Archiwum

Finanse Twojej rodziny – czy się zbilansują do wieku emerytalnego?

To niezbędne aby zrozumieć dlaczego warto inwestować. Choćby niewielkie kwoty. Analiza finansów osobistych to nie to samo co miesięczne zestawienie przychodów i wydatków. Analiza, jakiej potrzebujesz musi sięgać do czasu przejścia na emeryturę.

Cóż. Nie mam dla Ciebie dobrej informacji. Dla większości z nas po wykonaniu ćwiczenia, które możesz za darmo otrzymać okaże się, że do czasu emerytury w Twoich finansach pojawi się gigantyczna dziura budżetowa. Tak dzieje się w przypadku większości przypadków.

Jeżeli odważysz się spróbować – zapraszam. Zapisz się na kurs. To nic nie kosztuje.

Finanse Twojej Rodziny - sprawdź jakie będą za 30 lat Dlatego koniecznie zapisz się na darmowy kurs

Finanse rodziny - jakie będą za 30 lat

Zgadzam się z Polityką Prywatności

Pomogę Ci odkryć gdzie podziewają się Twoje pieniądze

może część z nich uda się odzyskać i przeznaczyć na inwestycje?

Czy nie czujesz czasem, że Twoje dochody rozchodzą się w niekontrolowany sposób?
Nawet gdy starasz się je kontrolować?
Czy nie próbowałeś doliczyć się wszystkich wydatków,
a i tak wasze pensje znowu nie pozwalają nic odłożyć, lub zainwestować?
Żyjesz obarczony kredytami? Obawiasz się wysokości premii
i czy wystarczy aby pokryć wydatki i raty tym co zarabiasz?
Czy nie myślałeś/aś o tym aby odkładać kilka procent dochodu miesięcznie
tylko nigdy nie było z czego
?

Całą prawdę o Twoich rodzinnych finansach zobaczysz wykonując jedno proste ćwiczenie. Zainwestuj pół godziny dziennie przez kilka dni aby odkryć jak bardzo ważne jest zacząć inwestować. Nie będziesz mieć wątpliwości jeżeli dokonasz analizy dochodów oraz przewidywanych wydatków w przyszłości do czasu przejścia na emeryturę.

Szaleństwem jest robić coś tak jak dotychczas i oczekiwać innych efektów

To motto przewodnie kursu „28 tygodni – kurs finansów osobistych„, który w 2007 roku sprzedawałem w Internecie w cenie 106 zł. Fragment tego szkolenia jest niezbędny aby pokazać Ci jak ważne jest aby jak najszybciej zacząć inwestować. Dlatego udostępniam go za darmo. To raport zawierający ankietę, dzięki której dokonasz analizy Twoich finansów osobistych w perspektywie czasu do przejścia na emeryturę.

Ankieta , pokaże ile pieniędzy zabraknie nam do czasu emerytury jeżeli nie zaczniemy inwestować. Zdecydowana większość z nas po wypełnieniu tej ankiety zauważy ogromną dziurę budżetową. I to dziurę, którą trudno załatać ograniczając przewidywane w przyszłości wydatki.

Wykonanie tego ćwiczenia to bardzo ważny etap – aby zrozumieć jak ważne jest aby inwestować. Na przykład w fundusze inwestycyjne.

W ciągu kilku dni poznasz całą prawdę o Twoich finansach.

Analiza pokaże Ci Twoją sytuację finansową w momencie przejścia na emeryturę przyjmują wersję opartą o Twoje:

  • przewidywane dochody w przyszłości,
  • wersję optymistyczną Twoich przyszłych przychodów
  • i wersję pesymistyczną rozwoju Twojego wynagrodzenia w przyszłości

Raport to kilka wiadomości – rozpoczniesz od analizy Twoich przychodów. Następnie zajmiemy się Twoimi celami – krótkoterminowymi oraz bieżącymi wydatkami. Zastanowisz się jak często wymieniać będziesz kosztowne elementy swojego majątku (np. meble, samochód, mieszkanie).

Na koniec spróbujemy dokonać zbilansowania dochodów i wydatków do czasu emerytury. Otrzymany wynik podzielimy na wynik miesięczny.

Co mówią o kursie uczestnicy?

  • najbardziej mnie zaskoczyło jak dużo wydajemy oraz jad dużo możemy zarobić  – to co teraz należy zrobić to „poukładać” finanse i wybrać dobre źródła  dalszego finansowania 😉
  • Myślę,ze tak,bo człowiek ciągle się uczy i może z nich wyciągać wnioski/czy uda się je zrealizować,to inna sprawa
  • Kwoty/ich ogrom/normalnie człowiek nie myśli,że tyle podczas swojego życia zarabia i wydaje Jedno co mi się tylko nasuwa to dużo większa wygoda prowadzenia budżetu domowego to płaca i wydatki tygodniowe/doświadczyłem tego dawno temu pracując w Londynie i z przyjemnością wprowadził bym to w Polsce-ale to na marginesie i właściwie nie dotyczy tematu tylko licząc te zarobki i wydatki miesięczne roczne i do emerytury tak mi się nasunęło
  • Od jakiegoś czasu sama nosiłam się z zamiarem zrobienia takiego podsumowania swoich finansów, żeby się dowiedzieć „na czym stoję”, a narzędzia, które Pan udostepnił w tym kursie bardzo mi w tym pomogły. Dziękuję:-) Dodatkowo zyskałam coś więcej, bo zobaczyłam swoje finanse w perspektywie”emerytalnej”.
  • Trochę jednak mnie zaskoczył, tak:-) Ale myslę, że jest w miarę wiarygodny. W swoich obliczeniach za podstawę wzięłam swoje dochody na minimalnym poziomie, a koszty na poziomie realnym. Wynik był słaby, sporo na minusie:-( Idąc za Pana radą, aby urealnić wynik odjełam koszty zakupu nowego domu i wymiany samochodu na nowszy model:-) Zrobiło mi się już trochę lżej na duszy, ponieważ kwota jaka brakuje do tego, aby wyjść na tzw. „0” jest, tak myslę do uzyskania:-)
  • osobiście prowadzę budżet domowy. co prawda nie aż tak szczegółowy, ale panuję nad tematem przychodów i wydatków. natomiast to co mnie zastanowiło, to podejście do celów majątkowych. tych celów mój budżet nie widział i ujmował już jako efekt wypadku zdarzeń a nie jako plan (np. rata kredytu a nie plan uzbierania na ten cel). muszę myśleć o budżecie także jako planie finansowym a nie tylko narzędziu do bieżącej kontroli finansów – jak dla mnie uświadomienie sobie tego mechanizmu jest największym zyskiem z tego ćwiczenia.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz