Archiwum

DZIK – czyli o rynkach EMEA słów kilka

D.Z.I.K to skrót odnoszący się do czterech czynników wzrostu gospodarczego. Skrót używany wewnętrznie przez Fidelity Worldwide Investments. Bardzo przypadł mi do gustu – także od strony merytorycznej do analizy poszczególnych rynków.

Kto spotyka w inwestycjach DZIKa ten … zarabia?

Termin DZIK jest wewnętrznym określeniem Fidelity Worldwide Investment stosowanym do określenia kluczowych dla podejmowania decyzji inwestycyjnych cech rynków wschodzących.

Te cechy to:

  • Demografia,
  • Zasoby naturalne,
  • Infrastruktura
  • Konsumpcja

Czy DZIK pomaga w inwestycjach – z pewnością. Porządkuje proces analizy doboru składników do portfela funduszy.

Jak na region EMEA patrzą zarządzający w Fidelity?

Tekst przygotowałem na podstawie materiałów Fidelity, z tych materiałów pochodzą też przedstawiane grafiki.

Demografa: korzystna struktura wieku
Duża liczba osób w młodym wieku przekłada się na liczną siłę roboczą. Lepsze wykształcenie oznacza wyższe kwalifkacje i zarobki.

Zasoby naturalne: ogromne złoża
64% światowych zasobów ropy naftowej znajduje się w regionie EMEA będącym jednocześnie głównym dostawcą wielu innych, ważnych surowców, jak platyna, miedź i złoto.

Infrastruktura: dużo do nadrobienia
Rozwój gospodarki wymaga lepszej infrastruktury. Dzięki budowie dróg, torów kolejowych, nieruchomości mieszkalnych i sieci logistycznych powstają nowe miejsca pracy.

Konsumpcja: spełnianie marzeń
Dzięki wysokim zarobkom coraz większą liczbę osób stać na więcej. Ponadto stale zwiększają się możliwości konsumenckie ? poprzez dostęp do coraz większej liczby towarów w nowych supermarketach czy sklepach internetowych.

(kliknij rysunek aby powiększyć)

Zaskakujące statystyki to np. parametr ‚udrogowienia’ kraju. 4 km utwardzonych dróg na 100 km2 powierzchni kraju w Rosji w porównaniu do … 181 kilometrów takich dróg na 100 km2 w Niemczech.

Fidelity Funds ? Emerging Europe, Middle East and Africa Fund

To fundusz inwestujący w regionie EMEA, dostępny w Polsce w klasie PLN Hedged (z niwelowanym ryzykiem walutowym).

Na podstawie danych z końca grudnia 2012 jego główne obszary inwestycji to: RPA (47%), Rosja (24%), Nigeria (9,5%), Turcja (4,6%), Kenia 2,7%) i mniej istotne inwestycje w innych krajach. Ilość spółek w portfelu: 50-70. Czyli średni poziom dywersyfikacji.

Fundusz inwestuje w tak zwanych krajach nowo uprzemysłowionych. Inwestowanie na tych rynkach jest obarczone szczególnym ryzykiem m.in. ze względu na sytuację polityczną bądź gospodarczą. Z drugiej strony fundusz może w krótszych okresach generować zyski wyższe niż fundusze krajów rozwiniętych.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

1 komentarz