Archiwum

Gdzie (najwygodniej) znajdę dokumenty informacyjne funduszy inwestycyjnych?

Karta funduszu, statut, sprawozdanie finansowe czy dokumenty KID. Te dokumenty udostępniają dla nas fundusze inwestycyjne. Ale – gdzie szukać tych informacji. Można iść drogą ‚standardową’. A można działać na skróty. Ja wolę tę szybką drogę.

To co fundusze mają w portfelach sprawdzam bardzo często. Nie tylko przy dokonywaniu zmian w portfelu. Tak naprawdę przy analizowaniu tego co aktualnie dzieje się na rynku, przeglądaniu Listy Okazji Inwestycyjnych, rankingów i analiz.

Droga standardowa – czyli idziemy do producenta

dokumenty-arkaChcąc odszukać dokumenty funduszu Arka Akcji – wystarczy odwiedzić stronę producenta: czyli TFI Arka. I na tej stronie odnaleźć sekcję z dokumentami.

Kilka kliknięć i już możemy wczytywać się w Kartę funduszu.

Ale … gdy chcemy porównać kilka funduszy akcji różnych TFI pojawia się problem.

Trzeba odwiedzić strony internetowe różnych TFI. Strony mają inny układ. Inny sposób nawigacji. Informacje udostępniają w różnych miejscach.

Słowem bałagan, koszmar i generalnie strata czasu…

Droga szybka – korzystamy z Analizy.pl

Firma Analizy Online na swoich stronach internetowych www.analizy.pl zbiera informacje o wszystkich funduszach. To co dla nas inwestorów ważne – udostępnia też aktualne dokumenty funduszy inwestycyjnych. Wszystkie dokumenty wszystkich TFI są dostępne w jednym miejscu.

Oczywiście na stronach Analiz Online też trzeba fundusze znaleźć. To szybsze niż myszkowanie po stronach TFI. Można działać jeszcze szybciej. Korzystając z wujka Google. Oto mój sposób.

Chcę znaleźć informacje na temat funduszu

Krok 1. Otwieramy stronę Google.pl

 

Krok 2. Wpisujemy zapytanie analizy.pl nazwa_funduszu

google-1W ten sposób google wyszuka dla nas informacje o tym funduszu w portalu Analizy.pl. I o to chodziło.

Czytelnicy w komentarzach (Norbert) podpowiadają: aby mieć pewność, że wyszukiwana fraza pochodzi z danego portalu można użyć specjalnej składni zapytania w google: site:adres.www. Bardziej zaawansowane zapytanie w google mogłoby brzmieć: bph akcji dynamicznych spółek site:analizy.pl

 

Krok 3. Na liście wyników odnajdujemy dedykowaną stronę tego funduszu w portalu analizy.pl.

google-2Z reguły będzie to pierwszy wynik wyszukiwania. Choć nie zawsze. Koniecznie upewnij się, że początek docelowego adresu zaczyna się od www.analizy.pl. No i że to na pewno ten sam fundusz. Nazwy funduszy inwestycyjnych mogą być podobne. I tak jak w powyższym przykładzie, może nam pojawić się fundusz o zbliżonej nazwie, ale innego TFI.

 

Krok 4. Otwieramy odnaleziony link i przechodzimy na stronę dedykowaną funduszowi

google-3Analizy Online przy każdym funduszu publikują wiele informacji. Posegregowanych w ‚zakładki’: Profil, Wyniki, Wiadomości, Aktywa, Opłaty. Nas interesuje zakładka ‚Profil’. Czasem (bardzo rzadko) wyszukiwarka skieruje nas na inną zakładkę niż główna (czyli ‚Profil’). W takim przypadku co oczywiste po prostu klikamy właściwą zakładkę „Profil”.

 

Krok 5. Szukamy sekcji z dokumentami

google-4

Sekcja ta znajduje się w dalszej części strony. Czasem trzeba trochę przewinąć w dół. Ale w końcu trafiamy na listę ikonek będących linkami do dokumentów PDF. W zależności od funduszu będzie tu dostęp do wszystkich, lub do części podstawowych dokumentów. Większość funduszy udostępnia wszystko co potrzeba.

 

Krok 6. Otwieramy dokument, który nas interesuje.

I tu następuje najprzyjemniejsza część: lektura informacji.

Jak pomaga Opiekun Inwestora?

W ramach abonamentów portalu Opiekun Inwestora oprócz strategii, powiadomień i dodatkowych rankingów dostępne są oczywiście wykresy. A na nich … dodatkowy link „informacje o funduszu w google.pl„.

bph-dynamicznych-spolek-wykres

Jeżeli oglądamy wykres funduszu i chcemy na szybko dotrzeć do informacji o tym funduszu w google – wystarczy kliknąć w ten tekst („informacje o funduszu w google.pl”), aby automatycznie pojawiło się odpowiednie zapytanie. Mała rzecz a cieszy!

Możesz to przetestować na przykład na tej stronie: http://www.opiekuninwestora.pl/bph_akcji_dynamicznych_spolek,ni70.html

A w kolejnych artykułach

o tym na co warto zwrócić uwagę (lub na co nie zwracać uwagi) w poszczególnych dokumentach.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 5

 • Jak wygląda realizacja zleceń na sprzedaż/zakup jednostek np. w mBank? Zleciłem teraz coś (godz. 23), a oni mówią, że prześlą najwcześniej jutro. Przecież dzień się nie skończył, powinni dzisiaj przyjąć, jutro wycenić (wg. stanu na dzisiaj) i zabrać się do roboty, w końcu im płacę za „zarządzanie” 🙂

  • To nie jest zła wola banku 🙂 tylko efekt świadczenia usługi zgodnie ze szczegółowym regulaminem. Dokładne zestawienie granicznych dat dla zleceń kupna / sprzedaży / konwersji od początku istnienia supermarketu jest dostępne na ich stronach (np. dla konwersji: http://www.mbank.pl/notowania/fundusze/#t0=3;). Dla większości funduszy zlecenia przyjęte do 15:30 zrealizują się następnego dnia. Dla niektórych godzina graniczna to 11:00.

   Ale – jeżeli kryterium wyboru funduszu byłaby szybkość realizacji zleceń to kilka funduszy Ipopema dla zleceń złożonych do godziny nawet 7:00 zrealizuje transakcję konwersji po cenie z końca tego dnia roboczego.

 • Bardzo przydatny artykuł. Od siebie dodam, że wprowadzenie zapytania do Google w formacie:

  nazwa_funduszu site:analizy.pl

  Pozwoli na wyszukanie sprawozdzań danego funduszu TYLKO w ramach strony analizy.pl