Szkolenia

Jak zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa w tydzień (szkolenie online 17.02.2014)

Postanowiłem od czasu do czasu podzielić się moimi przemyśleniami na temat szeroko rozumianej tematyki finansów osobistych. Zaczynam mocnym uderzeniem. Od lat promuje się (i słusznie) posiadanie finansowej poduszki bezpieczeństwa. Na temat jej budowania ukazały się dziesiątki świetnych artykułów, wiele szkoleń i książek. Pokazujących jak organizować domowe finanse i jak oszczędzać aby stopniowo budować poduszkę bezpieczeństwa (finansową). Postanowiłem pokazać ‚szybką drogę‚. Jest to rozwiązanie, które zastosować może zdecydowana większość czytających ten artykuł, ale … jednocześnie dla niewielkiej grupy osób może być to niebezpieczne… Szczegóły w dalszej części artykułu. Teraz zaproszenie.

Przyznaję – przed kilkunastu laty moja finansowa poduszka bezpieczeństwa wystarczała na ok 2 miesiące. Co i tak uważam było dużym sukcesem. Ale jakieś 8-9 lat temu wykorzystałem z grupą znajomych (choć każdy może to zrobić samodzielnie) jedno proste rozwiązanie. Którym chcę się z czytelnikami podzielić w formie spotkania na żywo.

Uprzedzając pytania: Nie wiąże się to z żadną inwestycją. Mnie i moich znajomych nie kosztowało to ani złotówki. Nie są to środki wypłacone z kredytu gotówkowego. I nie jest to debet w rachunku bankowym. I co najważniejsze – dało mi wtedy to poduszkę bezpieczeństwa w wysokości 15 miesięcznych zarobków (!) i kilka razy skorzystałem z tego rozwiązania dla zupełnie innych celów (np tańszego kupna samochodu).

Wierzę, że zainteresowałem? Opis rozwiązania opiszę niedługo także w formie artykułu – ale na spotkaniu online podam kilka porad, których nie będę mógł opublikować na blogu. Dlatego zapraszam do udziału w spotkaniu na żywo (tym bardziej, że można będzie zadawać pytania).


 

Aktualizacja

Streszczenie szkolenia online jest dostępne na tej stronie.


 

 

 

Szkolenie online (bezpłatne)

logowanie_pokoj_szkoleniowyTemat: Jak zbudować finansową poduszkę bezpieczeństwa … w tydzień

Termin: wtorek, 17 lutego, godzina 18:00
Miejsce: internet: http://www.opiekuninwestora.pl/skocz/webinar

Login: Twoje imię i miasto np. Anna (Wrocław)
Hasło: Nie będzie potrzebne

Czas trwania: 30 minut.

Jeżeli nie możesz uczestniczyć na żywo – szkolenie będzie nagrane. Dostęp do szkolenia prześlemy zarejestrowanym na stronie http://edukacja.opiekuninwestora.pl Na listę warto się zapisać – aby otrzymać przypomnienie o szkoleniu!

 

Finansowa poduszka bezpieczeństwa

poduszka-finansowa

Taka ‚poduszka finansowa’ zwana czasem funduszem awaryjnym ma na celu dać nam bezpieczeństwo w razie chwilowych problemów finansowych. Najczęściej kojarzona jest z zapasem środków finansowych na wypadek utraty pracy (po to aby można było przez kilka miesięcy spokojnie poszukiwać nowego miejsca pracy, nie martwiąc się o bieżące wydatki, spłaty kredytów itp). To znacznie bardziej komfortowa sytuacja niż poszukiwanie gotówki na bieżące wydatki i w napływie stresu i dodatkowych problemów finansowych. Brak przygotowania funduszu awaryjnego może skończyć się spiralą zadłużenia i koniecznością (przykrą) korzystania z chwilówek i drogo oprocentowanych kredytów w instytucjach pozabankowych.

To jednak także forma zabezpieczenia na niespodziewane wydatki (np. remont samochodu, wymiana pralki czy naprawa przeciekającego dachu). Czy też chorobę.

O poduszce powinni myśleć zarówno pracujący na etacie jak i przedsiębiorcy!

Na jak długo powinna nam wystarczyć taka poduszka finansowa? Najczęściej proponuje się aby było to od 3-6 miesięcy. To oznacza, że powinniśmy mieć szybką dostępność do środków finansowych wystarczających na utrzymanie przez 3-6 miesięcy. Wliczyć w to należy wszelkie kredyty i zobowiązania, czynsze, opłaty stałe, wydatki na żywność, komunikację itp.

Poduszkę finansową warto budować poprzez gromadzenie oszczędności i inwestowanie.

O czym dowiesz się na szkoleniu

Na spotkaniu online pokażę drogę na skróty. Ale droga ta nie oznacza, że należy zaprzestać oszczędzania i inwestowania! Wręcz przeciwnie. Zachęca aby budować dodatkowy kapitał zgromadzony w oszczędnościach. Mój pomysł na szybką budowę poduszki bezpieczeństwa pozwala od razu (w ciągu tygodnia) mieć zabezpieczenie finansowe ‚na czarną godzinę’ o wartości kilku a nawet kilkunastu miesięcznych dochodów.

Rozwiązanie, z którego korzystam od lat (nie ma tu znaczenia, że finansową poduszkę bezpieczeństwa mam obecnie zrealizowaną na kilka sposobów – absolutnie nie zamierzam rezygnować z tej dodatkowej formy zabezpieczenia) jest dostępne dla większości czytelników – choć mogą być sytuacje, w których skorzystanie z tej możliwości nie będzie możliwe.

Zatem – do usłyszenia na szkoleniu!

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 20

 • Czy w portalu na liście okazji/funduszy pojawi się kiedyś kolumna z opłatą pobieraną przez fundusz w momencie nabycia jednostek i opłatą roczną? Łatwo by się fundusze wybierało, bo teraz trzeba klikać po internecie.

  • Hej,
   Skorzystaj z którejś z platform do zakupu funduszy np. supermarket w mBank to unikniesz opłat za nabycie i zbycie. A opłaty roczne są uwzględniane codziennie w wycenie więc jak będziesz opierał się na ocenach na liście okazji to i tak wiesz ile zarabiasz na czysto. Nie bardzo widzę więc sens szukania tego po necie bo można sobie ten problem zdjąć z głowy.
   Pozdrawiam.

  • Tak jak napisał Rafał – w rankingach nie publikujemy informacji o kosztach nabycia funduszu – ponieważ w większości przypadków takich kosztów nie ma. Proszę tylko nie kupować funduszy w okienku bankowym czy w biurze maklerskim – tam z reguł zapłacimy prowizję za zakup funduszu.

   Co do opłaty rocznej – nie polecam jej analizować jeżeli różnice między funduszami tego samego typu są nieistotne (z reguły różnica nie przekracza 1-2%). Opłata jest wliczona w cenę funduszu – i trzeba po prostu patrzeć na wyniki. Lepiej zapłacić wyższą opłatę i zarobić więcej niż na siłę kupować fundusz z uwagi na niską opłatę.

 • Zapisałem się na webinar, ale sprawy zawodowe się tak potoczyły, że nie mogłem być na nim. Jest napisane, że powinienem otrzymać wersje nagraną, jednak nic takiego nie otrzymałem. Mój mail jest w systemie.

  Co mam zrobić, aby otrzymać nagrany ten webinar?

 • Uczestniczyłam w webinarze i Twoje porady zrobiły na mnie spore wrażenie 🙂 Z przyjemnością śledzę Twojego bloga, pozdrawiam!

 • Witam, śledzę blog na bieżąco, tym bardziej z niecierpliwością czekam na nagranie online szkolenia….kiedy będzie dostępne??
  Pozdrawiam.

  • Liczę, że najpóźniej jutro udostępnimy. Miałem w ub tygodniu mały problem zdrowotny wymagający codziennych małych zabiegów chirurgicznych (i tak jeszcze przez kilka dni). To dość istotnie wpłynęło na bieżące zadania. Proszę jeszcze o 1 dzień cierpliwości, pozdrawiam.

 • Dziękuje za szybką odpowiedź, w takim razie z niecierpliwością czekam na nagranie.
  Pozdrawiam i dużo zdrowia życzę:)

  • Dziękuję. Już po zabiegach. Na po obróbce okazało się na dodatek, że niestety nagranie ma fatalną jakość dźwięku. Opublikuję więc całość w formie artykułu. W zamian za opóźnienie udostępnię na żywo szkolenie na temat kredytu hipotecznego (wyjaśniam w nim dlaczego nie zamierzam nadpłacać ani spłacać wcześniej moich kredytów). Nie dlatego, że po prostu nie chcę – o tym, aby tak postępować mówią liczby. Dodatkowe informacje wkrótce.

 • Byłem w oddziale Raifaissen Banku i dzwoniłem też na infolinię. Według konsultantów opłaty rocznej faktycznie nie ma, ale:
  a) do konta z kredytem obligatoryjna jest karta bankomatowa
  b) opłata miesięczna 10 zł jest pobierana niezależnie od tego, czy z kredytu się korzysta lub nie

  W 2011 r. nie było tej opłaty ale teraz już jest. Więc koszt poduszki finansowej znacznie rośnie. Moim zdaniem znacznie atrakcyjniejsze (ale wymaga także dużej dyscypliny finansowej) jest karta CitiBanku – dość łatwo można (przynajmniej 2 lata temu) było sobie zapewnić dożywotni brak kosztów 🙂
  Tylko wypłaty z bankomatów kosztują no ale przynajmniej sam kredyt jest całkowicie bezpłatny.

  • Bank zawsze znajdzie sposób na zarobek. Ja nadal polecam negocjować. Gdy brałem kredyt bezpieczny (chyba 7-8 lat temu) też była opłata za kartę. Wystarczyło ponegocjować. Kartę mam, konto mam, Kredyt Bezpieczny mam – i nie kosztuje to mnie ani złotówki.

   • Ja tylko piszę co się dowiedziałem w banku pytając o ten kredyt. Może kiedyś było inaczej ale teraz dwóch konsultantów informowało mnie, że są opłaty i nie można ich uniknąć. Mam całkiem przyzwoitą zdolność kredytową, ale obaj jakoś nie byli zainteresowani udostępnieniem mi tego produktu. Niemniej jednak artykuł bardzo cenny i być może komuś uda się skutecznie negocjować z bankiem 🙂

    • Banki się zmieniają. Materiał proszę też traktować jako pokazanie czasem niestandardowych rozwiązań. A koszty jeżeli są – trzeba je przeliczyć – być może okaże się że są niewielkie w porównaniu ze stresem gdy ktoś zrozumie zagrożenia wynikające z braku poduszki finansowej. I mając takie czasowe zabezpieczenie koszty te będą większą motywacją aby szybciej budować swoją prywatną poduszkę finansową?

     No i doskonale widać, że w banku nie spieszyli się z oferowaniem tego produktu – wiadomo dlaczego (jeżeli inwestor poprawnie korzysta z produktu – czyli … nie korzysta z kredytu .. to bank nie zarabia. Ostrzegałem 🙂

     pozdrawiam, Remigiusz Stanisławek

  • Z kartą kredytową nie da się zastosować czystej formy poduszki finansowej. Kredyt na karcie jest bezpłatny przez około 50 dni. Ale – dotyczy to tylko transakcji kartą. Awaryjna wypłata gotówki z bankomatu to po pierwsze prowizja (czasem bez) a po drugie odsetki naliczane są od momentu wypłaty. I przy kartach kredytowych też warto negocjować. Moja Citi jest bezpłatna od chyba 7 lat.