Archiwum

Inwestując w fundusze nie musisz płacić prowizji od wpłaty/wypłaty

Bardzo często spotykam się z „promocyjnymi” ofertami banków, biur maklerskich lub firm pośredniczących w sprzedaży funduszy inwestycyjnych.

Te promocje to: obniżona opłata za zakup funduszu, połączenie funduszu z lokatą (ale z pobraniem prowizji przy zakupie funduszu) itp.

Jest to nic innego jak wykorzystywanie niewiedzy inwestorów. Najczęściej dokładnie w te same fundusze, w tej samej cenie, można zainwestować bez żadnych opłat i prowizji.

[stextbox id=”alert” caption=”O tym oczywiście nie powie sprzedawca. „]I najczęściej nie dlatego że nie chce. Nie dlatego, że świadomie „naciąga” klienta na koszty. Niestety często sam o tym nie wie. O tym po prostu nie mówi się na szkoleniach sprzedażowych i nie ma o tym wzmianki w skrypcie sprzedażowym. Tutaj na braku wiedzy o tych możliwościach traci po prostu Klient. Zapominając, że fundusze w banku się po prostu sprzedaje…[/stextbox]

Nietrudno wyobrazić sobie decyzję klienta, gdy dowiedziałby się, iż dokładnie ten sam fundusz może kupić bez prowizji w innym miejscu. A prowizje nie są małe. W przypadku funduszy akcji często są większe niż 4%. Przy inwestowanej kwocie 20.000 zł jest to 800 zł. Moim zdaniem szkoda przepłacać…

Gdzie kupię fundusze bez prowizji

Ostrożnie na promocje

Zdarza się, że banki, biura maklerskie kuszą inwestorów „promocją”: fundusze kupujesz bez prowizji. Problem w tym, że gdy promocja się skończy – zaczną się prowizje. Możliwe są sytuacje, w których promocja dotyczy prowizji od zakupu funduszu – ale już prowizja przy sprzedaży z radością zostanie pobrana.

Korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań

Na dzień 1.5.2011 jest 5 miejsc, gdzie bez prowizji można zakupić ponad 150 różnych funduszy. Być może są „mniejsze” platformy. Podaję tu tylko te największe.

Platformy te zostaną szczegółowo opisane w osobnych artykułach.

Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Najstarsza z dostępnych platform inwestycyjnych.
Ponad 200 funduszy krajowych i zagranicznych bez opłat i prowizji.
Platforma Multibank (Centrum oszczędzania). Oferta podobna do platformy mBank. Przy czym oferuje nieco inny zestaw funduszy.
Ilościowo także ponad 200 funduszy, krajowych i zagranicznych. Oczywiście bez prowizji.
BestFunds.pl – najmłodsza z internetowych platform bezprowizyjnych. Działa od 2010 roku.
Także ponad 200 funduszy bez opłat i prowizji.
Mniej znana platforma inwestycyjna – pod nazwą @Planet.
Oferuje dostęp do ponad 150 funduszy. Także bez żadnych opłat i prowizji
Mniej znana platforma.
Oferuje wiele funduszy bez opłat i prowizji.

Nadal jednak wiele funduszy kupisz wyłącznie z prowizją

Należy zadać sobie tylko pytanie – czy są na pewno o tyle lepsze od innych, że warto już na początku inwestycji obniżać zysk?

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz