Archiwum

Fundusze wierzytelności – możesz już monitorować

Fundusze wierzytelności (sekurytyzacyjne) od 3 lat stabilnie zarabiają 9-12% średniorocznie. To doskonałe uzupełnienie portfela. W tej grupie znajdziemy zarówno fundusze o bardzo bezpiecznym i stabilnym sposobie realizowania procesów sekurytyzacji, jak i te o większym ryzyku.

Cechą wyróżniającą te fundusze od zwyczajowo tworzonych funduszy zamkniętych to możliwość wypłat (także częściowych) w trakcie trwania inwestycji ale przede wszystkim częstość wycen. Zamiast wycen miesięczny czy kwartalnych (jak ma to miejsce w tradycyjnych funduszach zamkniętych) niektóre z funduszy wierzytelności wyceniane są 2-3 razy miesięcznie. A to pozwala monitorować ich wyniki.

Osobiście inwestuję w te fundusze – i znając sposób ich działania (jak inwestują fundusze wierzytelności) dla tych ‚bezpieczniejszych’ nie obawiam się spadków wycen – raczej spowolnienia zysków, które może w przyszłości wystąpić. Rynek wierzytelności rozwija się doskonale. I można śmiało oczekiwać kontynuacji świetnych wyników tych funduszy. Ale – to nie znaczy, że nie warto takiej inwestycji monitorować.

Jeżeli już inwestujesz w funduszu wierzytelności

portal-fw

Przygotowaliśmy nowy portal dedykowany funduszom wierzytelności – gdzie każdy (bezpłatnie) może aktywować monitorowanie posiadanych funduszy wierzytelności.

Adres: www.funduszewierzytelnosci.pl

W portalu przedstawiamy informacje o tych funduszach, zasadach działania, wyniki i oceny tych funduszy.

Jest już możliwość rejestracji kont w systemie. W najbliższych dniach aktywacja monitorowania funduszy realizowana będzie ręcznie do czasu aktywowania pełnego dostępu.

Portal umożliwia monitorowanie Twoich inwestycji w następujących fundusze: AGIO Wierzytelności Plus NSFIZ, Compensa Wierzytelności UFK, Eques Creditum FIZ NFS, Eques Debitum FIZ NFS, Eques Debitum 2 FIZ NFS, Europa – SECUS InSecura/01 UFK, Europa – SECUS InSecura Plus UFK, Europa Universe I UFK, subGO Fund Wierzytelności (GO FUND FIZ) D, subGO Wierzytelności Płynnych (GO FUND FIZ), Open Life Sekurytyzacyjny UFK, Open Life Sekurytyzacyjny II UFK, Open Life WD1 UFK, Open Life WD2 UFK, Open Life WD3 UFK, SECUS NSFIZ InSecura, SECUS FIZ InSecura Plus, Universe NS FIZ

Narzędzia, które można w tej chwili aktywować (dotyczą wyłącznie funduszy wierzytelności):

 • Raport miesięczny lub kwartalny z wyników inwestycji
 • Powiadomienie Kroczący Stop Loss z informacją o zyskach
 • Docelowo – powiadomienie Jest Nowa Wycena – aby szybko mieć dostęp do najnowszej wyceny posiadanych funduszy

Jeżeli chcesz zainwestować w fundusze sekurytyzacyjne

Po pierwsze warto wiedzieć, który fundusz wybrać. Nie wszystkie oferują ten sam poziom ryzyka. W tej grupie znajdziemy prawdziwe perełki – jak np. fundusz EQUES DEBITUM FIZ oraz produkt IMPLUS (umożliwiający pośrednią inwestycję w fundusz zamknięty już od 20.000 zł).

Zainteresowanych zapraszam do kontaktu.

inwestycja

E-mail: inwestycje@opiekuninwestora.pl
Telefonicznie: 801 002464 lub 61 670 33 44 (9:00 – 15:00)
Lub SMS wysłany na 4301.

Inwestując z Opiekunem Inwesotora dodatkowo otrzymujesz

 • bezpłatny abonament w pełnej wersji portalu Opiekun Inwestora
 • plus kupon kwotowy na płatne szkolenia z inwestowania na rynku funduszy
 • plus wsparcie w zarządzaniu posiadanymi produktami opartymi o fundusze inwestycyjne

Wyniki polecanych funduszy to 9-12% w ostatnich 3 latach

Największe chwilowe obsunięcia kapitału zdarzyły się w obu funduszach 1 raz i wyniosły odpowiednio 0,1% i o,4%.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 6

 • Które z funduszy wierzytelności jest dla klientów detalicznych – oraz opłata za wejście gdzie i jak mozna negocjować -? – pozdrawiam

  • W portalu Opiekun Inwestora zgodnie pozwalamy na monitorowanie dowolnych funduszy – nieważne gdzie zostały zakupione. Tego ‚felernego’ funduszu również. Inwestorzy korzystający z naszych powiadomień niestety widzieli te spadki już od początku roku.

   Co do sytuacji funduszu – to jest to dokładnie tak jak opisał Maciej Samcik – fundusz, który zmuszony został do dużej liczby wykupów musiał za bezcen wyprzedawać aktywa. A ponieważ można przypuszczać nie znając statutu – że nie miał w nim zapisu zabezpieczającego przed masowymi wykupami stąd duże 20% spadki. Obawiam się że z tymi wynikami nic się nie da zrobić i nadal jest ryzyko, że wyceny spadną jeszcze bardziej.

   Ciężko mi coś więcej napisać. Inwestujący ze mną inwestorzy ponad rok temu otrzymali ode mnie informację o globalnej sytuacji na rynku wierzytelności bankowych (nie chodziło o konkretne fundusze) wyjaśniającej dlaczego w tej grupie funduszy wiele zaczęło mieć słabe wyniki (i dlaczego te z mojej oferty są na tę zmianę odporne – zarabiają cały czas 6-8% rocznie.

   Podobne wpadki (a nawet większe) miało więcej funduszy zamkniętych, np. z branży nieruchomości. Są to inwestycja biznesowe – o ograniczonej płynności i jeżeli nagle z dowolnych powodów pojawia się potrzeba sprzedaży aktywów, które w tego typu funduszach nie są płynne – musi odbić się to kosztem spadku wyceny funduszu. O tym inwestorzy powinni być poinformowani. Tego typu inwestycje to nie lokata.

   Nie wypowiadam się co do teorii spiskowych dotyczących przepływu kapitału między jakimiś spółkami – to pozostawiam innym. Fundusz musi realizować inwestycje zgodnie ze statutem – i jeżeli (hipotetycznie) podejmie jakieś decyzje niemerytorycznie to generalnie jest to zgodne ze statutem – statut nie przewiduje że decyzje muszą być zawsze słuszne. Gdyby takie sytuacje miały miejsce to oczywiście dane TFI traci reputację ale nie wiem czy inwestorzy są w stanie coś wskórać. Co najwyżej mogą danej firmy unikać.

   Warto zauważyć, że inwestorzy inwestowali w formie polisy inwestycyjnej (co samo w sobie tutaj było wielką zaletą – dając możliwość zainwestowania znacznie mniejszej kwoty niż w czysty fundusz zamknięty) ale akurat w tej polisie była to pośrednia inwestycja w fundusz FIZ własny Open Finance – do tego niepubliczny. Więc inwestorzy nie mieli możliwości dostępu do statutu głównego funduszu, w który inwestowali. Fundusz UFK inwestuje w fundusz FIZ niepubliczny – czyli inwestycja była tutaj w ‚czarną skrzynkę’. I nie mogli sprawdzić jakie są w takim statucie zapisy. A te są bardzo ważne – nie powinno się inwestować w coś czego nie znamy. Wiele funduszy FIZ jest zabezpieczonych na okoliczność nagłej bardzo dużej liczby wypłat – tak, aby taka masowa wyprzedaż nie przekładała się na spadki funduszu.

   Jestem prawie przekonany, że inwestujący w tym produkcie nie dowiedzieli się od ‚doradców’ w Open Finance tych dodatkowych szczegółów i informacji o dodatkowych ryzykach związanych z tego typu inwestycjami. Patrzenie jedynie na wyniki funduszu nie jest dobrym pomysłem.

   Ja taką inwestycję (w wierzytelności) promowałem gdy były jeszcze dostępne (w 2014.2015 roku: https://blog.opiekuninwestora.pl/fundusze-wierzytelnosci-lastminute/) (był to inny produkt: IMPLUS) – ale w nim inwestorzy dokładnie wiedzą w co inwestują. I nie była to czarna skrzynka.

   Ale tym właśnie różnią się inwestycje w ofercie niezależnego Certyfikowanego Doradcy Finansowego od inwestycji dostępnych od sprzedawcy zmuszonego do oferowania tego co każą mu przełożeni z firmy w której jest zatrudniony..

   Podobnie jak w przypadku Lucro/Libra/Pareto/Kwartalne Zyski padło na spółki Grupy Getin. Inwestorzy nie wyciągnęli żadnych wniosków.

   Napisałem kiedyś mocny artykuł na ten temat:
   :: https://blog.opiekuninwestora.pl/spojrzmy-w-lustro-czyli-skad-sukces-parabankow-lub-nieprzemyslanych-inwestycji/

   W moim modelu doboru produktów inwestycyjnych inwestorzy muszą zgodzić się na zdobycie nieco większej niż podstawowa wiedzy o inwestowaniu i o oferowanych przeze mnie inwestycjach. Tak aby dokładnie je rozumieć. I nadal (choć rzadko) trafiają do mnie osoby, które chcą po prostu zarabiać ale nie chcą nic więcej wiedzieć – wtedy nie kontynuuję rozmów. Nie można własnych oszczędności traktować niepoważnie. Mamy tego kolejny przykład.

   W mojej ofercie jest kilka inwestycji w wierzytelności – ale takich, które są odporne na tego typu sytuacje.