Archiwum

Ekonomiczny blog roku 2014 – znamy już wyniki!

Emocje już za nami. Na 115 blogów w dwóch konkurencjach nasz ‚opiekunowy’ znalazł się na 9 i 10 miejscu. Dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w głosowanie.

A zwycięzcy? To prawdziwa elita blogosfery w zakresie szeroko pojętych finansów. Koleżanki i koledzy blogerzy – serdecznie gratuluję! Kilka zwycięzkich blogów regularnie odwiedzam. Kilka dopiero odkryłem w trakcie konkursu. Ważne aby jak najwięcej osób mogło się zapoznać z prezentowaną tam wiedzą. Poniżej załączam strony absolutnie warte Waszej, drodzy czytelnicy, uwagi. Zaczynamy.

Ekonomiczny Blog Roku 2014 – wybór jurorów

Jurorzy wytypowali trzy blogi, które otrzymały główne nagrody w konkursie. Są to także blogi z mojej osobistej listy ‚Ulubionych’ 🙂 Tym przyjemniej jest mi zaprosić Was do odwiedzenia tych stron!

blog-dna-rynkowBlog: DNA Rynków

www.dnarynkow.pl Prowadzący: Paweł Cymcyk (ING TF)

Powiem krótko: obowiązkowy dla poważnie interesujących się inwestowaniem. Cotygodniowe materiały wideo omawiające sytuację rynkową podane w formie … no cóż – musicie to po prostu zobaczyć. Świetny człowiek, profesjonalista na właściwym miejscu. Miałem okazję poznać Pawła ze strony merytorycznej – i zdecydowanie polecam. I … regularne oglądanie grozi osiągnięciem wysokich stóp zwrotu z inwestycji, a także (a może przede wszystkim) zrozumienie obecnej sytuacji na rynkach. Warto dodać, że w materiałach wideo znajdują się także odpowiedzi na pytania, które można przesyłać ze strony bloga!

blog-jak-oszczedzac-pieniadzeBlog: Jak oszczędzać pieniądze

www.jakoszczedzacpieniadze.pl Prowadzący: Michał

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiała(e)ś się: jak oszczędzać?, Co mnie najwięcej kosztuje?, Jak wyjść z trudnej sytuacji finansowej?, Jak zaplanować budżet domowy i okresowe większe wydatki?, Co zmienić w sposobie wydawania pieniędzy, by nie pogorszyć jakości życia i zmniejszyć jednocześnie wydatki? Skąd ? poza pracą na etacie ? brać dodatkowe pieniądze? (to tylko część z odpowiedzi, które Michał podaje na tacy) powinieneś od razu wczytać się w publikacje na blogu. Średnio ponad 50 komentarzy na artykuł także robi wrażenie. Jeden z absolutnie najlepszych blogów o finansach w sieci! Ostrzegam – można zaczytać się na dobre kilka godzin. Zanim odwiedzisz te strony lepiej przygotuj duży zapas kawy:) Gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości – blog Jak Oszczędzać Pieniądze zgarnął większość głównych nagród w konkursie Blog Roku 2013 (onet.pl).

blog-subiektywnie-o-finansachBlog: Subiektywnie o finansach

samcik.blox.pl Prowadzący: Maciej Samcik (Gazeta Wyborcza)

To weteran 🙂 w blogosferze. I jednocześnie najczęściej aktualizowany blog (nowy tekst praktycznie codziennie). Swobodny język, brutalne prześwietlanie ofert bankowych i wiele udanych interwencji po których czytelnicy wygrali z bankami. Wszystko z dużą dawką humoru. Świetnie się czyta. W niektórych tematach związanych z inwestycjami mamy co prawda odmienne zdanie 🙂 Ale nie zmienia to faktu, że to jeden z moich ulubionych blogów przy porannej kawie! Wspólnie ostrzegaliśmy przed kilkoma aferami (w tym przed Amber Gold). Instytucje finansowe – miejcie się na baczności!

Ekonomiczny Blog Roku 21014 – a w głosowaniu czytelników?

