferujących ‚lokaty na 15%’ itp – które omawiam w sekcji Rentgen (https://blog.opiekuninwestora.pl/rentgen/ 🙂 Cudze ganicie, swego nie znacie.

   Podsumowując: nie bronię funduszy IDEA – zarządzający popełnili karygodne błędy łamiąc w mojej ocenie swoje dotychczasowe zasady zarządzania. Komunikowałem to już wielokrotnie. A artykuły na polandsecurities polecam poczytać. Nieco dokładniej pokazują całe (złożone) zamieszanie w przypadku funduszy IDEA. Natomiast na dalszą sytuację – proszę patrzeć racjonalnie bez generowania sensacji. Akurat dla osób posiadających jednostki funduszu takie budowanie otoczki sensacji skończyć się może nieco gorszym kursem wypłaty środków we wrześniu…

   Decyzja KNF była jedyną słuszną – 2 miesiące powinny wystarczyć aby fundusz bez konieczności dużych przecen spokojnie upłynnił aktywa niezbędne do realizacji zleceń odkupienia jednostek.