Rentgen

Kiedy fundusze zarabiają 200% w miesiąc? … w materiałach HDI-Gerling

Przykładowo w ulotce reklamowej produktu MegaKapitał z oferty HD-GERLING. O tym, że odpowiednio dobrane dane potrafią zdziałać cuda pisałem już wielokrotnie. Tym razem analizy dowodzące, że „uśrednianie ceny” działa znalazłem w oficjalnych materiałach HDI-Gerling.

To kolejny przykład, w którym dział marketingu przygotował coś co świetnie sprzedaje i przypadkiem ktoś zapomniał sprawdzić czy aby na pewno fundusz zarabiają i tracą w miesiąc po 100 czy też 200%…

Tak zwany efekt uśredniania

Od lat przekonuje się inwestorów, że wystarczy systematycznie wpłacać pieniądze do funduszu akcji raz w miesiącu aby uśredniła się cena, i nawet gdy fundusz traci będziemy świetnie zarabiać. Po co? Aby rozwiać obawy inwestora co będzie gdy giełdy tracą i trwa bessa. W końcu, zgodnie z tym do czego przekonuje np. HDI-GERLING nawet największa bessa jest nam niestraszna. To magia zarabiania na spadkach. Jeżeli fundusz stracił 50% to inwestor zarobił ponad 25%.

[stextbox id=”info” caption=”Cóż – symulacja oparta o nierealne dane przyjmie wszystko. „]Niczego nieświadomy inwestor w końcu musi komuś uwierzyć. Przecież niemożliwe aby firma finansowa pokazywała dane oderwane od rzeczywistości. Niestety zapomina, że takie są po prostu prawa sprzedaży. I samo zaufanie do branży nie powinno zwalniać od rozsądnego myślenia.[/stextbox]
  • Gdyby sprzedawca w salonie samochodowym obiecywał, że nowe auto spala 2,5 litra/100 km przy jeździe autostradą – zapali się nam światełko ostrzegawcze… to chyba niemożliwe. Skąd to przypuszczenie – ponieważ o zużyciu paliwa w samochodach mamy po prostu jakąś wiedzę
  • A gdyby patrzymy na symulacje uśredniania pokazujące na wykresie całkowicie nierealne zmiany ceny funduszy – nie zapali się ta lamka. Po prostu najczęściej tego drobnego faktu nie zauważymy. Tego nie uczą w szkołach, o tym raczej nie rozmawia się przy grillu. Inwestowanie traktujemy jako magię i komuś w końcu trzeba zaufać.

A co o uśrednianiu mówi HDI-Gerling?

[stextbox id=”info”]

Na drugiej stonie ulotki reklamowej znajdujemy pytanie: Czy program Mega Kapitał jest dobrym rozwiązaniem w czasach słabszej koniunktury?

I od razu odpowiedź:  Tak. Program Mega Kapitał umożliwia regularne  inwestowanie środków finansowych, przez  co niweluje  słabsze okresy na  rynkach finansowych  poprzez tzw. efekt średniej ceny. Efekt średniej ceny ilustruje wykres poniżej.[/stextbox]

HDI-Gerling informuje:Przykład:
Inwestując 200 PLN, możesz, pomimo wahającego
się  kursu,  zanotować  wzrost  wartości  funduszy
nawet  o  25%
.  Cykliczna  inwestycja  200  PLN
pozwala  na  uzyskanie  w  określonym  czasie
416,665  udziałów  w  funduszach,  co  przy  ostat-
niej wartości jednostki na poziomie 6 PLN oznacza
ponad 2400 PLN na koncie.

Wykres i obliczenia wyglądają przekonująco?

Zapewniam, w obliczeniach nie ma żadnego błędu. Cena faktycznie się uśrednia -to akurat prosta matematyka. Ale w rzeczywistości nie gwarantuje to dużych zysków przy spadkach. Aby zauważyć dlaczego ten przykład jest całkowicie błędny wystarczy przyjrzeć się cenom funduszu w kolejnych miesiącach:

  • z miesiąca 2 na 3 cena maleje z 8 zł do 4 zł. Czyli spadek 50% w miesiąc.
  • z miesiąca 3 na 4 cena rośnie z 4 zł do 8 zł. Czyli wzrost 100% w miesiąc.
  • z miesiąca 7 na83 cena rośnie z 2 zł do 6 zł. Czyli wzrost 200% w miesiąc. Większość funduszy akcji nie zarabia tyle w 10 lat….

Przy tak dobranych danych efekt zysków w czasie gdy wyniki funduszy tracą działa. Nie muszę chyba przekonywać, że takie sytuacje na rynku funduszy po prostu nie występują…

Co prawda HDI-Gerling zastrzega, że jest to wykres przykładowy. Ale poważne potraktowanie Klienta wymagałoby pokazania danych teoretycznych choćby zbliżonych do rzeczywistości. Spadki / wzrosty ponad 20% w ciągu miesiąca zdarzały się naprawdę wyjątkowo. A ponad 30% może kilka razy (ale dla funduszy innych niż akcyjne).

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz