Co na rynkach finansowych?

Dzień przed Brexitem na mapie Waluty – Indeksy. Co wyczyniały fundusze inwestycyjne…

Wiele razy podkreślałem, że w moich prywatnych inwestycjach uwielbiam korzystać z funduszy rynków zagranicznych. To przede wszystkim mniejsze ryzyko (niż inwestycja w fundusze jednego rynku – jak np. rynku polskiego), a do tego korzyść walutowa.

Pomocna do poszukiwania okazji, ale też oceny sytuacji jest mapa Waluty / Indeksy. Którą od wielu miesięcy omawiam w comiesięcznych spotkaniach dla korzystających z Abonamentu Profesjonalnego w portalu Opiekun Inwestora.

Sytuacja w dniu referendum w Wielkiej Brytanii jest na tyle ciekawa, że postanowiłem podzielić się kilkoma analizami, wynikającymi z tego diagramu.

Diagram Waluty/Indeksy

To nic innego jak nałożenie na siebie indeksów giełdowych i kursów walut wybranych krajów. Tych, których akcje najczęściej pojawiają się w ogólnodostępnych funduszach inwestycyjnych. Analiza obejmuje ostatnich 100 dni sesyjnych – czyli około 5 miesięcy. Dając obraz zmian na rynkach, oraz obecnej korelacji walut i indeksów. I ich zmienności.

Na początek rynki które najbardziej powinny zareagować na Brexit.

mapa-1

  • USA – nic się nie stało. Ostatnie tygodnie to niewielka korekta, zakończona wynikami z ostatniego tygodnia. To co wyraźnie widać to odwrotna zależność kursu USD i indeksu. Nie jest tak zawsze. Ale ostatnie 4 miesiące zależność jest bardzo wyraźna. Stąd tak mało zmienne wyniki funduszy akcji USA – chwilowe spadki minimalizowane były wzrostem kursu USD. A zmienność giełdy jest ostatnio zbliżona do zmienności kursu. Od dawna nie przekroczył się 8% próg alarmowy na funduszach USA
  • Polska – tu nie tylko czynniki Brexit (w maju np. ryzyko kolejnej obniżki ratingów przeżywaliśmy, i na bieżąco różne wewnętrzne informacje zbijające kursy akcji w dół). Nic dziwnego, że tu mieliśmy mocną korektę, zakończoną solidnymi wzrostami w ostatnim tygodniu
  • Niemcy i Hiszpania – analizę zachowania rynku Niemiec wybieram jako jednej z ważniejszych gospodarek, a Hiszpanię jako reprezentanta innego rynku europejskiego – często rynek DE zachowuje się nieco inaczej niż pozostałe giełdy europejskie – a inwestując w fundusze akcji europy zachodniej mamy dywersyfikację na wiele rynków. Tu już kurs EUR miał mniejsze znaczenie – giełda (szczególnie DE) miała większe zmiany niż zmienność kursu EUR. Ale także i tu zależność indeks/waluta aktualnie jest odwrotna. To także dzięki temu fundusze akcji europy zachodniej nie przekraczały spadków 8% w ostatnich miesiącach

Z innych części świata

mapa-2

  • Indie – po solidnych wzrostach chwilowo ‚stoją w miejscu’. Nie oczekiwałbym aby inwestorzy w Indiach szczgólnie przejmowali się Brexitem w Europie…
  • Chiny – po bardzo mocnej i bolesnej korekcie sprzed kilku miesięcy wrócił spokój
  • Brazylia i Meksyk – Brazylia to ważny składnik funduszy ameryki łacińskiej (z reguły 50-60% portfela tych funduszu), Meksyk – często też w portfelach. Biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą i polityczną w Brazylii wzrosty 30% na tej giełdzie w lutym i marcu były dość zaskakujące…

mapa-3

  • Japonia – tu bardzo wyraźnie widać korelację (na dziś) waluty i indeksu. Ale i dużą zmienność waluty.
  • Turcja -po 11-13% spadkach z początku maja zmienność ustała

 

Brexit a wzrosty na rynku złota?

To możliwy scenariusz. Wzrosty kursu złota widać od kilku miesięcy. Fundusze GOLD po krótkiej przerwie wracają na listę okazji. Za wyjątkiem funduszu BlackRockGold (spółek wydobywczych), który na liście okazji jest od 22.04 i zarobił w najlepszym dniu (7 dni temu) 17%.

lista-okazji-gold

Fundusze obligacji skarbowych

W dzień referendum o Brexit wyceny tych funduszy wróciły do swoich miesięcznych maksimów. Poza kilkoma funduszami. Jeden z bardziej zmiennych (PZU Polonez) ma na dziś stan KSL z ostatniego miesiąca na poziomie 0,7%.

Analiza za ostatnie 6 miesięcy (gdy mieliśmy kilka korekt na rynku obligacji) też jest uspokajająca: zaledwie kilka funduszy obligacji skarbowych ma spadek ponad 1%, w tym jeden (PZU Polonez) jakiś czas temu przekroczył próg 2% i na dziś ma spadek 2,3% od półrocznego maksimum. Ale jest tu wyjątkiem. Większość jest na poziomie lepszym niż spadek 0,5%.

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz