Blog Co na rynkach finansowych?

Giełda w Turcji w rok +40% a krajowe fundusze ledwie 10%. Czy to wina zarządzających?

Do napisania artykułu zainspirował mnie pan ‚Alan’, który w jednym z komentarzy napisał:

„10 lat temu zakupione arka tureckich. W 2013 roku indeks XU100 65 000 cena jednostki ok. 60 zł. obecnie indeks XU 100 ponad 100000 a jednostka 36 zł.”

Czyli – giełda w Turcji zarobiła kilkadziesiąt procent, a fundusz akcji tureckich stracił kilkadziesiąt procent. Na pierwszy rzut oka nie świadczy to dobrze o zarządzających. Dlatego pan ‚Alan’ trochę emocjonalnie porównał zarządzających jednego z funduszy akcji tureckich do przestępców. To mocne słowa.

Ale całkowicie nieuzasadnione.

Jak zwykle problemem jest to, że ktoś inwestorowi sprzedał taki fundusz nie tłumacząc od czego zależy jego wynik. A inwestor nie wiedząc jak działa fundusz, w który (za czyjąś zapewne namową) zainwestował oczekiwał od zarządzających więcej niż mogą zrobić.

I to w tym wszystkim najsmutniejsze. Ja niestety nie mogę przyłączyć się do narzekań na fundusz. Mogę jedynie wyjaśnić skąd tak słaby wynik funduszu i że nie jest to wina zarządzających! W inwestowaniu warto to po prostu wiedzieć.

Przypomnę: celem funduszu jest inwestować w taki sposób jaki obiecał inwestorom w swoim statucie. Tylko tyle, i aż tyle. Opowiadam o tym w moim nagraniu video.

Wyniki funduszy akcji tureckich (12M)

Wyniki różnych funduszy akcji tureckich zachowują się bardzo podobnie. W ostatnich 12 miesiącach najlepszy wynik uzyskał QUERCUS Akcji Tureckich 17,7%. Podczas gdy pozostałe miały wyniki między 1% a 8%.

No dobrze, ale indeks giełdy w Turcji (ISE100) w tym czasie zarobił 41%!

Wszystko stanie się jasne gdy zrozumiemy w co inwestują fundusze akcji tureckich

A fundusze akcji tureckich inwestują w …. akcje na giełdzie w Stambule. To oczywiste. Ale – zauważmy – że akcje na giełdzie w Stambule fundusze kupują za … liry tureckie. Nie za złotówki.

Giełda w Turcji owszem – zarobiła 40%, ale w lirach tureckich. Nie w złotówkach. I w przypadku funduszy akcji tureckich ujawniło się ryzyko walutowe.

Na tym wykresie widać co się stało:

Wzrosty na giełdzie w Turcji zostały ‚zjedzone’ przez spadek ceny liry tureckiej.

Fundusze akcji tureckich w ostatnim roku

Giełda w Turcji zarobiła 42%, a jednocześnie lira potaniała o 23%. Niestety – ryzyko walutowe zjadło wypracowane przez fundusze akcji tureckich zyski.

Przykładowo fundusz Akcji Tureckich zarobił 8,5%. Na wykresie widać dlaczego nie jest to 40%

A w ciągu 5 lat?

Podobnie. Zyski z rynku akcji w Stambule zjadł spadek kursu liry tureckiej.

To, że wynik funduszu jest w długim okresie słabszy niż nałożenie na siebie wyniku indeksu i giełdy – wynika z opłaty za zarządzanie oraz z tego, że fundusz nie inwestuje 100% kapitału na giełdzie. Trzymając część (z reguł kilka do 10%) w aktywach zbliżonych do gotówki do obsługi bieżących wypłat.

Karta funduszu wszystko powie

Warto zajrzeć do tego 2-3 stronicowego dokumentu. Poniżej to co można wyczytać z karty funduszu Arka Akcji Tureckich.

Fundusz nie ukrywa, że waluta w której inwestuje to Lira Turecka. Wiemy też, że faktycznie inwestuje w Turcji. W zdywersyfikowany portfel akcji.

Zastanawia mnie tylko jedno (dotyczy to większości funduszy rynków zagranicznych). Dlaczego jako benchmark podaje się tutaj indeks giełdy w Turcji. W przypadku ARKI wygląda to tak:

Inwestor nie przeglądając dalszej części karty funduszu mógłby błędnie założyć, że fundusz stara się zarabiać tak jak giełda (w 95%). Zdecydowanie bardziej poprawnym byłoby podanie jako benchmarku 95% BIST 100 Index + kurs TRY. Ale – nikt tego nie robi…

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2

  • Jeśli można to zamawiam więcej takich artykułów, również w innych grupach funduszy 🙂
    Niby wiedziałam, że wycena funduszy tureckich zależy w jakiś stopniu od kursu tureckiej waluty, ale dopiero tutaj ta zależność wydaje się bardzo prosta.