Co na rynkach finansowych?

5 lat temu upadł Lehman Brothers

Data 15 września 2008 często określany jest jako data początku kryzysu 2008. Założyciele (trójka braci, niemieckich imigrantów) zapewne nie spodziewali się że ich biznes przetrwa 150 lat. A potem z krachem upadnie…

Kawałek historii w moich zbiorach 🙂

lehman-wizytowkaUpadłość Lehmann Brothers (zarządzał 600 mld dolarów) nie była obojętna dla rynków – globalny kryzys nie był oczywiście winą tego banku. Ale ta upadłość pokazała, że żadna instytucja nie będzie chroniona za swoje błędne zbyt (delikatnie mówiąc) ryzykowne inwestycje.

W jednej z ostatnio zakupionych w USA książek o rynku funduszy (używana) jako zakładkę znalazłem wizytówkę najprawdopodobniej właściciela książki, doradcy finansowego Lehman Brothers.

Książka to Profitable No-Load Mutual Fund Trading Techniques z 1987 roku. Jak widać także w USA niektórzy doradcy pogłębiają dodatkowo wiedzę. Doradca nieco pechowo współpracował z tą akurat firmą.

Szczęśliwie TFI są zabezpieczone przed takimi sytuacjami

Czyli tego typu upadłości nie mają wpływu na zgromadzone w funduszach oszczędności.

Warto obejrzeć – czyli powtórka z historii

Historia kryzysu:

Co przeskrobał Lehman Brothers:

Oraz podsumowanie z 2012 roku opublikowane przez The Guardian:

Strona internetowa jeszcze działa

Co prawda w takiej formie…

lehman-brothers

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz

komentarze 2