Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu (16.10)

Ogólnopolski test wiedzy o inwestowaniu (16.10) Artykuł w kategoriach: Aktualności | Blog

Już za 10 dni w Warszawie odbędzie się pierwszy ogólnopolski test wierzy o inwestowaniu. Uwaga:  w teście można też uczestniczyć online. Organizatorzy (Akcjonariat Obywatelski, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych, Ministerstwo Skarbu Państwa) zapraszają także studentów (można rejestrować 4-osobowe grupy).

Swoją wiedzę będą sprawdzać będą znane osoby ze świata polityki, sportu, kultury i mediów. Rejestracja i zapisy na stronie http://test.akcjonariatobywatelski.pl/

24 pytania o inwestowaniu

Test będzie składał się z 24 pytań podzielonych na 4 bloki tematyczne:

 • ekonomia
 • giełda i jej mechanizmy
 • psychologia inwestowania
 • czy umiemy liczyć?

Wyniki Testu posłużą do przygotowania przekrojowego Raportu podsumowującego wiedzę i możliwości Polaków w zakresie wiedzy ekonomicznej.

Przebieg oraz wyniki testu komentować będą wybitni polscy ekonomiści oraz goście specjalni: Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, Prezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Ludwik Sobolewski, Prezes Zarządu Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych Iwona Sroka, Dziekan Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, Główny Doradca Ekonomiczny PricewaterhouseCoopers prof. Witold Orłowski, współtwórca i wieloletni Prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Wiesław Rozłucki oraz kierownik Katedry Psychologii Ekonomicznej, Wiceprezes TNS Pentor Jerzy Głuszyński, a także kierownik Centrum Badań nad Zachowaniami Ekonomicznymi przy SWPS prof. dr hab. Tomasz Zaleśkiewicz

[2011-10-17] I już po testach!

Nie mogłem wczoraj zostać w W-wie, stąd test przeprowadziłem przez internet. Udało się nie popełnić błędów :)Najbardziej od strony edukacyjnej podobały mi się pytania dotyczące „ofert specjalnych” w hipermarkecie, oraz proste, ale z życia wzięte zadania obliczeniowe.

Czy tego typu wiedza jest potrzebna? Tak – jest nawet niezbędna. Całkiem niedawno w jednym markecie widziałem promocję: cztery batony za 5,85 zł, a kilka półek dalej … pojedynczy baton w cenie 1,25. Szkoły, uczą matematyki poprzez wzory i zadania oderwane od świata rzeczywistego – i na tej niewiedzy zarabiają sprzedawcy.

Miłym dodatkiem do testu jest możliwość sprawdzenia poprawności odpowiedzi. Szkoda – że przy zadaniach obliczeniowych pod odpowiedziami nie znalazły się obliczenia. To z pewnością podniosłoby element edukacyjny.

Remigiusz Stanisławek

Remigiusz Stanisławek

Od 2006 roku pomagam świadomie pomnażać oszczędności na rynku funduszy inwestycyjnych. Już w 2007 roku uczyłem, że funduszami trzeba zarządzać. Kto wtedy posłuchał tych rad - nie stracił w 2008 roku. Jestem autorem szkolenia Fundusze To Nie Lokata (ponad 200 edycji), i twórcą portalu Opiekun Inwestora. Można wierzyć w bajki sprzedażowe na rogu ulicy a można poważnie potraktować własne oszczędności. Sprawdź moją ofertę na stronie Rodzinne Finanse.


Podobne artykuły

O co zakładają się producenci produktów strukturyzowanych? Czyli czy wiesz w co inwestujesz…

1 lutego 2013

Produkty strukturyzowane w Polsce dostępne są od wielu lat. Wczoraj wyjaśniłem jak działają – i dlaczego muszą wykorzystywać opcje, aby

Wicepremier Pawlak ostrzega przed giełdowym tsunami

23 września 2011

15 minut temu na stronach Money.pl opublikował informację prasową PAP, według której Waldemar Pawlak uważa, że jeśli na dzisiejszej sesji

Bauer. Scott Bauer. Czyli podwójne życie listonosza z Chicago

30 marca 2011

Od 2002 roku krąży w Polsce historia amerykańskiego listonosza, Scotta Bauera, który w dniu przejścia na emeryturę kupił willę na

Komentarze: 4

Napisz komentarz
 1. JOLA
  JOLA 16 października, 2011, 19:09

  Nie zgadzam się z odpowiedzią na pytanie w teście że wszystkie lokaty są opodatkowane, ponieważ na dzień dzisiejszy lokaty z dzienną kapitalizacją odsetek do pewnej kwoty w zależności od oprocentowania lokaty NIE SA OPODATKOWANE

  Odpowiedz na komentarz
  • Remigiusz Stanisławek
   Remigiusz Stanisławek Autor artykułu 17 października, 2011, 06:41

   Być może:
   a) w opinii autorów testu – każda lokata jest opodatkowania (natomiast zasady opodatkowania po obliczeniu podatku – czyli de facto teoretyzując opodatkowaniu powodują, że po obliczeniach podatek wynosi 0)
   b) dotyczy sytuacji po zmianach prawnych, gdzie tego typu „numer” z lokatą już nie przejdzie?

   Odpowiedz na komentarz
 2. Maxi
  Maxi 18 października, 2011, 19:34

  Witam!

  Przypomnę 8 pytanie z niedzielnego testu: Na półtoralitrowym kartonie soku widnieje informacja „pół litra gratis”. Ile soku otrzymujesz za darmo? Oficjalna odpowiedź brzmi: 33% … i ja zadaje pytanie, dlaczego ?

  1,5 litra jest to pojemność soku razem z „gratisem” skoro, gratisu jest „pół litra” to bazowa pojemność soku wynosi 1 litr. A więc pół litra jest to 50% z bazowego litra. Więc dlaczego odpowiedź „oficjalna” wynosi 33%… My otrzymujemy połowę(50%) z bazowej pojemności (1 litra) czyli 0,5 litra co daje nam łącznie 1,5 litra. Wiadomo, że pół litra jest 1/3 pojemności całego soku a więc 33,33%… ale chyba nie o tym jest pytanie, hmm? Czy może ktoś się wypowie w tym temacie ?

  Odpowiedz na komentarz
  • Remigiusz Stanisławek
   Remigiusz Stanisławek Autor artykułu 19 października, 2011, 05:48

   W mojej ocenie to pytanie jest nieścisłe i może wprowadzać w błąd. Zabrakło dokładnego wyjaśnienia sytuacji. Ja odebrałem to pytanie następująco:

   - firma A ma w ofercie soki 1,5 litrowe
   - właśnie ma promocję, i na opakowaniu soku jest informacja „sok półtoralitrowy” oraz dopisek „pół litra gratis” – razem 2 litry

   i wtedy jest to 33% (autorzy testu chcieli aby było to pytanie podchwytliwe).

   Z procentami mamy jak zawsze „Magię Procentów”. Nawet gdyby przyjąć, że jednak jest to opakowanie soku 1,5 litrowe i napis, że to 1,5 litrowe opakowanie zawiera 0,5 litra soku gratis to obie odpowiedzi się bronią:
   1. (bardziej mniej przekonuje od strony merytorycznej, gdyż pokazuje jak szczodry był producent) – czyli grtis = 50% (o tyle więcej soku otrzymujemy więcej niż w standardowym 1 litrowym opakowaniu)
   2. (trochę na obronę organizatorów :) – być może w domyśle (i zapomniano to w ten sposób napisać) jaką część kartonu 1,5 litrowego stanowi pół litra gratisowego soku. W tym przypadku 33%.

   Odpowiedz na komentarz

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie nikomu udostępniony. W zamian za komentarz otrzymasz dostęp do kursu online i dodatkowych materiałów (jak np. arkusze Excel).Pola oznaczone (*) są wymagane.
Komentarze są moderowane i akceptowane co 1-3 dni.