Archiwum

Nowe TFI czyli fundusze Amundi już w Polsce

Od marca 2014 można inwestować w fundusze Amundi TFI. Kilka funduszy zebranych w parasolu Amundi Parasolowy FIO dostępne są poprzez bank Credit Agricole. Amundi – dotychczas nieobecne w Polsce nie jest firmą początkującą – to poważny gracz na rynku inwestycji w Europie. Amundi Polska TFI S.A. jest częścią grupy Amundi – największej w Europie i dziewiątej na świecie francuskiej firmy zarządzającej aktywami. Aktualnie grupa Amundi zarządza aktywami o wartości ponad 750 mld euro. Oczywiście nie w Polsce – choć plany sprzedażowe są ambitne – do 2016 roku Amudni planuje pozyskać do swoich funduszy ponad 4 mld zł.

Dostępność?

Grupa Amundi  należy w 75 proc. do Crédit Agricole oraz w 25 proc. do Société Générale. Nie zdziwi więc miejsce dystrybucji. Obecnie fundusze te dostępne są w placówkach banku Credit Agricole.

amundi-2014-pl

Co oznacza zakup funduszy w banku?

Kupowanie funduszy w banku z reguły oznacza prowizje – czyli tzw. opłaty dystrybucyjne. A tych prowizji w inwestowaniu warto unikać. Bardzo często dokładnie te same fundusze zakupimy w innym miejscu niż okienko bankowe bez prowizji. Czy Amundi udostępni swoje fundusze w bezpłatnych platformach? Poczekamy, zobaczymy. Na początek Klienci będą poszukiwani wśród korzystających z bankowości Credit Agricole.

A na dobry początek obecności w Polsce Amundi TFI zafundowało inwestorom promocję – do końca maja zakup funduszy Amundi nie będzie pobierana prowizja od wpłat. Potem – najprawdopodobniej w tradycyjny już sposób opłata wstępna będzie pobierana. Amundi wysoko ceni swoje fundusze – prowizja od wpłat / wypłat do/z funduszu akcji może wynieść nawet 5%.

Docelowy model pobierania opłat oparto o dwa rozwiązania. Model A – to brak prowizji od wpłaty do funduszu, ale z prowizją przy wypłacie jeżeli środki byłyby wypłacone w pierwszych 2 latach inwestowania. Model B to możliwość wypłaty w każdym dniu, ale z prowizją od wpłaty.

Monitorowanie inwestycji?

Portal Opiekun Inwestora monitoruje także te fundusze. Obecnie Amundi TFI to ‚standardowy’ zestaw funduszy: Amundi Akcyjny, Amundi ObligacjiAmundi Płynnościowy, Amundi Stabilnego Wzrostu oraz Amundi Zrównoważony. Wyceny i analizy dostępne są od początku uruchomienia tych funduszy – czyli od 3 marca 2014.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz