Archiwum

DB Fund Instrumentów Dłużnych vs prywatny inwestor. Kto wygra?

Udzieliła mi się atmosfera zbliżającego się Euro 2012. Pisząc artykuł o nowych funduszach DB Fund (fundusze Opera TFI przygotowane pod marką Deutsche Banku) pomyślałem, że warto pokazać na konkretnych przykładach dlaczego osobiście nie polecam inwestowania w fundusze funduszy.

[stextbox id=”info” caption=”A Ty komu kibicujesz?”]Sprawdźmy więc – czy prywatny inwestor może zarobić więcej niż fundusz DB Fund Instrumentów Dłużnych? Jestem przekonany, że tak. Dlatego zaczynamy test![/stextbox]

Zasady

Raz w miesiącu będę publikował wyniki funduszu DB Fund Instrumentów Dłużnych oraz wyniki dwóch wirtualnych inwestorów: Karol – inwestuje w mBanku, Ania – inwestuje w polisie inwestycyjnej. Uwzględnimy podatek i koszty inwestycji. Wyniki liczymy od 1.06.2012

Skład portfela Karola i Ani będę publikował z miesięcznym opóźnieniem (będą to zrzuty ekranu z ocen portalu Opiekun Inwestora oraz, gdyby się pojawiły: zrzut ekranu z Okazji Inwestycyjnych).

Strategia inwestowania Karola i Ani

Jest identyczna. Wyłączamy tutaj całkowicie dodatkową wiedzę (ta pozwala jeszcze skuteczniej dobierać fundusze) i całkowicie, jak robot, zdajemy się na aktualne oceny Opiekuna Inwestora oraz informacje z listy okazji. To strategia bezpiecznego inwestowania oparta wyłącznie o fundusze niskiego ryzyka rynku polskiego.

Ale po kolei:

  • 1-go dnia miesiąca sprawdzamy ranking ocen funduszy z grupy niskiego ryzyka (Polska) dla profilu ‚Agresywny, oceny miesięczne
  • w portfelu są zawsze 3 fundusze: jeden pieniężny, jeden gotówkowy i jeden obligacji.
  • wybieramy fundusze pierwsze w swojej kategorii w oparciu o oceny portalu Opiekun Inwestora. Uwzględniamy dodatkowo ‚limity inwestycyjne’ – nie możemy zakupić funduszu, który wymaga np. bardzo dużej pierwszej wpłaty
  • jeżeli w ciągu miesiąca na Liście Okazji pojawi się fundusz z grupy: pieniężny,gotówkowy, obligacji to od razu dodawany jest do portfela. Jeżeli do końca miesiąca pojawi się inny fundusz z danej grupy na liście okazji – nic nie robimy. Z okazji korzystamy tylko jeden raz w miesiącu (dla każdej z trzech grup funduszy).
  • dla funduszy obligacji ustawiają alarm Kroczącego Stop Loss na 2% – jeżeli taki alarm wystąpi – zmieniają fundusz na inny obligacji
  • jeżeli 1-go dnia kolejnego miesiąca zmieniły się najlepsze fundusze w danej grupie – realizowana jest zmiana funduszy w portfelu

Naliczanie podatku

Zakładamy, że na koniec każdego miesiąca tego testu inwestor chce wypłacić zainwestowane środki. Dlatego naliczony zostanie podatek Belki. Zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Fundusz DB Fund Instrumentów Dłużnych: podatek naliczony od wyniku od początku testu.
  • Karol: Podatek liczony od każdej zmiany funduszy (jeżeli dokonywane były poza parasolem). To pozwoli sprawdzić czy warto ‚trzymać’ się parasola funduszy
  • Ania: Podatek liczony od wyniku od początku testu (konwersje między funduszami w polisie nie skutkują zapłatą podatku, podatek pojawia się przy wypłacie)

Gdzie inwestują?

Karol inwestuje w mBanku.
Ma dostęp do wszystkich funduszy dostępnych na tej platformie. Nie zamierza ‚trzymać’ się parasoli. Przy konwersjach płaci podatek. Nie ponosi żadnych opłat.
Ania inwestuje w polisie inwestycyjnej Nordea
Ma dostęp do wszystkich funduszy dostępnych na tej platformie. Płaci (świadomie) dodatkowe koszty. Koszt opłaty za produkt (roczny 0,9%) oraz dodatkowo 10 zł miesięcznie.

Dlaczego Ania inwestuje akurat w tym produkcie (Nordea)? To już pytanie do Ani 🙂 Po prostu świadomie wybrała rozwiązanie dające duże możliwości inwestycyjne przy bardzo niskim koszcie (0,9% w skali roku). To zresztą najczęściej wybierany produkt z mojej oferty (dlatego Ania w rzeczywistości nic nie płaciłaby za dostęp do Opiekuna Inwestora) .

Koszty inwestycji

Ponieważ celem testu jest sprawdzenie skuteczności inwestycji nie uwzględniamy prowizji od wpłaty. Jedynym ‚poszkodowanym’ będzie Ania inwestująca w polisie inwestycyjnej. Tu pobierana będzie dodatkowo opłata roczna (koszt produktu) w wysokości 0,9% (liczona miesięcznie) oraz dodatkowa opłata 10 zł miesięcznie. Sprawdzimy czy faktycznie polisa inwestycyjna jest tak droga jak się o tym mówi…

Dodatkowym kosztem dla Karola i Ani będzie abonament w portalu Opiekun Inwestora. To dodatkowa kwota 127 zł w skali roku (potrzebny będzie tutaj abonament Standard, aby móc korzystać z Listy Okazji inwestycyjnych). Co prawda Ania mogłaby abonament otrzymać gratis, ale w obliczeniach będziemy go uwzględniać.

Kwota inwestycji

Inwestowana kwota to 100.000 zł.

Zaczynamy inwestować!

Ania i Karol zaczynają inwestować. W tym celu zakładają konto w portalu Opiekun Inwestora. Wybierają fundusze. Ustawiają alarm, mający przypominać o nowych okazjach inwestycyjnych. I kupują pierwszy skład portfela.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3