Archiwum

Gotowa strategia inwestowania to nie wszystko!

Od daty powstania portalu Opiekun inwestora (połowa 2008 roku) pojawiają się w sieci różne gotowe strategie inwestowania. Zakładające korzystanie z nich w sposób ‚automatyczny’. Każda ze znanych mi strategii generuje podobne wyniki historyczne (wyniki 25% średniorocznie proszę traktować z przymrużeniem oka – nie uwzględniają inflacji, kosztów, podatku ani opóźnień w realizacji konwersji). W rzeczywistości są to wyniki rzędu 8-15% średniorocznie ponad inflację po podliczeniu wszelkich kosztów i podatków.

[stextbox id=”info”]Gotowa strategia realizuje swoje podstawowe cele – w roku 2011 uzyskała wyniki znacznie lepsze niż większość funduszy akcyjnych, wyniki strategii są w 2011 roku nieznacznie gorsze od wyników portfeli modelowych aktywnej alokacji.[/stextbox]

W portalu Opiekun Inwestora pokazujemy, że gotowa strategia to nie wszystko. I tak jak z jazdą dobrym samochodem po autostradzie – w trudnych warunkach należy jednak ograniczyć prędkość poniżej 140 km/h zamiast kontynuować jazdę ‚zgodnie z przepisami’.

Opiekun Inwestora – to znacznie więcej możliwości

Gotowa strategia to jedynie 10-20% możliwości, które można realizować za pomocą portalu Opiekun Inwestora. Różne strategie inwestowania, które pojawiają się w Internecie zachęcają do działania wprost według wskazań takich strategii, podczas gdy możliwości jest znacznie więcej. Te dodatkowe możliwości oferuje portal Opiekun Inwestora. Tę informację publikuję i powtarzam wyraźnie gdyż często zdarza się, że portal jest traktowany jako ‚system generowania sygnałów’.

To, o czym mówimy od zawsze w ramach portalu Opiekun Inwestora da się sprowadzić do dwóch zdań:

Gotowa strategia uzyskuje doskonałe wyniki długoterminowe. W trudnych latach minimalizuje straty uzyskując wyniki znacznie lepsze od funduszy akcyjnych i biernego inwestowania.
W inwestowaniu na rynku funduszy jest jedna ważna prawidłowość: każda dodatkowa wiedza, którą posiadamy i wykorzystamy w inwestowaniu pozwala zwiększać możliwe zyski i minimalizować ryzyko.

Produkty inwestycyjne oferują wiele różnych możliwości. Fundusze akcji i obligacji to tylko część z nich. Dostępne są fundusze alternatywne, surowcowe (nie zawsze są to typowe fundusze akcji), fundusze selektywne (gdzie każdy tego rodzaju fundusz ma inną specyfikę działania), fundusze akcji zagranicznych: sektorowe, regionalne, globalne, pojedynczych rynków. Wszystkie te fundusze można wykorzystać do zarabiania – często uzyskując wyniki znacznie lepsze niż czysta strategia. Ale wymaga to wiedzy (tak naprawdę tej podstawowej) i poświęcenia na inwestowanie nieco więcej czasu (choćby pól godziny w miesiącu) . Czyli wystarczy wykorzystać choćby najprostsze z dodatkowych funkcjonalności portalu oraz najprostszą dodatkową wiedzę.

Wiedza ta jest na wyciągnięcie ręki (często bezpłatnie)

Bezpłatne szkolenia internetowe

Dostępne na stronie: http://edukacja.opiekuninwestora.pl. Kilka razy w miesiącu udostępniam część wiedzy dostępnej na płatnych szkoleniach. Pokazując także inne techniki inwestowania i wykorzystanie narzędzi portalu.

W ramach abonamentu dostępne są comiesięczne spotkania online, gdzie wyjaśniam zasady działania dodatkowych funkcjonalności, za każdym razem podając kilka możliwości ich wykorzystania.

Dodatkowe porady w dniu zmiany sposobu inwestowania wg. strategii Opiekun Zysku

Po każdej zmianie sposobu inwestowania użytkownicy portalu Opiekun Inwestora otrzymują możliwość udziału w bezpłatnym spotkaniu online (od 2012 roku), gdzie przestawiam aktualną sytuację na rynkach i pokazuję różne metody dalszego działania alternatywne do ‚ścisłego trzymania się wzorcowej strategii’. Wcześniej (2010/2011) były to udostępniane abonentom dokumenty pdf z opisem możliwych w danej sytuacji rynkowej działań lub przygotowane nagrania wideo, udostępniane w ramach abonamentu.

Większość wiedzy o technikach wykorzystania funduszy zagranicznych, surowcowych…

.. udostępniłem bezpłatnie na początku 2011 roku. Dokładniej w marcu 2011 roku poprowadziłem darmowy 2-godzinny wykład na temat technik inwestowania na rynku funduszy zagranicznych i surowcowych. Udostępniając bezpłatnie dużą część tych informacji, które omawiam na płatnych szkoleniach stacjonarnych. W spotkaniu online uczestniczyło jedynie 115 osób (dostępne było dla każdego, nie tylko dla posiadających abonament), a nagranie archiwalne (dostępne przez miesiąc po spotkaniu online) obejrzało niecałe 500 osób.

W kolejnym artykule pokażę jaki efekt można było uzyskać w 2011 roku stosując technikę „8 rynków” – i to bez żadnych dodatkowych analiz – po prostu realizowaną w sposób całkiem automatyczny bez wykorzystania podstawowych informacji z moich szkoleń.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz