Archiwum

Ten fundusz akcji polskich nic sobie nie robi ze spadków na GPW! Dostępny w nowej wersji TYLKO do kwietnia!

[stextbox id=”alert” caption=”Tylko do 15 kwietnia”]Produkt umożliwiający zainwestowanie w ten fundusz kwoty od 20.000 zł (zamiast od 180.000 zł) dostępny jest tylko do kwietnia.[/stextbox]

Aby zainwestować napisz na inwestycje@opiekuninwestora.pl

 

W ostatnim roku giełda w Warszawie zanotowała spadek 20% (WIG20). W tym czasie polecany fundusz zarobił 10%. Od lutego 2013 roku WIG20 stracił 25%. W tym czasie polecany fundusz zarobił 24%.

Czas poznać Fundusz dywidendowy rynku PL z wbudowanym zabezpieczeniem short, chroniącym przed dużymi spadkami.

Najlepszy fundusz akcji w Polsce?

Wyniki mówią same za siebie. To fundusz aktywnej alokacji z zabezpieczeniami short. Poniżej opis zasad działania funduszu – a w dalszej części artykułu instrukcja jak dołączyć do tej inwestycji! Inwestycja dostępna w dwóch wersjach: od 20.000 zł i od 190.000 zł.

Na początek wyniki historyczne!

Od marca 2013 roku giełda w Polsce praktycznie non stop traci, często mając chwilowe korekty ponad 10%. Ten fundusz, dzięki stosowanym zabezpieczeniom miał dosłownie kilka chwilowych spadków, z których największe miało miejsce w marcu 2014 roku. W tym czasie fundusz miał największe chwilowe obsunięcie kapitału na poziomie … zaledwie 1,58%. Jednocześnie realizując w nieco ponad 2,5 roku zysk prawie 24%. I to w czasach gdy giełda w Warszawie traciła!

fundusz-aasd

Porównanie do wyników indeksów giełdowych

Polityka inwestycyjna funduszu zakłada inwestowanie w spółki głównie na giełdzie w Warszawie. Z możliwością inwestycji także poza granicami kraju. Tak wygląda porównanie do głównych indeksów giełdowych. Dane za rok 2015.

fundusz-aasd-wyniki

W grudniu 2015 gdy giełdy nadal traciły fundusz zakończył doskonałym wynikiem – wzrostem o kolejne 1,4%.

W styczniu 2016 gdy giełdy nadal traciły fundusz zakończył symbolicznym spadkiem wyceny 0,3%.

To nie jest eksperyment

Fundusz działa od ponad 2,5 roku. Cały czas w niezmienionej jakości. Mając cały czas duże zaangażowanie w akcje dywidendowe. Co jest głównym czynnikiem sukcesu:

Jest to minimalna zmienność i szybkie zabezpieczanie zysków poprzez stosowanie strategii short, które pozwala zarządzającym błyskawicznie reagować na chwilowe spadki na giełdzie w Warszawie jednocześnie nie oznaczając konieczności sprzedaży akcji spółek dywidendowych, które z uwagi na wypłacane dywidendy generują dla inwestorów dodatkowe zyski.

Zarządzający ma tu więcej możliwości niż ‚zwykły fundusz akcji’

Przypomnijmy – fundusz akcji musi inwestować w akcje. Także gdy giełda traci. Proponowany fundusz jest Funduszem Zamkniętym. A tym samym ma więcej możliwości inwestowania, dostęp do instrumentów zabezpieczających przed spadkami. Z których jak widać zarządzający skutecznie korzysta.

Inwestycja krótkoterminowa: od 190.000 zł

Fundusz dostępny jest w wersji ‚VIP’ – bez dodatkowe kosztu 1,95% w skali roku. Wymagana inwestycja to 190.000 zł.

Aby zainwestować wystarczy przesłać na adres inwestycje@opiekuninwestora.pl e-mail zawierający: Imię, Nazwisko, Numer Telefonu, szacunkową kwotę inwestycji oraz opcjonalnie dodatkowe pytania. Po przesłaniu zapytania – prześlemy szczegółowy zestaw dokumentów z opisem inwestycji, dokumentów formalnych oraz szczegółową procedurę przystąpienia do inwestycji.

Inwestycja dostępna także w wersji od 20.000 zł

Fundusz, jako fundusz zamknięty, wymaga formalnie inwestycji od 40.000 euro, czyli minimalnej wpłaty w wysokości 190.000 zł. Natomiast dzięki opakowaniu w formę czystej polisy inwestycyjnej – minimalna wpłata wynosi 20.000 zł.

Za wcześniejszą wypłatę w pierwszych 5 latach pobrana będzie niewielka opłata manipulacyjna – w wysokości od 3% w I roku, malejącej z miesiąca na miesiąc. Po 12 m-cach  opłata za zakończenie inwestycji przed terminem to 2,94%,  po 2 latach 2,22%,  po 3 latach 1,50% a po 4 latach   0,78%. Wcześniejsze zakończenie inwestycji nie jest więc specjalnie kosztowne.

Jak zainwestować?

Funduszu nie da się kupić w ramach żadnej platformy (Axa, Aegon, Skandia, Generali, nie da się go kupić w mBanku, BossaFund itd). Fundusz można zakupić poprzez firmę Opiekun Inwestora – wysyłając zgłoszenie na adres inwestycje@opiekuninwestora.pl. Fundusz jest dostępny wyłącznie jako osobny, dedykowany produkt inwestycyjny – dedykowany do inwestycji w ten jeden fundusz.

Gdy inwestor nie jest do końca przekonany : 30 dni na wycofanie się z inwestycji

Jak każdy dobry produkt inwestycyjny także tutaj – inwestor ma 30 dni na rezygnację z podpisanej umowy. W przypadku rezygnacji wypłacona zostanie aktualna wartość rachunku – nie będą pobierane opłaty likwidacyjne.

Dla kogo?

Dla inwestorów poszukujących inwestycji o potencjale zysków na poziomie 6-10% w skali roku, o minimalnej zmienności, akceptujących realizowany model inwestowania stosowany przez fundusz (fundusz akcji z systemem zabezpieczeń i ograniczania spadków). Fundusz nie gwarantuje uzyskania takiego wyniku.

Dużą grupę inwestorów stanowią osoby, które już mają część portfela na rynku akcji krajowych. Lub planowali taki sposób inwestowania. Mówiąc wprost: zamiast pracować nad samodzielnym doborem i analizą funduszy akcji krajowych (które nie mają takich możliwości stosowania zabezpieczeń jak proponowany fundusz) tę część portfela wymieniają na fundusz dywidendowy.

Dla inwestorów, którzy poszukują produktu inwestycyjnego bezobsługowego – o sprawdzonym, potwierdzonym wynikami sposobie działania, i minimalnej historycznej zmienności.

Nie jest to fundusz dla oczekujących stałych zysków 20% rocznie… Fundusz zakłada wypracowanie zysku na poziomie większym niż 8%. Jego benchmarkiem nie jest giełda – ale stały próg 8% rocznie, powyżej którego fundusz pobiera sobie dodatkową premię w formie 20% od nadwyżki zysku ponad 8%.

Czy warto kupić fundusz akcji krajowych po spadkach na giełdzie?

Na to pytanie nie trzeba odpowiadać. Fundusz pokazał w jaki sposób zachowuje się w okresie ponad 2,5 roku tragicznych wyników na giełdzie. W tym czasie zarabiając 24%!

Warto wykorzystać dzisiejszy poziom GPW jako doskonałą okazję do rozpoczęcia inwestycji. Jeżeli fundusz, inwestujący w akcje, radzi sobie świetnie w czasach bardzo trudnych na giełdzie, to równie dobrze powinien sobie radzić w czasach wzrostów! Giełda w Polsce jest na poziomie najtańszym od wielu lat.

Fundusz doskonale sprawdził się w roku 2015 – czyli roku spadków na giełdach. To dzięki stosowaniu zabezpieczeń w modelu short.

Jak przystąpić do inwestycji?

Wystarczy przesłać na adres inwestycje@opiekuninwestora.pl e-mail zawierający: Imię, Nazwisko, Numer Telefonu, szacunkową kwotę inwestycji oraz opcjonalnie dodatkowe pytania. Po przesłaniu zapytania – prześlemy szczegółowy zestaw dokumentów z opisem inwestycji, dokumentów formalnych oraz szczegółową procedurę przystąpienia plus warunki otrzymania lepszych warunków w tej inwestycji (np. obniżenie prowizji od wpłaty z 2% do 1% dla kwoty już od 120.000 zł – standardowo od 200.000 zł).

Jak przebiega proces rozpoczęcia inwestycji?

Całość procesu formalnego realizowana jest w ciągu 1-2 dni roboczych. Kroki są następujące:

 1. Inwestor przesyła zapytanie o inwestycję na adres inwestycje@opiekuninwestora.pl
 2. Zgłoszenia na kolejny miesiąc przyjmujemy do 14-go dnia bieżącego miesiąca
 3. W odpowiedzi otrzymuje pakiet materiałów informacyjnych
 4. Otrzymuje też zestaw pytań o dane osobowe do przygotowania umowy o inwestycję
 5. W oparciu o te dane generowana jest dokumentacja przystąpienia do inwestycji oraz blankiet wpłaty
 6. Do 20 dnia miesiąca należy zrealizować przelew na tę inwestycję
 7. Środki na funduszu będą zainwestowane od następnego miesiąca
 8. Inwestor otrzyma dostęp do panelu zarządzania w produkcie inwestycyjnym (możliwość podglądu wartości inwestycji)
 9. W portalu Opiekun Inwestora aktywowane zostanie automatyczne powiadomienie o nowych wycenach, które jest przesyłane e-mailem raz w miesiącu, w ten sposób nie trzeba sprawdzać tych informacji samodzielnie

Z Opiekunem Inwestora zawsze otrzymujesz więcej

 1. Możliwość obniżki prowizji od wpłaty z 2% do 1% już przy inwestycjach od 120.000 zł.
 2. Dodatkowe co najmniej 100 zł do wykorzystania na abonamenty portalu Opiekun Inwestora lub szkolenia
 3. Monitorowanie jakości funduszu przez Opiekun Inwestora i pomoc w ocenie odpowiedniego momentu wyjścia z inwestycji (inwestycja może być kontynuowana przez wiele lat)

Szczegółowe informacje o produkcie

Innowacyjne strategie zabezpieczania zysków

Celem funduszu jest realizowanie zysku niezależnie od sytuacji na giełdzie, dzięki unikatowej, jedynej w Polsce strategii inwestycyjnej aktywnego zarządzania z możliwością stosowania zaawansowanych instrumentów finansowych Long/Short wraz z możliwością stosowania aktywnej alokacji.  Zarządzający pokazali swoją sprawność w okresach dużej zmienności czy też spadków na giełdzie w Warszawie. W sierpniu 2015, gdy giełdy traciły 5% fundusz zarobił 0,3%. W listopadzie, gdzie giełdy traciły po 5-7% fundusz zarobił 1%. Ostatni rok (dane na 1.12.2015) indeks WIG stracił 9%, indeks WIG20 stracił 20%. Omawiany fundusz zarobił 10%.

Nie cała giełda traci – siła dobrej selekcji!

indeksy-pl(kliknij rysunek aby obejrzeć go w powiększeniu). W mediach cały czas widzimy spadki na GPW. Ale w rzeczywistości na naszej giełdzie tracą głównie spółki duże, w tym dużo banków. To oczywiście efekt różnych zapowiedzi rządzących, które przekładają się na spadki w kilku sektorach. A to przekłada się na spadki głównych indeksów giełdowych WIG i WIG20.

Ale w tym samym czasie mamy całe sektory spółek na GPW które w ostatnich dwóch latach zarabiały nawet 100%, a najszybszy wzrost mają w ostatnim półroczu! To np. sektory budownictwa i paliwowy. Bardzo dobrze radzi sobie także sektor spółek informatycznych.

Fundusz, dzięki inwestowaniu w wyselekcjonowane spółki nie musi starać się odzwierciedlać głównych indeksów giełdowych. To jest jeden z kluczowych elementów jego sukcesu – czyli rewelacyjnych i stabilnych wyników.

Stosowanie dodatkowych zabezpieczeń

W celu minimalizacji chwilowych spadków fundusz może stosować szereg zaawansowanych sposobów zarządzania portfelem. Rebalancing, strategie long/short, możliwość zmiany proporcji portfela, dywersyfikacja, dobór spółek nieskorelowanych z indeksem giełdowym itd.

Poszukiwania akcji do portfela skupiają się na spółkach o dużym zwrocie na kapitale własnym (ROE), których polityka biznesowa zakłada systematyczne wypłaty dywidend.

Koszty inwestycji

Łączny koszt inwestycji w spółki zbliżony do kosztu funduszu akcji

Tradycyjne fundusze akcji pobierają opłatę na poziomie 4% rocznie. Proponowany fundusz pobiera opłatę stałą jedynie 2,5% (plus 20% od zysku ponad 8% rocznie). Polisa inwestycyjna pobiera dodatkowo swoją opłatą 1,95% rocznie. Tym samym łączny koszt inwestycji w spółki dywidendowe dla inwestora wynosi jedynie 4,45%. Niecałe pół procenta rocznie drożej od zwykłego funduszu akcji.

kosztyJeżeli na wykresie fundusz zarobił 10% a opłata to 2,5% to ile zarobił fundusz?

Cena funduszu zawiera opłatę za zarządzanie (to co na bordowo pokazano na rysunku). Jeżeli na wykresie lub w materiałach informacyjnych podany jest np. zysk 10% za ostatnie 12 miesięcy, to oznacza, że fundusz zarobił dokładnie te 10% (opłata 2,5% jest już wliczona w ten wynik – czyli fundusz zarobił 12,5%, a dla inwestora w czystym funduszu zostało 10%).

Za co polisa inwestycyjna pobiera 1,95% rocznej opłaty?

Jest to opłata za możliwość inwestowania w ten fundusz kwoty mniejszej niż 170.000 zł. W ten sposób dostęp do inwestycji VIP możliwy jest dla dużej liczby inwestorów.

Jak ta opłata wpływa na wynik portfela inwestora?

W bardzo prosty sposób. Jeżeli fundusz w ostatnich 12 miesiącach zarobił 10% to inwestor w polisie inwestycyjnej zarobił 10%-1,95% =  8,05%. W zamian otrzymując fundusz o stabilnych wynikach na giełdzie w Warszawie.

Czy są inne opłaty?

Tak.

Jednorazowa opłata wstępna: 2% dla inwestycji 20.000 zł (czyli 400 zł opłaty), która zmniejszona jest do 1% (od 120.000 zł)

Znikoma opłata za ubezpieczenie – produkt musi mieć formę quasi-ubezpieczenia, aby móc inwestować w fundusz FIZ niższe kwoty niż 40.000 euro. Przykładowo (dla inwestycji 20.000 zł):

 • osoba w wieku 40 lat : koszt miesięczny = 37 groszy
 • osoba w wieku 50 lat : koszt miesięczny = 94 grosze
 • osoba w wieku 60 lat : koszt miesięczny = 2,05 zł

Unikatowa możliwość reagowania na sytuację!

Produkt inwestycyjny, w który ‚opakowany’ jest fundusz zamknięty FIZ daje unikatową możliwość (której nie mają inwestujący z tradycyjnych funduszach FIZ). Poniżej wyjaśnienie:

Produkt jest inwestycją nie krótszą niż 5 lat. Ale może być kontynuowany przez wiele lat. Oczywiście konstrukcja modelu inwestowania sprawdza się w czasie trendu bocznego oraz wzrostów na giełdach. W ramach cyklu koniunkturalnego można oczekiwać, że przed nami jeszcze co najmniej 3-5 lat przed kolejną falą wyprzedaży na giełdach. A wtedy fundusz może zacząć przynosić słabsze wyniki (dzięki możliwości aktywnego alokowania środków między akcja a ostrożne inwestycje zarządzający zapewne z tej możliwości skorzystają).

Fundusz FIZ jest oczywiście inwestycją ‚niezarządzalną’ – tu nie mamy wpływu na to co się dzieje w środku tego funduszu.

Ale – gdyby fundusz zaczął notować słabsze wyniki to … jest możliwość zmiany sposobu inwestowania!

Po 12 miesiącach po rozpoczęcia inwestycji można … wewnątrz tego produktu inwestycyjnego sprzedać fundusz FIZ i przenieść środki na tak zwaną otwartą platformę funduszy (mając do wyboru ponad 80 funduszy inwestycyjnych, w tym fundusze pieniężne i obligacji).

Nie ma więc tutaj ryzyka, gdzie po 4 latach fundusz przestaje zarabiać – i aby go sprzedać trzeba zapłacić opłatę likwidacyjną. Można fundusz w dowolnym momencie sprzedać wewnątrz produktu i przejść na fundusze niskiego ryzyka i przeczekać do końca okresu wymaganej inwestycji.

Takiej możliwości nie ma w czystych funduszach FIZ.

Ze strony Opiekuna Inwestora – zapewniamy dodatkowo udostępnienie bezpłatnie narzędzi do monitorowania tej inwestycji, oraz nasze komentarze dotyczące wyników funduszu oraz w sytuacjach, które by tego wymagały ocenę jego efektywności.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 8