Archiwum

Co o Kwartalnych Zyskach mówią ich sprzedawcy?

Przeglądając informacje o Kwartalnych Zyskach można trafić na ciekawy cykl artykułów, przygotowany przez Getin Bank dla redakcji jednej z gazet. „przewidywana stopa zwrotu 20% rocznie„, „co trzy miesiące można dysponować odsetkami„, „nie trzeba czekać długo na pierwsze zyski„. Jeżeli inwestorzy podejmowali decyzję w oparciu o tekst sponsorowany… lub jeżeli sprzedawcy wypowiadali takie zdania w procesie sprzedaży…

Jak to wygląda w reklamie

Przewidywana stopa zwrotu 20% rocznie

Zawsze w reklamach mamy do czynienia z niedopowiedzeniami. Ale – czy potrafimy je wychwycić?

(kliknij rysunek aby
powiększyć)
Przecież wprost obiecuje się:
idealnym rozwiązaniem będą
– produkt rentierski
– przewidywana stopa zwrotu 20% rocznie (przynajmniej pada słowo: „przewidywana”, a nie „pewna”)
– wypłaty zysków są realizowane co kwartał (tu już mamy wprost obiecane: „są realizowane„, a nie „mają szansę być realizowane”)Czy można przejść obojętnie wobec zysków 20% rocznie?

Jak widać nawet pracownicy banku wierzą w pewne zyski 15% czy 20%. Wiele razy pokazywałem w różnych artykułach, że te zyski to symulacja z przeszłości. Co więcej – symulacja z ponad 10 lat – obejmująca czasy wysokiej inflacji, której oczywiście w symulacji nikt nie uwzględnia. Zapominamy, że kilkanaście lat temu lokaty były oprocentowane na kilkanaście procent… Każdy chciałby zarabiać 20% nic nie robiąc – nie da się. Jedynie lokata daje gwarantowany (niski) zysk na zasadzie: wpłacamy i zapominamy. Aby zarabiać na rynkach finansowych trzeba naszym oszczędnością poświęcić trochę choćby czasu. Ja mogę jedynie pokazać, że wystarczy naprawdę niewiele aby świadomie inwestować. Ale nie da się inwestować po prostu wpłacając. Wiedza (http://www.opiekuninwestora.tv) narzędzia (http://www.opiekuninwestora.pl) są dostępne. Ale wymagają aby poświęcić dla naszych oszczędności choćby odrobinę czasu.

Co trzy miesiące można dysponować odsetkami spływającymi na rachunek bankowy

Ekspert odradza inwestowanie w fundusze bez posiadania wiedzy (tu się zgadzam). Za to zachwala (co oczywiste) Kwartalne Zyski. Problem w tym, że … ten produkt także ma formę ubezpieczenia z UFK (czyli funduszem) 🙂

Bez mrugnięcia okiem czytelnik jest przekonywany o tym, że:
– co trzy miesiące może dysponować odsetkami spływającymi na wskazane konto (sformułowanie odsetki sugeruje, że jest to coś w rodzaju lokaty bankowej – tym samym wprowadzając klienta w błąd)
– i nie trzeba czekać długo na pierwsze zyski z inwestycji

Tu z kolei mamy przykład sformułowań, które wprowadzają inwestorów w błąd sugerując, że mamy do czynienia z lokatą bankową. Odsetki? W Kwartalnych Zyskach nie ma żadnych odsetek. To jedynie wypłata kwartalnego zysku – naliczanego według złożonego wzoru – i to wypłata tylko wtedy, gdy indeks w określonym dniu w kwartalne ma wartość większą niż w dniu podpisywania umowy.

Efekt tych działań? Setki (?) osób, które zostały wprowadzone w błąd

– Czy problemy inwestorów z Kwartalnym Zyskiem to sytuacje wyjątkowe? Wątpię. Świadczy o tym ilość dyskusji na stronie wrobieni.org
– Na forum wrobieni.org znajdziemy kilkaset wypowiedzi
– więcej artykułów o tym produkcie na stronie z Tematem Miesiąca.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz