Archiwum

Gdzie inwestują użytkownicy portalu Opiekun Inwestora

Na rynku mamy dostępnych wiele produktów inwestycyjnych. Którzy inwestorzy najbardziej świadomie uczestniczą w rynku finansowym i zarządzają swoimi inwestycjami? Po raz pierwszy od 5 lat publikujemy zestawienie produktów, z których korzystają użytkownicy portalu Opiekun Inwestora.

Ile produktów posiada użytkownik portalu?

Czyli czy inwestuje w jednym produkcie, czy też może równolegle korzysta z kilku? Przez jeden produkt rozumiemy jedno rozwiązanie inwestycyjne. Jeżeli inwestor posiada trzy identyczne polisy inwestycyjne – traktujemy to w tej analizie jako posiadanie jednego produktu. Sprawdzamy tu różnorodność produktów inwestycyjnych.

Połowa użytkowników portalu inwestuje w jednym produkcie inwestycyjnym. Co czwarty użytkownik posiada dwa różne rozwiązania. To razem trzy czwarte wszystkich inwestorów.Pozostała część inwestuje w kilku różnych produktach. A 7% deklaruje w portalu korzystanie z ponad 5-ciu rozwiązań inwestycyjnych.Sam mieszczę się w tej grupie mając inwestycje w różnych rozwiązaniach.

Grupa posiadająca wiele produktów prawdopodobnie obejmuje głównie Doradców Finansowych.

Widać wyraźnie, że inwestorzy są w połowie raczej wierni jednemu produktowi inwestycyjnemu.

Jaki to produkt?

Jeżeli inwestor posiada tylko jeden produkt inwestycyjny to najczęściej jest to platforma mBanku (38% inwestorów).Kolejne miejsca to polisy inwestycyjne. Najczęściej wierni swojej polisie są posiadacze produktów Axa (17%) i Skandia (13%). Niewiele mniej (10%) to posiadacze polis Aegon.Wśród użytkowników mających tylko jeden produkt z rzadka występują posiadacze mniej popularnych produktów.

Znajdziemy niewielką grupę (6%) inwestorów, którzy są wierni jednemu TFI – czyli inwestują w funduszach tylko jednej firmy. Jedynie 1% użytkowników deklaruje, że jedynym miejscem inwestowania są inwestycje w IKE lub IKZE.

A gdy ktoś posiada dwa produkty inwestycyjne?

Ta analiza jest zgodna z moimi oczekiwaniami wynikającymi z obserwacji rynku. Świadomi inwestorzy, którzy korzystają z Opiekuna Inwestora i opiekują się swoimi inwestycjami znają zalety zarówno inwestycji w polisach jak i inwestycji na platformie otwartej (np. mBanku). Taki model inwestowania (polisa + platforma) deklaruje 2/3 użytkowników, którzy posiadają dokładnie dwa produkty inwestycyjne.

Całkiem spora grupa – prawie 20% (dokładnie 17%) deklaruje posiadanie wyłącznie dwóch różnych polis inwestycyjnych. Śladowe 2% to inwestorzy którzy dywersyfikują inwestycję w otwartych platformach. Udział niewielki – ale całkiem uzasadniony. Platformy te oferują często bardzo podobną paletę funduszy i taka dywersyfikacja niewiele daje w praktyce.

15% to inwestorzy którzy inaczej dzielą inwestycje. To mieszanka rozwiązań typu: polisa + fundusze w wybranym TFI, platforma otwarta + fundusze w jednym TFI czy też śladowe ilości powiązania polisy lub platformy z inwestycjami IKE/IKZE.

Otwarta platforma? Polisa? Czy bezpośrednio w jednym TFI?

Jeżeli mówimy o produktach inwestycyjnych sprawdźmy które najczęściej wybierają inwestorzy.

Wykres pokazuje pełen przegląd 10 najpopularniejszych miejsc do inwestowania.

Pierwsza 10-tka to 66% wszystkich produktów posiadanych przez abonentów portalu Opiekun Inwestora.Prawie co piąty inwestor inwestuje poprzez platformę Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku. Po kilkanaście procent inwestuje w polisy Aegon, Axa i Skandia.

Różnorodność produktów inwestycyjnych dostępnych w Polsce – ponad 100 dostępnych jest w portalu powoduje, że w grupie 33% użytkowników portalu znajduje się ponad 100 produktów, z których żaden nie przekroczył udziału 1%.

Które otwarte platformy inwestorzy wybierają najczęściej?

W grupie użytkowników, którzy wybrali platformy inwestycyjne zdecydowanie króluje platforma mBank.

mBank to 80% wszystkich inwestorów. Kolejne 9% platformy MultiBank (mają się połączyć do końca 2013 roku) pokazuje że BRE zdominowało tutaj rynek.W tym kontekście całkiem sporo (… czyli 3%) to korzystający z platformy BestFunds.pl. 2% użytkowników wybrało BGŻ Optima. Także inwestujący w nowej platformie banku BoŚ: BossaFund już zdążyli zacząć korzystać z Opiekuna Inwestora.

Z otwartych platform płatnych (czyli pobierających prowizje od zakupu funduszu) nadal korzysta część inwestorów. Być może z przyzwyczajenia? To około 2% – użytkownicy MultiFund, oraz nieco poniżej 1% – użytkownicy PlatinumFund24.

A jak wygląda statystyka podziału na polisy inwestycyjne?

Dostawców tych produktów jak widać na rynku mamy wielu. 90% rynku to wielka piątka: Aegon, Axa, Skandia (razem 69%) i w nieco mniejszym wymiarze Generali i Nordea(21% wszystkich produktów).Pozostałe 10% dzielą między siebie pozostali producenci rozwiązań inwestycyjnych.

Wiodącą (w tej pozostałej grupie rozwiązań) rolę wiodą: Aviva (z bardzo dobrze rozbudowaną własną siecią dystrybucji), Better Future (dystrybuowany przez Open Finance) oraz coraz ciekawsze produkty ING Życie.

Warto wymienić tu kolejny produkt: mSaver Plus z oferty mBanku (merytorycznie bardzo ubogi – ale siła reklamy i duża grupa użytkowników mBanku dały taki efekt dystrybucji).

Pozostałe produkty mają znikomy, znacznie mniejszy od 1% udział wśród użytkowników portalu.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 8

 • To, że wiekszośc z nas inwestuje w 2 produkty – Polisa i otwarta platforma – wynika zapewne z faktu, że zanim uświadomiono nas (Opiekun Inwestora 🙂 ) o mozliwości prostego i dającego komfort bezpieczeństwa, samodzielnegio inwestowania oszczędniości, „potopiliśmy” pieniądze w produkty, ktore żyją 10-15 lat… jak tylko zakończę zabawę z moim Generali – natychmiast przeniosę gorówkę do otwartej platformy!

  • Być może ktoś nie wyjaśnił dokładnie czym jest polisa inwestycyjna. To produkt wymagający tak samo zarządzania jak platforma mBanku. I czysto merytorycznie – wycofywanie się z produktu w którym mamy korzyści podatkowe (te liczą się dla zysków) po to aby przenieść się do mBanku jest czysto matematycznie nieopłacalne. Polisa pobiera koszty, ale w zamian nie mamy podatku przy konwersjach, który w kolejnych latach pracuje. I te koszty są niższe niż zysk z korzyści podatkowej.

   Produkty Generali i innych ubezpieczycieli – nie żyją 15 lat. Można je z reguł utrzymywać przez wiele lat, czasem tylko są ograniczenia wiekowe np. dożycie 100 lat w Aegon.

   Inwestorzy często nie rozumieją za co płacą w polisie. Pomijając już korzyść podatkową – warto wiedzieć, że w polisach mamy dostęp do funduszy zagranicznych TFI, które ‚w tle’ pobierają często o 1-2% rocznie niższą opłatę niż podobne fundusze krajowe. Czyli przy tym samym składzie portfela mogą generować wyższy zysk.

   Tak samo – sformułowanie: samodzielnego inwestowania. Polisa (Generali czy inna) to także samodzielne inwestowanie. To czy są zyski czy nie zależy wyłącznie od inwestora.

   A w przypadku Generali – ma Pani najszybszą na rynku konwersję (zmiana funduszy nieważne jakich TFI realizowana jest po cenie z następnego dnia po zleceniu).

   Platformy typu mBank – są doskonałe dla krótkoterminowych inwestycji i inwestowania bieżących środków. I warto je promować – ale jako przeciwwagę do kupowania funduszy w banku czy biurze maklerskim, gdzie te same fundusze pobiorą opłatę manipulacyjną od zakupu – czego w mBanku nie ma.

   • Tę właśnie wiedzę staram się usilnie przekazywać Klientom od wielu lat, ale niestety, z często dość kiepskim skutkiem. Na ile jest to wina nie do końca uczciwych sprzedawców(wiadomo – prowizja), a na ile samych Klientów(naiwność, bierność, totalna niechęć do poznania choćby podstaw rynku TFI/UFK, itp.) spierano się już na wielu forach tysiące razy. A przecież wystarczy przyswoić 1 podstawową wiedzę – polisa inwestycyjna, to nie żaden 8 cud świata finansów, ani też samo zło wcielone ;-). To jest po prostu NARZĘDZIE(jedno z wielu), którym można sobie zrobić albo „dobrze(finansowo)”, albo krzywdę(finansową). Wynik jest zależny prawie wyłącznie od sposobu obchodzenia się z tym narzędziem, a to prawie zawsze zależy od posiadacza polisy. Tylko tyle … i aż tyle 😉
    Pozdrawiam …

 • Ja osobiście odbieram to bardziej praktycznie:

  1. inwestorzy, którzy mają polisy mogli nie wiedzieć o mBanku – i krótkoterminowe inwestycje mogą realizować na platformie otwartej zamiast na koncie dodatkowym polisy (gdzie wpłata na mniej niż 3-5 lat jest mało ekonomicznie uzasadniona). W tym upatruję też to, że wielu inwestorów w portalu korzysta wyłącznie z produktów typu Polisa Inwestycyjna

  2. inwestorzy traktują polisy jako narzędzia długoterminowe – a platformy do bieżących inwestycji. I nie jest to ‚wymuszone’ czasem trwania polisy. Jest wiele produktów na rynku gdzie opłaty likwidacyjne trwają np. 2-5 lat więc argument o ‚wymuszonej długoterminowości’ i te produkty kontynuują (bo po prostu ekonomicznie warto)

  3. działanie także odwrotne – inwestorzy mający inwestycje w mBanku po zapoznaniu się z obliczeniami i analizami korzyści jakie dają produkty długoterminowe – dołączają je do swojego portfela. Ale od samego początku nimi zarządzają

 • Nienajgorszy wynik Nordei przy polisach to tylko i wyłącznie kwestia produktu dorzucanego prawie obowiązkowo przy kredytach we frankach 2-4 lata temu, kiedy to ja i ponad połowa moich znajomych z kredytem wybrała Nordeę. Inna sprawa, że ten cały PSO Nordei obarczony jest sporymi opłatami.

  • Akurat produkty Nordea sprzed 2-3 lat to były całkiem dobre produkty inwestycyjne. Wiele funduszy, niskie opłaty na tle konkurencji. Teraz już jest trochę gorzej. Przypomnę – warto wiedzieć za co płaci się opłaty w polisie: za MOŻLIWOŚĆ aktywnego zarządzania i tym samym zarabiania więcej niż w funduszach poza polisą bez opłat. Ale faktem jest, że wiele produktów dorzucanych jest do kredytu. I gdy ktoś wybrał Nordeę to ma po prostu dobry produkt inwestycyjny. Gorzej, niż sytuacja, w której wybrano długoletnie struktury Lucro/Libra czy też Pareto…