Tu kolejność jest nieco inna. I tu także znajdziemy prawdziwe perełki. Poniżej ciąg dalszy mojej listy ulubionych.

blog-finanse-bardzo0osobisteBlog: Finanse bardzo osobiste

www.marciniwuc.com Prowadzący: Marcin Iwuć (ING TFI)

To relatywnie młody blog. Jak pisze Marcin „Praktycznie każda życiowa sytuacja, z którą będziesz mieć do czynienia, niesie ze sobą finansowe konsekwencje. Narodziny dziecka, podjęcie nauki, zakochanie się, choroba, zmiana pracy, przeprowadzka, śmierć bliskiej osoby ? to wszystko pozostawi wyraźne ślady w Twoim portfelu. Finanse są blisko życia i są bardzo osobiste.” Wspólnie z Marcinem spędziliśmy kilka dni szkoleniowych (po różnych stronach sali) stąd absolutnie ręczę za merytorykę publikacji. Natomiast to co realizuje blog – czyli pokazanie, że finanse osobiste nie są czarną magią – jest warte propagowania. To co muszę podkreślić – teksty są bardzo praktyczne. I czasem mogą być do bólu prawdziwe. Ale lepiej dostać zimny kubeł konkretnie poparty faktami niż tkwić w błędnych decyzjach – nie tylko finansowych. Prywatnie – absolutnie polecam!

blog-zbycie-spadkuBlog: Zbycie Spadku

www.zbyciespadku.pl

Blog w głosowaniu internautów zdobył pierwsze miejsce. Wiedza na temat spadku nie jest szczególnie popularna. Jest to jeden z ważnych elementów planowania finansowego – także w moich zainteresowaniach. Dlatego dość szybko zainteresowałem się tym blogiem. Postanowiłem umieścić informacje o tym projekcie. Blog to wiele nagrań wideo omawiających całkiem przystępnie poszczególne tematy. Wojciech Rudzki – podziwiam za systematyczność i ogrom pracy (i wiedzy) włożonej w to przedsięwzięcie. Przystępne uwagi na temat meandrów prawa spadkowego – dziedziny prawa, z którą zetknie się każdy z nas – to warto dodać do ulubionych.

blog-kobiece-finanseBlog: Kobiece Finanse

www.kobiecefinanse.pl

Mało w internecie blogów o finansach dla kobiet. Pisanych przez kobiety. A jeszcze mniej zgłasza się do konkursów 🙂 A tu Danuta, prywatnie pasjonatka technologii opisuje swoją drogę – twardo stąpając na ziemi – w kierunku osiągnięcia zaplanowanych celów: zbudowanie poduszki finansowej ?na czarną godzinę?; odłożenie kapitału własnego pod zakup mieszkania; oprócz pracy na etacie (i awansowania w tejże ;) ) ? znalezienie alternatywnych źródeł dochodów; ciągły samorozwój i samokształcenie (kursy, szkolenia ? itp.); w przyszłości nieco bardziej odległej ? założenie własnego biznesu. To podejście mi się podoba – zachęcam do odwiedzenia bloga.

Bardziej o giełdzie? Proszę bardzo

W konkursie w ścisłej czołówce (to nie dziwi) pojawiło się kilka znajomych blogów. To świetna okazja aby je zarekomendować.

blog-longetrm   blog-independent-trader   blog-michal-stopka  blog-app-funds

To grupa blogów prowadzonych przez praktyków inwestowania na rynku akcji. Każdy z blogów to nieco inna tematyka. Dlatego zamiast opisowego przeglądu pokażę tytuły kilku ostatnich artykułów. A po resztę informacji zapraszam na poszczególne blogi. Warto! Dla interesujących się rynkami akcji oraz gospodarką mogą być świetnym źródłem informacji i przemyśleń oraz tematem do dyskusji.

 • Michał Stopka – inwestor profesjonalny: Ostatnie tematy: Jak pozyskiwać informacje o spółkach giełdowych? , Nie jest dobrze? Bardzo słaba inflacja. Polskę czeka deflacja?, Trend boczny na giełdzie efektem słabych danych makro? Kondycja polskiej giełdy i innych giełd światowych maj 2014
 • AppFunds: Kupno akcji może być dobrym pomysłem, czyli nadeszła pora na wojnę walutową; Cudowne dziecko ekonomii w opałach. Piketty sfałszował dane?; Co zrobić z wolną gotówką, czyli w oczekiwaniu na przelew 4 mld zł do ZUS
 • independenttrader.pl: Nie tylko Rosja ucieka od dolara, Koniec London Silver Fix, Cykle Kondratiewa, Malutka Belgia ratuje obligacje USA
 • Longterm Giełda nie ma pamięci, Spółki prowzrostowe na tydzień 26-30.05.2014, PC Guard ? analiza spółki

Poza konkursem

blog_kasa_kobietyBlog: Kasa Kobiety

www.kasakobiety.pl

Jeżeli już pisałem o blogach finansowych dla kobiet – nie mogło zabraknąć Kasy Kobiety. Małgorzatę Bladowską-Wrzodak miałem okazję poznać – i zaimponowała mi poukładaniem (to jeden z moich prywatnych problemów:)) oraz wizją i dążeniem do celu. To co napisała o sobie na blogu doskonale oddaje tę osobowość: Z licencjata dziennikarka z magisterskich socjolożka. Zbyt stronnicza na dziennikarską obiektywność i za mało naukowo oziębła na socjologiczną perspektywę. Wybrałam świadome zaangażowanie się w sprawy kobiet, ale z poprawkami. Już nie zajadle feministyczna, tylko optymistycznie feminizująca. Wiele inicjatyw, świetne teksty. Także gorąco polecam.

A jaki wynik uzyskał blog Opiekuna Inwestora?

blog-opiekun-inwestrora

 • W głosowaniu czytelników – 492 głosy i 9 miejsce (na 115 zgłoszonych blogów)
 • W konkursie na blog najbardziej społecznościowy – 248 punktów (social footprint) i dobre 10-e miejsce.

Dziękuję jeszcze raz za Wasze głosy!

Remigiusz Stanisławek

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 7

 • Na blogu „Finanse bardzo osobiste” autor pisze, że by oszczędzać dla swoich dzieci przystąpił do produktu ING Perspektywa. Czy mógłby się Pan do tego produktu odnieść? Czy jest wart uwagi? Jak się ma do polis?

  • To zupełnie inny produkt to fundusz tzw ‚cyklu życia’ – jeden, bez możliwości zarządzania i zarządzany w nieco inny sposób niż w zależności od cykli koniunkturalnych. Mam zaplanowany artykuł na temat takich funduszy (jest ich kilka na rynku). Jak zwykle to czy i dla kogo to dobre rozwiązanie będzie widać w oparciu o liczby i dokładną analizę. Dla pewnej grupy inwestorów może być warty uwagi, dla innej będzie absolutnie nie do zaakceptowania.

 • Witam zastanawiam się nad inwestycją w PZU Świat Zysków, subskrypcja 46 od 02.05.2014 do 31.05.2014.
  Dopiero co przeszłam „walkę” po odmowach wypłacenia polisy po mojej zmarłej mamie. Oczywiście uzyskałam wszelkie należne mi pieniądze.
  PZU przedstawia wręcz idealną wizję tego produktu.
  Będę wdzięczna za informacje o tym produkcie. Oczywiście chętnie za płacę za udzielone mi informacje i poświęcony czas.
  Zapraszam do kontaktu drogą mailową.

  • Całkowicie bez zobowiązań – krótką notkę w formie komentarza opublikuję. W ostatnich dniach szykowałem się do dłuższego wyjazdu – dziś start – jak dopadnę pierwszy hotel z internetem napiszę kilka słów.

 • Również gratuluję i dziękuję za ciepłe słowa! Takie opinie motywują mnie do dalszego pisania coraz lepszych artykułów 🙂 pozdrawiam, Dana.