Co na rynkach finansowych?

HSBC Turcja – jak liczyć próg alarmu dla Kroczącego Stop Loss

Fundusze akcji tureckich w drugiej połowie 2012 roku dały zarobić nawet ponad 40%, w styczniu br. wzrosły o kolejne kilkanaście procent. Od tygodnia tracą. Dziś wycena HSB-T zbliżyła się do progu alarmu KSL dla poziomu 8%. Dostaliśmy od rana kilka pytań dotyczących poziomu spadków tego funduszu. Przypomnę w jaki sposób poprawnie to policzyć oraz przykład wykorzystania kilku narzędzi portalu Opiekun Inwestora.

Inwestorzy obserwują

Zyski ponad 40% robią wrażenie. Nic dziwnego, że część inwestorów oprócz automatycznego (Kroczący Stop Loss) śledzenia wyników funduszy przegląda te wyniki na portalu. I ostatni tydzień spadków sprawił, pojawienie się pytań o sytuację dotyczącą wyceny z 28.01.2013.

Wycena jednostki funduszu na 28.01.2013 to 120,50 zł. A wycena na lokalnej górce (24.01) to 130,82. Czyli spadek o 7,9%. A to nie powoduje przekroczenia rekomendowanego przez nas progu 8%.

Mimo to dostaliśmy tego dnia kilka zapytań i telefonów „Dlaczego portal nie wysłał alarmu o przekroczeniu progu straty 8%?„. Skąd pytanie: policzmy. W szybkiej próbie wyliczenia poziomu spadku w sytuacji, gdy fundusz traci łatwo o pomyłkę.

Jeżeli inwestor policzył to w następujący sposób:

 • zmiana ceny to 130,82 – 120,50 = 10,32 zł.
 • a następnie porównał 10,32 zł do wartości 120,50 zł, to otrzymano wynik 8,56%
 • Błąd polega tu na porównaniu kwoty spadku do wartości ‚po spadku’ zamiast ‚przed spadkiem’.

Poprawny wzór to zawsze:

Czyli w analizowanym przypadku spadek o 7,9%.

Przy okazji trochę historii: Fundusze tureckie w 2012 roku

Fundusze te pojawiły się na liście okazji w połowie czerwca 2012 roku. Użytkownicy portalu, którzy aktywowali otrzymywanie powiadomień o nowych okazjach inwestycyjnych otrzymali tę informację 20.06.2012. Dzień wcześniej na liście okazji pojawił się Inwestor Turcja (fundusz tego samego rynku).

Lista Okazji to narzędzie poszukujące funduszy, którym warto się przyjrzeć. To fundusze, które uzyskują dobre wyniki w ostatnim okresie, mają za sobą chwilowy spadek lub spowolnienie i właśnie zaczęły szybko zarabiać. I takie inwestycje warto rozważać.

Wybierając fundusz warto go monitorować

Do tego służy powiadomienie Kroczący Stop Loss. Próg 8% zalecany dla funduszy akcji (także zagranicznych) nie jest przypadkowy. Od czerwca 2012 fundusz HSBC-T zbliżał się do tego progu tylko dwukrotnie. We wrześniu chwilowy spadek wyniósł 5,7%, w listopadzie 6,3%. Dopiero 28.01 zbliżył się do granicy 8% swoim spadkiem 7,9%.

Aktualizacja 31.01.2013

Po wczorajszym minimalnym odbiciu fundusz zanotował większy spadek, do poziomu 11,4% od lokalnej ‚górki’ z 24.01 (dane na 30.01).

Skąd tak nagłe spadki? I co dalej?

Na pierwsze pytanie odpowiedź znajdą Państwo poniżej. A co dalej – to już indywidualna decyzja. Uczestnicy bezpłatnych szkoleń dostępnych na http://edukacja.opiekuninwestora.pl nie powinni mieć problemu z interpretacją tej sytuacji.

Zawsze warto wiedzieć od czego zależą wyniki każdego z funduszy, w których inwestujemy. Załączony e-mail z portalu oraz sprawdzenie wykresu giełdy w Turcji (ISE100), powinny wiele wyjaśnić. Obok wczorajszy alarm dot. spadku kursu Liry Tureckiej do 8,5%.

Taki alarm pojawia się tylko gdy go zdefiniujemy w portalu. Proszę pamiętać – Opiekun Inwestora to wiele dodatkowych narzędzi, w tym monitorowania walut i indeksów giełdowych – niezastąpionych w dokładniejszej analizie funduszy akcji jednego rynku.

Kiedy warto kupić fundusz? A kiedy nie…

W inwestowaniu warto przede wszystkim ograniczać ryzyko, a jednocześnie poszukiwać okazji inwestycyjnych. Czy można to pogodzić? Można.

 • Kiedy warto przenieść środki do innego funduszu inwestycyjnego? Oczywiście najlepiej „na samym dołku„. Co nie znaczy, że nie można próbować.
 • A który moment jest najgorszym do zakupu funduszu? To proste – zakup funduszu „na górce„.

Od początków działania portalu Opiekun Inwestora (2008 rok) inwestorzy mogli zabezpieczać wypracowane zyski rozważając wycofanie się z inwestycji po otrzymaniu alarmów e-mail/SMS ustawianych na poszczególnych funduszach (np. Kroczący Stop Loss). Wybór funduszy realizując w oparciu o rankingi i analizy w portalu.

W październiku 2010 roku wprowadziliśmy w portalu Opiekun Inwestora (do zarządzania funduszami inwestycyjnymi) funkcjonalność pod nazwą „Lista Okazji”. Metoda ta nie ma na celu łapania dołków, natomiast ma na celu przede wszystkim minimalizowanie ryzyka zakupu funduszu na górce.W skrócie – poratal przesyła informacje o nowych okazjach, jeżeli dany fundusz ma na tle innych średnioterminowo bardzo dobre wyniki, jednocześnie ma za sobą okres osłabienia (chwilowe spadki) i właśnie, w ostatnich dniach zaczął szybko zarabiać (są tu określone progi minimalne – po to aby nie informować o okazjach dla funduszy, które są generalnie słabe w obecnej sytuacji rynkowej, miały spadki i teraz zaczęły powoli zarabiać :))

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 4

 • Z wpisu rozumiem że istnieje zależność, między wyceną funduszu, a kursem waluty…jednak jestem początkującym w tematyce funduszy i nie widzę (nie rozumiem) tej zależności :/ Proszę o pomoc i wyjaśnienie tej zależności 🙂

 • Fundusz inwestuje w Turcji kupując akcje. Za liry tureckie. Na jego wynik wpływa to ile zarobią akcje w Turcji. A ponieważ fundusz kupujemy w Polsce to po drodze jeszcze pojawia się ryzyko walutowe. Liry do PLN. Niezależnie od tego czy fundusz swoje wyceny publikuje w PLN/ EUR czy USD. W funduszu akcji tureckich wycenianym w EUR kurs złotówki do Euro dla naszych inwestycji nie ma wbrew powszechnej opinii żadnego znaczenia.

  W inwestowaniu działa prosta zależność – więcej wiedzy to większe zyski przy mniejszym ryzyku i uniknięcie błędów popełnianych w oparciu o to co się nam wydaje tak na pierwszy rzut oka. Dodatkowa wiedza dostępna jest na szkoleniach, płatnych (http://www.opiekuninwestora.tv – polecam szczególnie pakiet o tym jak inwestować w fundusze zagraniczne) i bezpłatnych (http://edukacja.opiekuninwestora.pl).

  Na temat funduszy zagranicznych dostępne jest ponad 6 godzinne szkolenie online: http://www.opiekuninwestora.tv/pakiet-szkoleniowy-1-fundusze-akcji-zagranicznych/ To wiedza także dla początkujących.

 • 31.01.2013 r. pod wpływem alarmu połączonego z dużą zmiennością w tym dniu (ponad 2%) na giełdzie tureckiej podjąłem decyzję o wycofaniu się min z funduszy: HSBC GIF Turkey (niestety), Arka Akcji Tureckich a także Aegon Akcji Tureckich. Mam nadzieję, że podjąłem dobrą decyzję pomimo tego, że już kolejnego dnia był 1,83% wzrost.
  Najbardziej szkoda mi będzie funduszy HSBC, których nie można już nabywać, co w połączeniu z blokadą nabyć funduszy WIOF sprawia, że oferta mBanku, co do funduszy inwestujących na ?jednym rynku? została bardzo ograniczona (Polska, Turcja, Rosja, Japonia, USA i surowce) praktycznie ograniczając realizację strategii 6-8 rynków tylko do wyboru tylko ww.