Archiwum

Aegon – Program Swobodnego Inwestowania (polisa inwestycyjna … bez opłat likwidacyjnych)

Narzekający na wysokie opłaty likwidacyjne w polisach inwestycyjnych mają trudny orzech do zgryzienia. Nowa polisa inwestycyjna AEGON Program Swobodnego Inwestowania to produkt … bez opłaty likwidacyjnej. Promocyjna wiosenna oferta produktu ważna jest do końca czerwca 2013. Mając w mojej ofercie wiele różnych produktów – nie może zabraknąć także tego.

Program Swobodnego Inwestowania – to produkt z wpłatą jednorazową

Minimalna pierwsza wpłata do produktu to 20.000 zł. Kolejne wpłaty (dopłaty do produktu) muszą być równe lub wyższe niż 2.000 zł.

To wpłaty. A wypłaty?Za wypłatę pieniędzy z polisy Aegon nie pobiera żadnych opłat. W każdym roku można zrealizować dwie Wypłaty Częściowe. Minimalna wypłata to kwota 1000 zł. Ważne, aby po wypłacie na rachunku pozostało co najmniej 15.000 zł aby inwestycja mogła być dalej kontynuowana.

Więcej informacji na temat produktu

Dla zainteresowanych przygotowałem osobny portal internetowy poświęcony polisie inwestycyjnej: Program Swobodnego Inwestowania.

Znajdziesz tam:

 • opis produktu AEGON PSI
 • wyjaśnienie opłat i kosztów produktu
 • omówienie korzyści prawnych i podatkowych
 • artykuły dotyczące poszczególnych cech produktu

 

Możliwości inwestycyjne? Bardzo dobre

Kilkadziesiąt funduszy inwestycyjnych krajowych (PKO, BPH, UniKorona, Legg Mason, Noble, Quercus, Investors, Arka, Allianz, PZU) jak i zagranicznych TFI (Franklin Templeton, Fidelity, JPMorgan, Aegon, Black Rock, HSBC, Schroder, GLG, Credit Suisse).

Liczba funduszy (oficjalna) to 63 fundusze. W praktyce to 53 fundusze – o 10 funduszy mniej (10 funduszy występuje w dwóch różnych walutach, będąc trochę sztucznym powieleniem).

Pakiet funduszy oferuje wszystko co potrzebne: oprócz krajowych funduszy akcji i obligacji mamy do dyspozycji (najciekawsze dla aktywnego inwestowania) fundusze pojedynczych rynków: Chiny, Indie, Rosja, Turcja, USA, fundusze regionalne: Ameryka Łacińska, Afryka, Azja, fundusze sektorowe, surowcowe, obligacji światowych i fundusz Aegon Bessa (zarabia gdy giełda traci).

Opłata Obsługowa (odpowiednik Opłaty Za Zarządzanie)

Roczna opłata za korzystanie z produktu i dostęp do korzyści prawnych i podatkowych wynosi 0,1% miesięcznie, czyli 1,207% w skali roku. Stanowiąc jedną z niższych opłat na rynku.

Ciekawostka: Aegon Plan Swobodnego Inwestowania to pierwszy produkt, który … nie pobiera Opłaty Obsługowej wtedy gdy inwestor nie zarabia. To na pierwszy rzut oka trochę marketingowe (inwestujemy nie po to aby tracić ale aby zarabiać) ale przy aktywnym inwestowaniu w ciągu roku może zdarzyć się miesiąc, który zakończymy z kilkuprocentową stratą. Jeżeli wynik inwestycji w danym miesiącu jest ujemny – opłata 0,1% nie jest pobierana. To miły gest ze strony Aegon.

Koszty produktu

Opłata za zmiany między funduszami (konwersje)

AEGON-PSI nie pobiera opłat za zmiany między funduszami jeżeli zmiany te realizujemy za pomocą portalu internetowego. Jeżeli ktoś uparcie będzie chciał takie zmiany realizować pisemnie to pobrana zostanie opłata 15 zł.

Stała opłata miesięczna

Brak.

Opłata za ryzyko

Dla ubezpieczonych w wieku do 65 lat włącznie opłata nie ma żadnego praktycznego znaczenia. Jest to opłata pobierana tylko w przypadku gdy inwestor traci. Nazywam tą opłatę ‚karą za straty spowodowane brakiem zarządzania polisą’. Skąd nazwa ‚Opłata za ryzyko’? Ponieważ w przypadku śmierci ubezpieczonego AEGON gwarantuje wypłatę co najmniej sumy dokonanych wpłat (pokrywając różnicę wynikającą ze strat).

Dla ubezpieczonych w wieku od 66 lat – opłata jest pobierana procentowo od całej wartości rachunku. Jest to od 0,06% do 0,36% rocznie. Czyli w wieku 70 lat roczna opłata za produkt wyniesie nie 1,207% ale 1,267%.

Opłata za przewalutowanie

Produkt AEGON bez jakiegoś sensownego uzasadnienia oferuje fundusze wyceniane w różnych walutach (PLN/EUR/USD/CHF). Jeżeli ktoś myśli, że fundusz wyceniany w EUR pozwala inwestorowi w Polsce zarabiać dodatkowo na wzroście kursu EUR – odsyłam na szkolenie o funduszach zagranicznych i ryzyku walutowym.

Efekt jest taki – że w produkcie AEGON Program Swobodnego Inwestowania czasem pobrana zostanie opłata za przewalutowanie. Jest to około 0,15% od wartości transakcji. Przy normalnym inwestowaniu opłata ta zwiększa koszt produktu o jakieś 0,3% rocznie. Co i tak daje bardzo przyzwoity koszt produktu na poziomie około 1,5% rocznie.

Wartość 0,3% dodatkowego kosztu pojawi się, jeżeli w ciągu roku dwukrotnie cały portfel przewalutujemy – co wcale nie musi nastąpić. Poniżej wyjaśniam jak działa pobieranie tej opłaty.

Opłata za przewalutowanie pobierana jest wyłącznie przy zmianach miedzy funduszami w różnych walutach. Nie jest pobierana jeżeli zmieniamy fundusz A wyceniany w USD na fundusz B wyceniany w USD. Spory wybór funduszy w USD i EUR (niektóre fundusze dostępne są w obu walutach – co pozwala odpowiednio planować konwersje miedzy funduszami tak, aby częścią kapitału ‚poruszać się’ w obrębie jednej waluty)

Opłata likwidacyjna

Tradycyjna opłata likwidacyjna w tym produkcie nie występuje. Natomiast przez pierwsze 3 lata zerwanie umowy (czyli dokonanie wypłat w taki sposób, że na rachunku pozostałoby mniej niż 15.000 zł) pobrana zostanie opłata 540 zł (opłata za wystawienie polisy:260 zł i opłata za likwidację polisy 280 zł). Po trzecim roku zamknięcie produktu nie skutkuje pobraniem żadnej opłaty. Opłata likwidacyjna jest corocznie (przez pierwsze 3 lata, później nie ma już czego indeksować… opłata przestaje istnieć) indeksowana o wskaźnik inflacji GUS.

W pierwszych 3 latach opłata nie jest pobierana, jeżeli po wypłacie, którą realizuje inwestor na rachunku polisy zostaje kwota co najmniej 15.000 zł.

Prowizje

Prowizja od wypłaty

Brak.

Prowizja od wpłat od II roku polisy

Każda wpłata dokonana po I roku polisy to prowizja 1%.

Prowizja od wpłat w I roku polisy

W pierwszym roku prowizja zależna jest od wysokości dokonywanych wpłat jednorazowych:

 • wpłaty od 20.000 – 99.999 zł – prowizja 5%
 • wpłaty od 100.000 – 499.999 zł – prowizja 3%
 • wpłaty od 500.000 – 999.999 zł – prowizja 2%
 • wpłaty powyżej 1.000.000  – prowizja 1%

Co nie oznacza, że trzeba tę prowizję zapłacić. Zapraszam do kontaktu na Rodzinne Finanse.

Zainteresował Cię ten produkt? Chcesz zainwestować bez prowizji?

Aegon Program Swobodnego Inwestowania to jeden z kilkunastu produktów dostępnych w mojej ofercie Rodzinne Finanse. Sprawdź jak możesz zainwestować bez opłat manipulacyjnych.

Oprócz wyboru produktu pomagam zarządzać inwestycją i zapewniam transfer wiedzy po to aby rozumieć wspólnie podjęte decyzje inwestycyjne. Moja pomoc to coś znacznie więcej niż bezpłatny abonament w portalu Opiekun Inwestora.

Już we wrześniu 2007 ostrzegałem, że nie można zostawić funduszy inwestycyjnych bez opieki. Kto wtedy posłuchał moich rad – jego pieniądze są mu za to wdzięczne.

Warto przypomnieć: forma polisy inwestycyjnej to dostęp do korzyści prawnych, spadkowych oraz, najważniejszych od strony zysków: korzyści podatkowych. Inwestując w funduszach w formie polisy inwestycyjnej zarabiasz więcej niż inwestując poza polisą (bez opłat, ale też bez korzyści podatkowej). O korzyści podatkowej przeczytasz tutaj.

Zapraszam do współpracy,
Remigiusz Stanisławek, trener inwestycyjny.

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarzy 12

 • Prawda jest taka, że dopóki nie będzie na rynkach prawdziwej hossy,a nie tylko spekulacja nikt do tego pociągu nie wsiądzie, amen i kropka.Teraz zarabiają tylko duże instytucje,które wyciągają forsę od takich właśnie malutkich i naiwnych.A już najlepszym przykładem jaest nasza rodzima bananowa GPW.Dajcie hosse , a sprzedacie każdy produkt,do tego nie trzeba lat studiów,żeby to pojąć.

 • Proszę o wyjaśnienie, jak to jest z tym brakiem opłat przy braku zysków. Z jednej strony nie ma wtedy opłaty obsługowej, ale w dalszej części artykułu jest informacja, że gdy inwestor traci, pobierana jest opłata za ryzyko. Opłata więc jest, tylko nazywa się inaczej?

  • Aegon PSI nie pobiera opłaty obsługowej jeżeli w danym miesiącu nie było zysku. Natomiast ‚opłata od straty’ czyli koszt dodatkowego ubezpieczenia gwarantującego w przypadku śmierci ubezpieczonego wypłatę równowartości wpłat jeżeli na rachunku jest strata pobierana jest jeżeli wartość rachunku jest mniejsza od wartości dokonanych wpłat. Są to po prostu dwie różne opłaty.

   • Brak opłat przy braku zysku ? Jasne ..wygląda na to ,że każdy kij ma dwa końce. Nie miałam zysku ,a jednak moja kwota zmniejszyła się . A dlaczego ? O tej możliwości mój „opiekun” już mnie nie poinformował, mianowicie zaczęłam tracić to co wpłaciłam ponieważ spadła cena wartości jednostki. Dobre , no nie? I dodam jeszcze ,że w ciągu trzech lat zyskałam tyle,że po potrąceniu podatku belki otrzymałam taką samą kwotę, jaką wpłaciłam. Tak więc nic nie zyskałam i nic nie straciłam . Eeeee…zaraz zaraz , jak to nie straciłam ? Straciłam kwotę prowizji przy wpłacie. Wyszłam na tym ,jak Zabłocki na mydle 🙁

    • Produkt AEGOn jak i każdy inny inwestycjny to tylko platforma do zarządzania funduszami. To czy na końcu inwestycji jest zysk zależy tylko i wyłącznie od tego w jaki sposób Pani jako inwestorka będzie tymi funduszami zarządzać. W tym m.in pomaga portal http://www.opiekuninwestora.pl (pomagamy od 2007 roku). Natomiast Pani ‚opiekun’ prawdopodobnie ‚zapomniał’ o tym powiedzieć i obiecał że zyski pojawią się same. To tak nie działa w inwestowaniu. Ale (co smutne) sprzedawcy o tym nie mówią. Przecież gdyby oznajmili inwestorom, że trzeba samodzielnie zarządzać, doglądać inwestycji i się w tym temacie choć trochę edukować to inwestycję wybrała by może jedna osoba na 10. Bajki zawsze się lepiej sprzedają. Ostrzegałem o tym od ponad 10 lat. Przykro mi, że Pani straciła. Warto w kolejnych inwestycjach realizować je już z innej perspektywy. Jest wiele możliwości. Nie będzie to może dużym pocieszeniem – ale wiele osób, które do mnie się zwraca w tematach inwestycji po 10 latach ma straty 30-40%. W tym kontekście wynik 0% w 3 lata nie jest najgorszy. Co oczywiście nie jest jakimś wielkim sukcesem.

  • dokładnie, różnica polega na tym,ze płaci się ja na początku inwestycji,a nie na końcu …masakra . Jak widać zawsze jest to tylko kwestia NAZEWNICTWA.

   • W produktach polisowych na końcu inwestycji się nie płaciło – jeżeli inwestor realizował swój cel – czyli inwestował odpowiednio długo. Te opłaty na start to taka trochę ‚nagroda’ od nadzoru. Zakazał pobierania opłat na końcu, i Ci inwestorzy którzy chcą inwestować długoterminowo musieli w tym produkcie płacić na początku z góry. Poza tym w artykule zapraszam do moich usług i moich produktów. Można mieć produkt o lepszych parametrach i bez kosztów na wejściu i wyjściu (i z dostępem do kapitału).

 • My zainwestowaliśmy w tym roku w nieruchomości […]. Uważam, że to nie jest dobry moment na inwestowanie w fundusze. Nic się nie dzieje, kilka lat i żadnego prawdziwego odbicia. Po co w takim przypadku inwestować?

  • Każdy sposób na inwestowanie jest dobry. Tak samo jak w przypadku nieruchomości zakładam, że sporo czasu poświęcili Państwo na wybór nieruchomości i mają zaplanowane co dalej (sprzedać, wynająć, modernizować) tak samo z funduszami. W różnych produktach mamy wiele różnych funduszy. Ubiegły rok pozwalał zarobić kilkanaście procent na funduszach obligacji, w bieżącym można było zarabiać w Turcji / Japonii i wielu innych krajach. Trzeba tylko inwestycji doglądać i gdy coś się dzieje (np. spadki) reagować. Ostatnie lata nie były łatwe – co nie znaczy, że nie daje się w takim czasie zarabiać.

   Dla nowych inwestycji obecna sytuacja jest, także z powodu ostatnich spadków idealna aby właśnie zacząć inwestować. Kupując nieruchomości zakładam, że także zachętą jest ich całkiem inna cena niż kilka lat temu. I spadki cen nieruchomości w ostatnich latach były dla Państwa raczej zachętą a nie przeszkodą w podjęciu takiej decyzji. To samo dotyczy rynku funduszy inwestycyjnych.