Archiwum

Zainwestowałem w strukturę 10 letnią – co robić?

Otrzymuję wiele pytań o poradę na temat: co zrobić gdy zainwestowałem w strukturę 10 lub 15 letnią? Pytania te pojawiają się (niestety) dopiero po tym jak inwestor na spokojnie zapozna się z zasadami działania tego typu produktu, z opłatami, także tymi likwidacyjnymi.

Zaskakująco często tego typu produkty są nabywane pod wpływem chwilowego impulsu. To oczywiście zasługa dobrych szkoleń sprzedażowych i sprytnego unikania trudnych faktów przez firmy sprzedające te produkty.

Udostępniam arkusz Excel, który pomoże wyliczyć na ile opłaca się taki produkt kontynuować, a na ile przestać brnąć w coś z czego jesteśmy niezadowoleni.

W samych tych produktach nie ma nic złego…

Piszę to zdanie – aby nie odbierać moich wypowiedzi jako negacji sensu istnienia tych produktów. Od strony konstrukcji, warunków umowy nie ma tam nic co byłoby niezgodne z prawem czy też zasadami wolnorynkowymi. To zwykłe struktury (no… może trochę przekombinowane). I tak jak każda struktura – rzadko dają zysk większy niż lokata bankowa, za to często zysk po zakończeniu produktu równa się zero. I tak jak każdy tego typu produkt mają opłaty likwidacyjne.

Problem pojawia się wtedy gdy… produkt taki zostanie sprzedany jako coś zupełnie innego, gwarantującego ponad 10% zysku w ciągu roku, a o pewnych elementach przypadkowo się nie wspomni.

A wtedy pojawia się pytanie…

Kontynuować czy zerwać?

Taką decyzję warto choćby pobieżnie policzyć. Po to aby zestawić ze sobą: sumę kosztów, które docelowo w tym produkcie poniesiemy gdyby go kontynuować, stratę wynikającą z opłat likwidacyjnych, zyski z innej alternatywnej bardzo bezpiecznej inwestycji.

[stextbox id=”download” caption=”Pobierz arkusz Excel i policz samodzielnie”]Pozwala wykonać obliczenia, które mogą być pomocne w podjęciu takiej decyzji (pobierz arkusz Excel).[/stextbox]

Jak skorzystać?

Przykładowa sytuacja – produkt typu 20% wpłacam, 100% jest inwestowane.

Wpłacam już od 10 miesięcy. Suma wpłat to 1360 + 4500 = 5636. Przy zerwaniu umowy pojawia się 100% opłata likwidacyjna. Ale… już widzę, że moja strata to mniej niż suma kosztów, którą pobiera produkt inwestycyjny za „udzielenie kredytu”. Zawsze to jakieś pocieszenie…

Pamiętajmy – w tych produktach na zyski pracuje nie suma wpłat, ale 5x pierwsza wpłata. Te 6480 zł kosztów to odsetki od kredytu udzielonego na to aby „pracowało od początku 100% pieniędzy. Nic nie jest tu za darmo!

Ale gdyby dalej, przez 14 lat inwestować po 136 zł miesięcznie w przeciętny fundusz bezpieczny z zyskami 4% rocznie brutto, to po 14 latach, po opodatkowaniu do wypłaty mamy 28962 zł. A to po odjęciu straty 5636 z zerwanej umowy i tak daje więcej zysku niż gwarancja kapitału.Oczywiście struktura może zarobić – ale historia pokazuje że prawie połowa z takich produktów kończy się wynikiem 0%. Jeżeli więc ktoś nie ma przekonania co do tego produktu to takie obliczenia mogą okazać się pomocne – pokazując, że już przy niewielkich (ale pewnych) zyskach mogą okazać się rozsądnym rozwiązaniem w porównaniu do niepewnych wyników produktu paretopodobnego.

Przykładowa sytuacja – produkt typu ‚kwartalne zyski’.

Wpisują w pole „miesięczne wpłaty” arkusz przełącza się w tryb liczenia zwykłej struktury.Jeżeli wpłaciłem 20.000 zł, a przy zerwaniu umowy po roku otrzymam 15.000, i te 15.000 w całości zainwestuję na 4% rocznie brutto to po 9 latach takiego inwestowania mój wynik będzie lepszy niż gwarancja kapitału. A przynajmniej mam kontrolę nad własnymi pieniędzmi.Wcale nie musi to być inwestycja na 4% – proszę policzyć wyniki dla innych poziomów zysków (a to potrafią fundusze).

Udostępniany arkusz to oczywiście pewne uproszenie

Ale pokazuje jak można podejść do wykonania rachunku zysków i strat z błędnej decyzji inwestycyjnej w przeszłości. Mam nadzieję, że będzie pomocny.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2