Archiwum

DB Fund Instrumentów Dłużnych vs prywatny inwestor. Wyniki testu.

Jakiś czas temu zapowiedziałem publikowanie cyklicznych wyników inwestycji dla prostego eksperymentu – porównanie wyników prywatnego inwestora, z wynikami funduszu funduszy rynku obligacji. Zgodnie z założeniami (dostępne w artykule) w tym miejscu będę publikował comiesięczne wyniki. Zapraszam do obserwacji.

Założenia

Czy proste techniki inwestowania na rynku funduszy niskiego ryzyka, dodatkowo uwzględniające koszt abonamentu portalu Opiekun Inwestora oraz koszty polisy inwestycyjnej są w stanie być lepsze niż fundusz funduszy? Moim zdaniem tak. Będziemy weryfikować to na bieżąco. Inwestorzy wybierają fundusze o najlepszych ocenach na koniec miesiąca (analiza miesięczna/ profil: agresywny).

Wynik brutto: to wynik funduszy wchodzących w skład portfela. Wynik netto to zysk wypracowany z kwoty 100.000 zł po uwzględnieniu podatku oraz kosztów produktu inwestycyjnego i kosztu abonamentu w portalu Opiekun Inwestora.

Miesiąc 1 (01.6 do 2.07 2012)

Ania i Karol mieli pecha 🙂 Akurat na samym początku testu kilka funduszy z grupy niskiego ryzyka zanotowało straty w związku z upadłością spółki PBG.

Najbardziej dotknęło to Anię i stąd wynik inwestycji w tym miesiącu był gorszy niż funduszu DB Funds Instrumentów Dłużnych. Natomiast Karol, mimo ‚wpadki’ funduszu Skok Obligacji uzyskał wynik nieznacznie tylko gorszy od zarządzających funduszem DB Funds. Ale bądźmy dobrej myśli. W kolejnych miesiącach powinno być już znacznie lepiej.

Skład portfela (w oparciu o ranking Ocen Funduszy)

Skład portfela wynika wprost z rankingów portalu Opiekun Inwestorabez żadnej dodatkowej analizy merytorycznej.W czerwcu nasi wirtualni inwestorzy inwestowali w następujące fundusze (po jednym z grupy Obligacji/Pieniężny/Gotówkowy).

W nawiasach podaję wyniki za ub. miesiąc.

Karol (mBank)
Amplico Pieniężny (+0,9%), Allianz Polskich Obligacji Skarbowych  (+0,70%), SKOK Gotówkowy (-0,40%)
Ania (polisa Nordea)
ING Gotówkowy (+0,40%), UniKorona Pieniężny (-1,30%), UniKorona Obligacje (+1,30%)

Miesiące 1-2 (01.6 do 2.08 2012)

Wyniki opublikuję na początku sierpnia.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3

  • Czy jest szansa na aktualizacje danych po kolejnych 2 miesiącach? Na chwilę obecną wygląda to tak, że chyba założenia się nie spełniły i dlatego wyniki Ani i Karola nie są „upulicznione” 🙂

    • Jest. Proszę o cierpliwość do końca tygodnia. Wyniki każdy może sprawdzić sam, więc Ania i Karol nie mają co ukrywać. Trochę zajęła nam akcja Kwartalne Zyski + premiera Opiekuna Zysku. Podsumowanie wyników wraz z portfelem na wrzesień – za kilka dni. Pozdrawiam.