Archiwum

Gra Giełdowa 2012 – podsumowanie panelu dyskusyjnego

2 tygodnie temu brałem udział w debacie „Samodzielnie czy przez fundusze. Czy istnieje idealny sposób inwestowania”. Debata inaugurowała tegoroczną edycję ogólnopolskiej Gry Giełdowej.

Podsumowanie panelu dyskusyjnego

Mottem przewodnim było porównanie atrakcyjności inwestowania na giełdzie kontra inwestowania na rynku funduszy.

W debacie uczestniczyli:- Grzegorz Ziemba – analityk z KBC Securities
Kamil Michalak – analityk z GPW Media
Remigiusz Stanisławek – Opiekun Inwestora

Tematy poruszane w trakcie debaty

1.  Jak długo trzeba się przygotowywać do pierwszej inwestycji? Ile czasu dziennie/tygodniowo należy poświęcać żeby inwestować samodzielnie?

2.  Jak to jest w Państwa przypadku? Inwestują Panowie samodzielnie, czy za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych?

3.  Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę ustalając swoją strategię inwestycyjną? Które czynniki  bierzecie Panowie pod uwagę planując swoje inwestycje?

4.  Jak określić poziom ryzyka które gotowi jesteśmy ponieść planując swoją inwestycję? Jak kształtuje się ten poziom w Państwa przypadku?

5.  Czy istnieje jakaś metoda, która pomoże początkującemu inwestorowi wybrać sposób inwestowania dla siebie? Jaką wiedzę na temat rynków finansowych należy posiadać w obu przypadkach? (tzn. indywidualnie i przez fundusze)

6.  Wybór dobrego funduszu to niełatwa decyzja, niemal tak trudna jak wybór odpowiednich akcji bezpośrednio na giełdzie ? czemu więc inwestować w fundusze, skoro i tak powinno się przeanalizować ich zachowanie w przeszłości i ocenić zdolność do generowania zysku?

7.  Jak wybrać skuteczny fundusz inwestycyjny? Co należy wziąć pod uwagę powierzając swoje pieniądze innym osobom?

8.  Czy inwestując, powinno się wybrać jeden lub kilka funduszy tego samego typu? Czy może lepiej podzielić swoją inwestycję pomiędzy różne typy funduszy?

9.  Czy jest sens inwestować w tradycyjne fundusze inwestycyjne, skoro mało który osiąga lepszy wynik niż fundusze pasywne oparte na danym indeksie?

10.  Szeroko komentowane jest ostatnio bankructwo DSS i jego wpływ na wyniki IDEA TFI. Każde TFI ma przecież grupę analityków, oceniających potencjalne inwestycje. Co według Panów poszło nie tak? Dlaczego zatem inwestować w fundusze, skoro nie potrafią one rozpoznać spółek zagrożonych upadkiem?

11.  Czy powierzając  nasze środki funduszom nie ograniczamy naszych możliwości inwestycyjnych? W końcu większość funduszy inwestuje tylko w spółki odpowiednie dla całego funduszu np. pod względem płynności, pomijając wiele spółek które dla nas indywidualnie mogłyby okazać się bardzo dobrymi inwestycjami.

Wnioski i podsumowanie?

Giełda i fundusze nie różnią się znowu tak bardzo. Minęły już czasy, gdzie fundusze traktowano jako ‚wpłać a Twoimi pieniędzmi będą zarządzali profesjonaliści’. Jeden i drugi sposób wymaga inwestowania a nie wpłacania. Oba sposoby inwestowania wymagają posiadania strategii i pilnowania ‚inwestycji’. W ten sposób rozwiązujemy na rynku funduszy problem ‚zarabiania gorzej niż indeks’. Ten problem dotyczy wielu funduszy, ale wystarczy odrobina obserwacji aby wybrać te, które zachowują się lepiej od indeksów.

Giełda – stawia przed inwestorami dodatkowe, i znacznie większe wymagania niż w przypadku funduszy. Ale też może zaoferować większe zyski (przy jednoczesnym większym ryzyku i większej zmienności). Fundusze – są bardziej stabilne, ale też trudno tu o chwilowe zyski po kilkanaście procent.

Tak jak w przypadku akcji – wybór funduszu to nie wszystko. To tylko początek.

A z porad dla młodych inwestorów, studentów zgodziliśmy się wspólnie do jednego. Jeżeli tylko są chęci i zainteresowania – warto sprawdzić w praktyce jak działa giełda. Warto (im wcześniej tym lepiej) poznać zasady rządzące tym rynkiem. Po studiach może być już ciężko z czasem (początki w pracy, kariera) – a zaczynając wcześniej, nawet gdy w przyszłości oszczędności nie będziemy inwestować na giełdzie wiedza (choćby ta najprostsza) zdobyta w czasie studiów z pewnością pozwoli stać się świadomym inwestorem w przyszłości. Zasady rządzące rynkami są identyczne w każdym sposobie inwestowania. I takiej wiedzy po prostu nigdy nie za dużo.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2

  • Witam serdecznie.

    Sekcja „WNIOSKI I PODSUMOWANIE?” raczej skromna – co z konkretnymi odpowiedziami na konkretne, zadane wyżej 11 pytań? Jestem pewien, że czytelników to zainteresuje…

    Pozdrawiam