Archiwum

Co z Giełdą w Warszawie? Gdyby wszyscy inwestujący na rynku funduszy stosowali Opiekuna Zysku?

Często pojawiają się pytania: A co będzie, gdy cała Polska będzie zarządzać funduszami inwestycyjnymi w swoich portfelach według zasad działania strategii Opiekun Zysku?

Przecież takie nagłe zmiany sposobu inwestowania (jakby nie patrzeć z dnia na dzień) polegające na wypłacie pieniędzy z funduszy akcji spowoduje krach na giełdzie! Uspokajam  – nie spowoduje. Poniżej dokładne wyjaśnienie dlaczego…

Jak zwykle – niech przemówią liczby

Kapitalizacja giełdy w Warszawie: 855 miliardów PLN (stan na 16.05.2011). Tyle warte są wszystkie akcje na giełdzie GPW. Źródło danych: GPW.
Ilość pieniędzy zgromadzona w funduszach akcji polskich: 26,5 mld(tu policzyłem całość, mimo iż fundusze akcji nie inwestują 100% w rynek akcji) i mieszanych: 15 mld (tu policzyłem połowę wartości). Razem: całe 3% wartości giełdy… (dane na podstawie raportów firmy Analizy Online).
Większość sprzedaży funduszy to okienko bankowe – gdzie nikt nie myśli o aktywnym inwestowaniu – przez brak wiedzy o możliwościach inwestowania bez prowizji wiele osób inwestuje w okienku bankowym z prowizją, która skutecznie zniechęca do aktywnego inwestowania. Nadal panuje wiara w mity inwestowania typu Giełda w długim okresie zawsze zarabia. Im większe pieniądze ktoś inwestuje, tym mniej chce nimi zarządzać – a przecież zarządzać nimi będzie fundusz… Szacuję, że ponad 70% pieniędzy w funduszach inwestowanych jest właśnie w ten sposób. To powoduje, że: a) fundusze nie boją się nagłej wypłaty całości środków – gdyż i tak większość jest kupiona w banku… b) wartość potencjalnej kapitalizacji stosujących strategię jest nie większa niż …  1% wartości giełdy
Polisy inwestycyjne?  Większość (Zdecydowana) posiadaczy takich produktów „trzyma je w szufladzie”. Szkoliłem ostatnio kilka firm z branży DF gdzie większość na sali po szkoleniu zdecydowała się po raz pierwszy zalogować do panelu internetowego zarządzania polisą.
Nie po to na szkoleniach pokazuję jak w prosty sposób przy niewielkim ryzyku zwiększać zyski przez fundusze akcji zagranicznych aby inwestorzy z tych możliwości nie korzystali. Tym samym ta grupa inwestorów nie ma wpływu na to co dzieje się na giełdzie GPW.
Strategia bardzo wcześnie radzi aby wycofać się do funduszy bezpiecznych – i równie wcześnie wskazuje powrót do funduszy akcji. Gdy strategia tuż po „górce” i w zaczynających się spadkach wskazuje ucieczkę do funduszy bezpiecznych najczęściej występuje największa ilość wpłat do funduszy akcji – ponieważ już tyle zarobiły… A że jest to najczęściej grupa inwestujących w okienkach bankowych  – nie ma obawy, że pieniądze z tych funduszy zostaną wypłacone. Nie po to dobrze przeszkolony sprzedawca pokazuje wykresy „zarabiania na spadkach”.

Różne wydarzenia mogą wpłynąć na wyniki giełdy. Ale na pewno nie pieniądze inwestowane w funduszach przez stosujących strategię Opiekuna Inwestora. Podkreślam – portal Opiekun Inwestora to znacznie więcej niż gotowa strategia Opiekun Zysku.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz