Archiwum

A co gdy nikt nie wynajmie mieszkania? Lub nie będzie płacił? (nagranie #2)!

Dzięki uprzejmości Marcina kontynuujemy praktyczny mini kurs dotyczący inwestowania w nieruchomości.

W poprzedniej prezentacji mogłeś zobaczyć jak zyskownie inwestować w nieruchomości mieszkaniowe, więc dzisiaj przyjrzyjmy się 2 największych obawom z tym związanym:

1) Co jeśli nikt nie będzie chciał wynająć Twojego mieszkania ? czyli problem pustostanu
2) Co jeśli wynajmiesz mieszkanie, ale Twoi najemcy nie będą chcieli Ci płacić lub zniszczą Twoją nieruchomość ? czyli problem złych najemców.

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania, to wynajmowanie mieszkania może z dobrej inwestycji zmienić się w prawdziwy koszmar. Zresztą każdy pewnie gdzieś tam słyszał historię o najemcach, którzy nie płacili i ?nic z tym nie dało się zrobić?.

Jak więc brzmią rozwiązania?

http://www.youtube.com/watch?v=eV6Z8AJ96i4
informacje-o-szkoleniu

Jeśli po obejrzeniu prezentacji stwierdzisz, że to może być coś dla Ciebie i chcesz wiedzieć więcej – sprawdź ofertę, którą przygotował Sebastian. Pamiętaj, że zapisy są możliwe tylko do najbliższego wtorku (25.11 włącznie).

Jeżeli nie widziałeś pozostałych prezentacji z cyklu, to tutaj jest  pierwsza, a tutaj trzecia (ostatnia).

PS. Przed moimi prywatnymi pierwszymi inwestycjami na tym rynku też posiłkowałem się wiedzą z różnych szkoleń – dzięki temu kupiłem dwa nowe mieszkania (od dewelopera) po cenie … 15%-20%  niższej niż oficjalna cena u dewelopera. Jak to zrobiłem? Opowiadam o tym na moich szkoleniach Fundusze To Nie Lokata oraz na spotkaniach ze studentami w ramach różnych festiwali wiedzy (i zapewne opowiem uczestnikom najbliższego szkolenia u Marcina jeżeli tylko zostanę o to poproszony).

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 3

 • Witam , mam plan inwestycyjny selekt wariant III , od czerwca 2012r wpłacam co miesiąc 550zł
  Zastanawiam się ile wypłacę po 10 latach, czy będzie sens ich wpłacania…, czy może lepiej już teraz zrezygnować , bądź lepiej sprzedać tą polisę. co pan mi doradzi.

  • Axa Selekt to produkt inwestycyjny dający dostęp do niewielkiej liczby funduszy. Końcowy wynik inwestowania zależy wyłącznie od tego w jaki sposób będzie Pan korzystał z funduszy, które oferuje produkt Axa w ramach zawartej umowy.

   Produkt, który Pan posiada to platforma do samodzielnego zarządzania funduszami. Wynik nie zależy od produktu – ale od inwestora. Jedni w tym produkcie świetnie zarobią, inni dużo stracą. To zależy od zaangażowania w inwestycję i tego w jaki sposób nią zarządzamy.

   Zarządzanie w Axa polega na dokonywaniu zmian między funduszami, dopasowując się do aktualnej sytuacji rynkowej. Pomaga w tym np. http://www.opiekuninwestora.pl oraz płatne i bezpłatne szkolenia, które często organizuję.

   Axa – to produkt czysto inwestycyjny. Inwestowanie nie działa tak jak lokata.

   Trochę pechowo dał się Pan namówić na produkt Selekt – w zamian za dodatkowy ‚bonus inwestycyjny’ dostał Pan produkt, w którym jest mało funduszy do zarządzania. Tym bonusem często zachęcano inwestorów. Niestety w przypadku Axa ten bonus oznacza potem słaby produkt. Znacznie lepiej było mieć zwykły produkt Axa Multi (nie Selekt) co prawda bez bonusa ale z dostępem do kilkudziesięciu funduszy.

  • Rezygnacja w niczym nie pomoże. Zapłaci Pan opłatę za zerwanie umowy. Otrzyma Pan część wartości tej inwestycji. I pytanie co dalej? Wpłata na lokatę bankową niewiele pomoże. Chcąc zarabiać więcej niż na lokacie bankowej trzeba poznać zasady inwestowania – fundusze są najprostszym mechanizmem do zarządzania. Ale trzeba samodzielnie zarządzać – co nie jest bardzo skomplikowane.
   Wiele osób, które zrywa umowy takiej polisy – wcześniej czy później znów wybiera jakiś produkt w całkiem nieprzemyślany sposób. I znów traci pieniądze.

   Dlatego w mojej ocenie warto podejść do tematu w sposób przemyślany:
   a) jeżeli ma Pan finansowo możliwość kontynuowania tej inwestycji – to mimo tego, że jest to dość słaby produkt – warto go kontynuować.
   b) jeżeli inwestowana kwota jest bardzo istotna z punktu widzenia budżetu domowego – wtedy można rozważać zerwanie umowy (choć jestem temu z reguły przeciwny)

   Jeżeli wybór pada na kontynuację – to warto rozważyć dwie możliwości:
   1) jeżeli z jakiegoś powodu absolutnie nie chce Pan zdobywać dodatkowej (podstawowej) wiedzy o funduszach inwestycyjnych wtedy można np. zmienić sposób inwestowania na fundusze obligacji – w długim okresie daje to szanse zysku większego niż lokata bankowa (choć w produkcie Axa z uwagi na jego wysokie opłaty – co nie jest standardem, akurat Axa taki model wysokich opłat wprowadziła) będzie to trudne, opcjonalnie zainwestować w kilka funduszy akcyjnych na wiele lat – to może dać dobry wynik w długim okresie (choć też nie musi). Samo niestety nic się nie dzieje.
   2) zacząć aktywnie inwestować – to wymaga raptem kilku zmian w ciągu roku między funduszami. W XXI wieku wiedza o inwestowaniu staje się w zasadzie obowiązkowa. A fundusze to akurat najprostszy sposób na inwestowanie dostępny dla każdego. Tu nie ma żadnej tajemnej wiedzy. Trzeba tylko wiedzieć, że inwestowanie to nie to samo co wpłacanie.