Matematyka emerytalna

Lokata na 4%, inflacja 3% – za ile lat podwoję kapitał?

Gdyby pominąć podatek i inflację: w 17 lat. A uwzględniając podatek oraz 3% inflację: potrzeba lat … 297!

Matematyka emerytalna nie pozostawia złudzeń…

Gromadzenie oszczędności na lokacie bankowej w zasadzie jedynie chroni jest przed utratą wartości. Ale o tym aby budować w ten sposób emeryturę – raczej trudno myśleć.

Wzór, który opublikowałem z pewnością nie jest łatwy. Bez dobrego kalkulatora lub arkusza kalkulacyjnego się nie obejdzie.Dlatego przygotowałem coś w formie zbiorczego zestawienia.

Inwestuj albo nie zarabiaj?

Takie pytanie ciśnie się na usta po zapoznaniu się z poniższym zestawieniem. Pokazałem tu czasy podwajania kapitału w wersji ‚uproszczonej – bez podatku i inflacji’ oraz standardowej (z podatkiem i inflacją).

Przykładowo wyróżniłem 14 i 9 letni okres podwajania kapitału.

  • Według reguły 72: podwoić kapitał w 9 lat można już korzystając z 8% inwestycji. A w praktyce: przy 3% inflacji potrzebny będzie zysk 18% w skali roku…
  • Według reguły 72: podwoić kapitał w 14 lat można już korzystając z 5% lokaty. A w praktyce: przy 3% inflacji potrzebny będzie zysk 10% średniorocznie…

 

 

O autorze

Remigiusz Stanisławek

Witaj, z tej strony Remigiusz. Od 2006 roku uczę jak świadomie korzystać z funduszy inwestycyjnych i produktów inwestycyjnych. Czasem opiszę jakąś aferę :) Fundusze to nie lokata. To inwestycja. A inwestycją trzeba zarządzać. Ale wystarczy odrobina podstawowej wiedzy aby skutecznie inwestować. Jeżeli Twoje pieniądze są dla Ciebie ważne - może warto poświęcić im nieco więcej czasu?

Zostaw komentarz