Archiwum

Fundusze akcji azjatyckich a spadki na giełdzie w Tokio. Jakieś zależności?

W ostatnim tygodniu giełda w Japonii zanotowała dwie wyraźnie spadkowe sesje: 7,3% a dwa dni później 3,2%, przekraczając granicę 8% Kroczącego Stop Loss i ocierając się o 10% spadku od najwyższej wyceny. Inwestorzy pytają: czy obawiając się spadków na giełdzie w Tokio warto wycofywać się z funduszy akcji azjatyckich? Pytanie jak najbajdziej na miejscu, szczególnie, że dziś (30.05) na giełdzie w Japonii kolejna korekta o 5%…

Giełda w Japonii niestandardową jest…

Zachowanie indeksu Nikkei w ostatnich 20 latach to … w zasadzie pasmo częstych spadków. Ale i 100% zysków w czasach hossy 2003-2008. Nie wnikając w szczegóły – giełda ta rządzi się od wielu lat innymi prawami niż większość giełd na świecie.

Ma to także odzwierciedlenie w polityce inwestycyjnej funduszy inwestujących w tym rejonie świata.

Fundusze akcji azjatyckich nie inwestują (z reguły) w Japonii

Kilkunastu inwestorów przesyłało na pomoc@opiekuninwestora.pl lub dzwoniąc na infolinię przekazywało swoje obawy co do zasadności dalszego inwestowania w funduszach akcji azjatyckich. Obawiając się, że fundusze te będą tracić mając akcje japońskich spółek w portfelu.

Uspokajam: taka sytuacja nie występuje w funduszach azjatyckich dostępnych w Polsce.

Fundusze akcji azjatyckich w swoich statutach z reguły wyraźnie wskazują, że inwestują w krajach azjatyckich – ale nie w Japonii.

Niektóre z funduszy wskazują to wprost w nazwie (dopisek: Ex Japan – czyli ‚z wyłączeniem Japonii’). Przykładowo: HSBC GIF Asia ex Japan Equity, HSBC GIF Asia Pacific ex Japan Equity High Dividend, HSBC Asia ex Japan Equity Smaller Companies.

Przy pozostałych funduszach akcji azjatyckich trzeba już sięgać do kart funduszy aby sprawdzić skład portfela i potwierdzić brak inwestycji w Japonii. Przykładowo:

  • Templeton Asian Smaller Companies: w deklarowanym benchmarku wyłącza inwestycje na rynku w Japonii
  • WIOF South-East Asia Performance Fund: główne rynki to Tajlandia, Indonezja i Filipiny
  • BlackRock Asian Dragon Fund: główne rynki to Chiny, Korea, Hongkong
  • Franklin Templeton Asian Growth: główne rynki to Tajlandia, Chiny, Indie
  • ING Nowej Azji: główne rynki to Korea Południowa, Chiny, Hongkong
  • Amplico Azji Chińskich i Azjatyckich: także unika Japonii
  • PKO Akcji Rynku Azji i Pacyfiku: to także głównie Chiny i Indie

Ale zawsze warto sprawdzić skład portfela…

Ciekaw jestem jak wielu inwestujących w AEGON w funduszu Credit Suisse Equity Global Value wie, że za jego wyniki (20% w pół roku) odpowiada … 42% udział akcji japońskich w portfelu. Co biorąc pod uwagę np. dzisiejszy spadek na giełdzie w Japonii przełoży się istotnie na jego wynik.

Dla zainteresowanych skład rynkowy funduszu Credit Suisse Equity Global Value: Japonia: 42%, Włochy: 17%, Brazylia: 11%, USA 8%, Szwajcaria: 4% i odrobina w Australii, Holandii, Chile.

Jak spadki w Japonii wpływają na wyniki funduszy azjatyckich?

To zależy od tego jak na informacje o spadkach w Japonii reagują giełdy krajów, w których inwestowana jest większość środków funduszy rynków azjatyckich.  Wystarczy spojrzeć na wykresy porównawcze tych funduszy aby zauważyć, że … brak jest tu zależności. W styczniu fundusze azjatyckie minimalnie traciły, rynek japoński zarabiał, na początku kwietnia rynki azjatyckie (po spadkach cen surowców – traciły), w tym samym czasie rynek japoński mocno ‚wystrzelił’ w górę. Ostatnia korekta na giełdzie w Tokio – szczególnie 7% spadek z ub. tygodnia miał już wpływ na chwilowe, znacznie mniejsze 1-2% spadki na niektórych giełdach azjatyckich.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2

  • Co się dzieje w Indiach? Czekać na odbicie czy uciekać stamtąd.W 3 dni uciekło już 10 %! Rupia też traci na wartości.

    • Zapraszam na szkolenia stacjonarne Fundusze To Nie Lokata – tam pokazuję w jaki sposób postępować w różnych sytuacjach, w tym np. tej dotyczącej obecnej sytuacji w Indiach. Na blogu w wyjątkowych przypadkach opisuję moje prywatne konkretne analizy.