Archiwum

Fundusze pieniężne to także fundusze niskiego ryzyka…

Budowa na szybko autostrad najwyraźniej nie wyszła na dobre inwestującym na rynku funduszy. Miesiąc temu kilka funduszy z grupy niskiego drastycznie straciło z powodu upadłości firmy DSS. Wczorajsza upadłość spółki PBG to kolejna rzeź funduszy posiadających obligacje tej firmy w portfelu.

Moja skrzynka e-mail dziś rano…

Zawierała kilka czerwonych wiadomości e-mail. W tym funduszy niskiego ryzyka (pieniężne) – które przekroczyły 1% próg alarmu Kroczącego Stop Loss.Niestety – to nie jest błąd. To są fakty. Fundusze pieniężne (które teoretycznie mogą takie straty ponosić) dotychczas jeżeli już traciły to były to chwilowe spadki mniejsze niż 1%. Wczoraj było inaczej…

Skutki upadłości PBG? Nawet dla 32 funduszy!

Według badań portalu analizy.pl obligacje spółki PBG mogą obecnie w portfelach posiadać 32 fundusze. W tym 10 funduszy rynku pieniężnego. Zestawienie składu portfela można wyczytać w sprawozdaniach funduszy, które są publikowane na koniec roku. Jeżeli, po bolesnej nauczce z kwietnia b.r., fundusze wyciągnęły wnioski i rozważyły aktualizację składu portfela (problemy spółki PBG były w branży znane) to mogą one uniknąć tej korekty. Problemem może być wartość obligacji PBG będącej w posiadaniu funduszy: około 500 milionów zł.

Na szczęście tylko kilka funduszy posiadało w grudniu duży (ponad 3%) udział obligacji PBG. Są to:

  • UniWibid (!!!)
  • Novo Obligacji
  • UniKorona Pieniężny
  • Idea Premium (znowu !!?)
  • Pioneer Lokacyjny
  • Skok Gotókowy
  • KBC Pieniężny

W ich przypadku spadki mogą wynieść od 1% do ponad 2%.

Pozostała grupa z uwagi na mały udział obligacji PBG w portfelu powinna zanotować straty rzędu 0,1-0,5% – czyli normalne, związane z ryzykiem inwestycyjnym poziom (dlatego zalecamy definiować alarmy Kroczącego Stop Loss dla tej grupy funduszy na 1% (pieniężne) a dla obligacji 2%.

Ciekawe który z funduszy zoptymalizował portfel?

Poznamy to po najbliższych wycenach. Być może w ostatnim półroczu zarządzający postarali się i dokonali krytycznej oceny portfela? Pozbywając się lub chociaż zmniejszając w portfelu udział najbardziej ryzykownych papierów?

Będę śledził na bieżąco. Ufam, że któryś z funduszy można będzie pochwalić za aktywne działanie. Cóż, zobaczymy.

Co robić? Jak inwestować?

[stextbox id=”info”]Zapraszam na bezpłatną konferencję online. Jutro (środa, 6 czerwca) godzina 21:00. Przedstawię obecną sytuację, omówię przykłady z przeszłości oraz zaprezentuję w jaki sposób można zareagować na tę sytuację. Zapisy na stronie: http://edukacja.opiekuninwestora.pl

[/stextbox]

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz