Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu (16.10)

Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu (16.10) Artykuł w kategoriach: Aktualności | Blog

Już za 10 dni w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski test wierzy o inwestowaniu. Uwaga:  w teście można też uczestniczyć online. Organizatorzy (Akcjonariat Obywatelski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Ministerstwo Skarbu Państwa) zapraszają także studentów (można rejestrować 4-osobowe grupy).

Swoją wiedzę będą sprawdzać będą znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury i mediów. Rejestracja i zapisy na stronie http://test.akcjonariatobywatelski.pl/

24 pytania o inwestowaniu

Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 bloki tematyczne:

 • ekonomia
 • giełda i jej mechanizmy
 • psychologia inwestowania
 • czy umiemy liczyć?

Wyniki Testu posłużą do przygotowania przekrojowego Raportu podsumowującego wiedzę i możliwości Polaków w zakresie wiedzy ekonomicznej.

Przebieg oraz wyniki testu komentować będą wybitni polscy ekonomiści oraz goście specjalni: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Główny Doradca Ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, współtwórca i wieloletni Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki oraz kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej, Wiceprezes TNS Pentor Jerzy Głuszyński, a także kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy SWPS prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz

[2011-10-17] I już po testach!

Nie mogłem wczoraj zostać w W-wie, stąd test przeprowadziłem przez internet. Udało się nie popełnić błędów :)Najbardziej od strony edukacyjnej podobały mi się pytania dotyczące „ofert specjalnych” w hipermarkecie, oraz proste, ale z życia wzięte zadania obliczeniowe.

Czy tego typu wiedza jest potrzebna? Tak – jest nawet niezbędna. Całkiem niedawno w jednym markecie widziałem promocję: cztery batony za 5,85 zł, a kilka półek dalej … pojedynczy baton w cenie 1,25. Szkoły, uczą matematyki poprzez wzory i zadania oderwane od świata rzeczywistego – i na tej niewiedzy zarabiają sprzedawcy.

Miłym dodatkiem do testu jest możliwość sprawdzenia poprawności odpowiedzi. Szkoda – że przy zadaniach obliczeniowych pod odpowiedziami nie znalazły się obliczenia. To z pewnością podniosłoby element edukacyjny.

Remigiusz Stanisławek

Remigiusz Stanisławek

Od 2006 roku pomagam świadomie pomnażać oszczędności na rynku funduszy inwestycyjnych. Już w 2007 roku uczyłem, że funduszami trzeba zarządzać. Kto wtedy posłuchał tych rad - nie stracił w 2008 roku. Jestem autorem szkolenia Fundusze To Nie Lokata (ponad 200 edycji), i twórcą portalu Opiekun Inwestora. Można wierzyć w bajki sprzedażowe na rogu ulicy a można poważnie potraktować własne oszczędności. Sprawdź moją ofertę na stronie Rodzinne Finanse.


Podobne artykuły

Jak zostać babcią z k(l)asą

13 stycznia 2012

Maciej Samcik z Gazety Wyborczej przygotował kilka doskonałych nagrań z cyklu Babcia z k(l)asą. Jak zostać babcią z k(l)asą? Odcinek

Promocyjna lokata bez haczyków – przegląd ofert (listopad 2012)

5 listopada 2012

Czy można dziś odnaleźć promocyjne lokaty bez haczyków? Kilka takich pytań trafiło do mnie w ostatnich miesiącach. Po aferze ‚Kwartalnych

Jak inwestować w nieruchomości z ograniczoną zdolnością

24 listopada 2014

Jeśli śledziłeś poprzednie prezentacje, to wiesz już, że Marcin był w stanie w zaledwie kilka lat stać się rentierem m.in.

Komentarze: 4

Napisz komentarz
 1. JOLA
  JOLA 16 października, 2011, 19:09

  Nie zgadzam się z odpowiedzią na pytanie w teście że wszystkie lokaty są opodatkowane, ponieważ na dzień dzisiejszy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek do pewnej kwoty w zależności od oprocentowania lokaty NIE SA OPODATKOWANE

  Odpowiedz na komentarz
  • Remigiusz Stanisławek
   Remigiusz Stanisławek Autor artykułu 17 października, 2011, 06:41

   Być może:
   a) w opinii autorów testu – każda lokata jest opodatkowania (natomiast zasady opodatkowania po obliczeniu podatku – czyli de facto teoretyzując opodatkowaniu powodują, że po obliczeniach podatek wynosi 0)
   b) dotyczy sytuacji po zmianach prawnych, gdzie tego typu „numer” z lokatą już nie przejdzie?

   Odpowiedz na komentarz
 2. Maxi
  Maxi 18 października, 2011, 19:34

  Witam!

  Przypomnę 8 pytanie z niedzielnego testu: Na półtoralitrowym kartonie soku widnieje informacja „pół litra gratis”. Ile soku otrzymujesz za darmo? Oficjalna odpowiedź brzmi: 33% … i ja zadaje pytanie, dlaczego ?

  1,5 litra jest to pojemność soku razem z „gratisem” skoro, gratisu jest „pół litra” to bazowa pojemność soku wynosi 1 litr. A więc pół litra jest to 50% z bazowego litra. Więc dlaczego odpowiedź „oficjalna” wynosi 33%… My otrzymujemy połowę(50%) z bazowej pojemności (1 litra) czyli 0,5 litra co daje nam łącznie 1,5 litra. Wiadomo, że pół litra jest 1/3 pojemności całego soku a więc 33,33%… ale chyba nie o tym jest pytanie, hmm? Czy może ktoś się wypowie w tym temacie ?

  Odpowiedz na komentarz
  • Remigiusz Stanisławek
   Remigiusz Stanisławek Autor artykułu 19 października, 2011, 05:48

   W mojej ocenie to pytanie jest nieścisłe i może wprowadzać w błąd. Zabrakło dokładnego wyjaśnienia sytuacji. Ja odebrałem to pytanie następująco:

   - firma A ma w ofercie soki 1,5 litrowe
   - właśnie ma promocję, i na opakowaniu soku jest informacja „sok półtoralitrowy” oraz dopisek „pół litra gratis” – razem 2 litry

   i wtedy jest to 33% (autorzy testu chcieli aby było to pytanie podchwytliwe).

   Z procentami mamy jak zawsze „Magię Procentów”. Nawet gdyby przyjąć, że jednak jest to opakowanie soku 1,5 litrowe i napis, że to 1,5 litrowe opakowanie zawiera 0,5 litra soku gratis to obie odpowiedzi się bronią:
   1. (bardziej mniej przekonuje od strony merytorycznej, gdyż pokazuje jak szczodry był producent) – czyli grtis = 50% (o tyle więcej soku otrzymujemy więcej niż w standardowym 1 litrowym opakowaniu)
   2. (trochę na obronę organizatorów :) – być może w domyśle (i zapomniano to w ten sposób napisać) jaką część kartonu 1,5 litrowego stanowi pół litra gratisowego soku. W tym przypadku 33%.

   Odpowiedz na komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nikomu udostępniony. W zamian za komentarz otrzymasz dostęp do kursu online i dodatkowych materiałów (jak np. arkusze Excel).Pola oznaczone (*) są wymagane.
Komentarze są moderowane i akceptowane co 1-3 dni.