Archiwum

Długoterminowe strategie inwestowania w fundusze inwestycyjne

Oprócz strategii krótkoterminowych omówimy w najbliższych tygodniach także strategie długoterminowe. Bynajmniej nie rozumiejąc przez to zasady „wpłać i zapomnij”.

Jakie strategie inwestowania można stosować na rynku funduszy?

Wiele różnych. Strategie można mieszać, od czasu do czasu zmieniać (np. zależnie od sytuacji rynkowej). Można strategie stosować automatycznie, a można traktować je wyłącznie jako pewną wskazówkę, a decyzje podejmować w oparciu o dodatkową, własną analizę.

W cyklu publikacji przedstawię wiele różnych strategii inwestowania. Jak widać – nie ma jednej najlepszej 🙂

Długoterminowe strategie inwestowania w fundusze

Założenia to przede wszystkim świadome zarządzanie ryzykiem. Czyli inwestując warto wiedzieć jakie ryzyko związane jest z danym rodzajem inwestycji.Strategie i dobór funduszy wymagają podstawowej wiedzy o rynku funduszy inwestycyjnych. Nie jest to skomplikowane. Warto wiedzieć i rozumieć jak działa dana strategia. Wtedy można mówić o prawdziwym inwestowaniu.

Warto też wiedzieć w których produktach inwestycyjnych stosowanie tych strategii będzie bardziej efektywne. Wielu inwestorów chcąc stosować strategię np. 8 rynków … nie może tego zrobić jeżeli produkt, który posiadają daje dostęp do kilkunastu funduszy, a rynki zagraniczne reprezentowane są przez jeden lub dwa fundusze.

Przedstawię zasady działania pasywnych strategii inwestowania (wraz z ryzykami jakie ze sobą niosą). Przestawię na konkretnych liczbach i przykładach gdzie tkwią ryzyka poszczególnych strategii, które obiecują, że można inwestować nie mając o inwestowaniu żadnej wiedzy. Te strategie to:

 • strategia uśredniania ceny – czyli dlaczego tak rzadko daje dobrze zarabiać
 • strategia pasywnej dywersyfikacji – czyli strategia oparta o wynik ‚testu na poziom ryzyka inwestora’, zakładająca stały podział portfela na część akcyjną i część funduszy obligacji
 • strategia rebalancingu – niejako poszerzenie strategii pasywnej dywersyfikacji – zakładająca cykliczne przestawianie składu portfela na ustalony wcześniej procentowo podział na fundusze akcji i obligacji
 • strategia cyklu życia – im bliżej do końca inwestycji tym bezpieczniej. Wydaje się być całkiem logiczna – pokażę, że i ta metoda ma swoje słabe strony
 • strategia długoterminowego inwestowania w fundusze akcji – łatwo w nią uwierzyć oglądając wykresy, które bez dodatkowego wyjaśnienia mogą wyglądać bardzo obiecująco
Nie mam na celu przekonywać, że powyższe strategie są złe. Pokażę jedynie szanse i zagrożenia jakie niosą ze sobą te strategie oraz kiedy warto, a kiedy raczej nie warto je stosować (przykładowo strategia cyklu życia broni się przy inwestycjach typowo systematycznych, natomiast ma małe szanse zadziałać przy wpłacie jednorazowej lub inwestycjach nieregularnych). Warto wiedzieć, że nawet decydując się na jedną z powyższych strategii jednym z ważniejszych elementów wpływających na zysk będzie monitorowanie i dobór funduszy do strategii. Nawet te ‚pasywne’ metody mogą zarabiać więcej, gdy poświęcimy trochę czasu na wprowadzanie zmian między funduszami.
Osobiście wolę stosować strategie aktywnego inwestowania (a raczej mieszankę tych strategii). Tu jest w czym wybierać. Przykładowe strategie to:
 • krocząca strategia z gwarancją kapitału – wydaje się niemożliwe? Poczekaj na ten właśnie artykuł i przekonaj się jakie to proste (ale oczywiście mniej zyskowne)
 • strategia ośmiu rynków – czyli możliwości ograniczania ryzyka na rynku funduszy zagranicznych
 • strategia Opiekun Zysku 10/15 – czyli modelowa strategia długoterminowa portalu Opiekun Inwestora
 • strategia dwóch progów – czyli analiza spadków i wzrostów jako sposobu na określanie kierunku inwestycji
 • strategia średnich kroczących – ogólne założenia dla strategii oraz analiza doboru parametrów dla tej strategii (ilość dni sesyjnych)
 • strategia średnich kroczących ze wstęgą – jak się okazuje dla rynku funduszy wstęga jest obowiązkowa

Wydawać by się mogło – że wystarczy zastosować wybraną strategię, i po prostu wybrać modelowo fundusze. Można. Każda z wyżej wymienionych strategii ma elementy dające duże bezpieczeństwo uniknięcia spadków ponad 20-procentowych. Natomiast warto tym strategiom poświęcić nieco więcej czasu i w momencie zmiany sposobu inwestowania, który wskazuje strategia dodatkowo przeprowadzić krótką samodzielną analizę sytuacji.

Czyli także tutaj działa bardzo prosta zasada: dodatkowa wiedza to większe zyski przy mniejszym ryzyku.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz