• Bez kategorii
 • 4

Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu (16.10)

Już za 10 dni w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski test wierzy o inwestowaniu. Uwaga:  w teście można też uczestniczyć online. Organizatorzy (Akcjonariat Obywatelski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Ministerstwo Skarbu Państwa) zapraszają także studentów (można rejestrować 4-osobowe grupy).

Swoją wiedzę będą sprawdzać będą znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury i mediów. Rejestracja i zapisy na stronie http://test.akcjonariatobywatelski.pl/

24 pytania o inwestowaniu

Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 bloki tematyczne:

 • ekonomia
 • giełda i jej mechanizmy
 • psychologia inwestowania
 • czy umiemy liczyć?

Wyniki Testu posłużą do przygotowania przekrojowego Raportu podsumowującego wiedzę i możliwości Polaków w zakresie wiedzy ekonomicznej.

Przebieg oraz wyniki testu komentować będą wybitni polscy ekonomiści oraz goście specjalni: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Główny Doradca Ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, współtwórca i wieloletni Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki oraz kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej, Wiceprezes TNS Pentor Jerzy Głuszyński, a także kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy SWPS prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz

[2011-10-17] I już po testach!

Nie mogłem wczoraj zostać w W-wie, stąd test przeprowadziłem przez internet. Udało się nie popełnić błędów :)Najbardziej od strony edukacyjnej podobały mi się pytania dotyczące „ofert specjalnych” w hipermarkecie, oraz proste, ale z życia wzięte zadania obliczeniowe.

Czy tego typu wiedza jest potrzebna? Tak – jest nawet niezbędna. Całkiem niedawno w jednym markecie widziałem promocję: cztery batony za 5,85 zł, a kilka półek dalej … pojedynczy baton w cenie 1,25. Szkoły, uczą matematyki poprzez wzory i zadania oderwane od świata rzeczywistego – i na tej niewiedzy zarabiają sprzedawcy.

Miłym dodatkiem do testu jest możliwość sprawdzenia poprawności odpowiedzi. Szkoda – że przy zadaniach obliczeniowych pod odpowiedziami nie znalazły się obliczenia. To z pewnością podniosłoby element edukacyjny.

Odbierz Twój bezpłatny dostęp do Opiekuna Inwestora
Pomagamy prywatnym inwestorom pomnażać oszczędności na rynku funduszy inwestycyjnych już od 7 lat. W czerwcu obchodzimy kolejną rocznicę. Świętuj z nami. Tylko przez najbliższych kilka dni możesz bezpłatnie aktywować abonament pełnej wersji portalu! To nie jest tylko gotowa strategia inwestowania...

Remigiusz Stanisławek

Od 2006 pomagam podejmować świadome decyzje inwestycyjne na rynku funduszy inwestycyjnych.

Może Cię zainteresować...

Komentarze do artykułu: 4. A Ty co o tym sądzisz?

 1. JOLA pisze:

  Nie zgadzam się z odpowiedzią na pytanie w teście że wszystkie lokaty są opodatkowane, ponieważ na dzień dzisiejszy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek do pewnej kwoty w zależności od oprocentowania lokaty NIE SA OPODATKOWANE

  • Remigiusz Stanisławek pisze:

   Być może:
   a) w opinii autorów testu – każda lokata jest opodatkowania (natomiast zasady opodatkowania po obliczeniu podatku – czyli de facto teoretyzując opodatkowaniu powodują, że po obliczeniach podatek wynosi 0)
   b) dotyczy sytuacji po zmianach prawnych, gdzie tego typu „numer” z lokatą już nie przejdzie?

 2. Maxi pisze:

  Witam!

  Przypomnę 8 pytanie z niedzielnego testu: Na półtoralitrowym kartonie soku widnieje informacja „pół litra gratis”. Ile soku otrzymujesz za darmo? Oficjalna odpowiedź brzmi: 33% … i ja zadaje pytanie, dlaczego ?

  1,5 litra jest to pojemność soku razem z „gratisem” skoro, gratisu jest „pół litra” to bazowa pojemność soku wynosi 1 litr. A więc pół litra jest to 50% z bazowego litra. Więc dlaczego odpowiedź „oficjalna” wynosi 33%… My otrzymujemy połowę(50%) z bazowej pojemności (1 litra) czyli 0,5 litra co daje nam łącznie 1,5 litra. Wiadomo, że pół litra jest 1/3 pojemności całego soku a więc 33,33%… ale chyba nie o tym jest pytanie, hmm? Czy może ktoś się wypowie w tym temacie ?

  • Remigiusz Stanisławek pisze:

   W mojej ocenie to pytanie jest nieścisłe i może wprowadzać w błąd. Zabrakło dokładnego wyjaśnienia sytuacji. Ja odebrałem to pytanie następująco:

   – firma A ma w ofercie soki 1,5 litrowe
   – właśnie ma promocję, i na opakowaniu soku jest informacja „sok półtoralitrowy” oraz dopisek „pół litra gratis” – razem 2 litry

   i wtedy jest to 33% (autorzy testu chcieli aby było to pytanie podchwytliwe).

   Z procentami mamy jak zawsze „Magię Procentów”. Nawet gdyby przyjąć, że jednak jest to opakowanie soku 1,5 litrowe i napis, że to 1,5 litrowe opakowanie zawiera 0,5 litra soku gratis to obie odpowiedzi się bronią:
   1. (bardziej mniej przekonuje od strony merytorycznej, gdyż pokazuje jak szczodry był producent) – czyli grtis = 50% (o tyle więcej soku otrzymujemy więcej niż w standardowym 1 litrowym opakowaniu)
   2. (trochę na obronę organizatorów :) – być może w domyśle (i zapomniano to w ten sposób napisać) jaką część kartonu 1,5 litrowego stanowi pół litra gratisowego soku. W tym przypadku 33%.

Dodaj komentarz