Archiwum

Gwarantowane 32% zysku z inwestycji – czyli siła niedopowiedzeń

Jedynym plusem wprowadzenia IKZE i silnych akcji marketingowych ze strony instytucji finansowych, wykorzystujących (mocno fikcyjny w ostatecznym rozrachunku) zwrot z podatku jest to, że więcej osób zacznie oszczędzać na emeryturę. Natomiast od strony możliwych zysków to produkty w mojej ocenie raczej słabe (często wysokie opłaty, ograniczenia, limity) i dla świadomego inwestora (który sprawdzi tabele opłat, porówna inne sposoby inwestowania) to rozwiązanie mało interesujące.

Nie ma złych produktów – natomiast mając podstawową wiedzę o rynku takich produktów można wybrać produkty lepsze, tańsze, o większych możliwościach. Nawet decydując się na IKZE można wybierać między IKZE różnych dostawców – tu także znajdziemy te lepsze i te gorsze (czytaj: bardzo drogie rozwiązania).

Niestety model sprzedaży IKZE stosowany przez wiele firm uważam za … zresztą załączam e-mail jaki otrzymałem.

Cytat z wiadomości e-mail

Nie ma w Polsce innego produktu finansowego, gdzie jest GWARANTOWANA min. 18% do 32% stopa zwrotu z inwestycji.

IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego), czyli program oszczędnościowy, który na pierwszy rzut oka, jest bardzo podobny jest do lokaty, czy funduszu inwestycyjnego, jednak z ogromną różnicą finansową. Mianowicie 100% wpłacanych na IKZE pieniędzy odliczamy od swojego dochodu do opodatkowania, tym samym zmniejszając podstawę opodatkowania i zmniejszając należny podatek dochodowy.

Z każdego wpłaconego 1000 zł otrzymamy z Urzędu Skarbowego zwrot w wysokości odpowiadającej skali podatkowej, w której jesteśmy, czyli będzie to odpowiednio 180 zł (dla 18%), 190 zł (dla liniowego 19%) lub 320 zł (dla 32%). I to są gwarantowane zyski z każdej wpłaty, a przecież IKZE jest produktem inwestycyjnym, czyli dodatkowo, to wpłacone 1000 zł wypracuje zysk, dajmy na to, że będą to bezpieczne inwestycje dające zaledwie tyle samo zysku, co lokata bankowa, czyli ok. 5%. Daje nam to łączny zysk od 23% do 37% co roku z wpłaconych na IKZE pieniędzy.

Nie ma w Polsce innego produktu finansowego, gdzie są GWARANTOWANE takiej wysokości zyski z wpłaconych w danym roku składek. Mało tego, te 18-32% z wpłaconej składki będziemy co roku dostawać na swoje prywatne konto bankowe jako zwrot nadpłaconego podatku z Urzędu Skarbowego i będziemy mogli wydać te pieniądze na cokolwiek, albo ponownie je zainwestować

Trzeba być, delikatnie mówiąc, nierozsądnym, aby przejść obok takiej inwestycji obojętnie.
Na szczęście, taki nierozsądek nam Polakom nie grozi.

Kto przejdzie obojętnie obok gwarantowanych zysków 23-37% co roku?

Tekst oferty jest zapewne bardzo skuteczny. Jak zwykle siła tkwi w niedopowiedzeniach

Nie mogę przejść obok tego obojętnie…

Pisałem o tym wielokrotnie – ale dla przypomnienia:

  • niektóre oferty IKZE potrafią czasem pobrać prowizję od wpłaty w wysokości … 18% dokonanej wpłaty (choć to wyjątek, i znajdziemy IKZE z niskimi prowizjami)
  • w reklamowym e-mailu całkowicie zapomniano dodać, że w momencie wypłaty pobrany zostanie podatek dochodowy (czyli liczony od całości wypłaty!) według skali podatkowej (18%/32%). Ale, kto by się przejmował takim drobiazgiem 🙂
  • sformułowania w ofercie sugerują, że jest to gwarantowany zysk coroczny z kapitału i wiele osób tak potraktuje taką ‚ofertę’
  • pominę już różnego rodzaju symulacje wyników inwestycji (bez uwzględniania inflacji, bez podliczenia kosztów i podatku).

Faktyczny efekt IKZE jest identyczny jak IKE – choć pobieżny nawet przegląd oferty IKZE pokazuje, że o wiele częściej pojawiają się tu dodatkowe opłaty czy prowizje, które nie dają inwestorowi nic w zamian. Produkty finansowe mają prawo pobierać opłaty – to oczywiste. Ale warto aby te opłaty dawały inwestorom wartość dodaną, a nie tylko służyły wykorzystaniu niewiedzy inwestorów i ‚wciskania’ produktu opierając się o bajki sprzedażowe o 37% zysku z inwestycji.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz