Prognozy dla rynków wschodzących wg Marka Mobiusa

dr Mark Mobius (Franklin Templeton) to dla mnie ikona świata funduszy inwestycyjnych. Sama możliwość kontaktu na żywo warta jest kosztów udziału w konferencji.

Ponad 40 lat związany z inwestycjami na rynkach wschodzących, w 1999 roku w raporcie Carson Group uznany za jednego z 10-ciu najlepszych zarządzających XX wieku. Specjalizacja: Rynki wschodzące. Nie ma chyba człowieka z większą wiedzą na temat gospodarek, biznesu i także polityki tych krajów. Czerpaną nie z artykułów, ale z ciągłych podróży i pasji do pracy.

Dodajmy do tego charyzmę i świetne poprowadzenie prezentacji…

Kartka z historii i kilka statystyk

W 1987 roku inwestorzy na rynkach kapitałowych mieli dostęp do 6. rynków wschodzących (Meksyk, Hongkong, Filipiny, Tajlandia, Malezja i Indonezja). Wtedy Franklin Templaton uruchomił pierwszy fundusz rynków wschodzących.

Na koniec roku 2015 było to już 70 krajów.

Tak rozwijają się rynki wschodzące

(ujęcia ze zdjęć prezentacji FrankinTempleton w trakcie konferencji FundForum2017)

Zmiany w tych krajach doskonale widać na poniższym rysunku – to zdjęcia z prezentacji Marka Mobiusa w kilku krajach zrobione w odstępie 25 lat.

Mark wspominał Warszawę 25 lat temu, z których zapamiętał … puste wystawy sklepowe.

Dlaczego rynki wschodzące?

Kapitalizacja rynkowa rynków wschodzących (czyli wartość akcji w obrocie) w 1987 roku wynosiła 272 miliony $ a w 2015 roku prawie 20 miliardów $. To pokazuje skalę rozwoju możliwości inwestycji kapitałowych w tej grupie krajów.

Zwiększa się też znaczenie rynków wschodzących badanego jako udział w światowym PKB, eksporcie i imporcie.  Wzrost dwukrotny w 25 lat. Dziś rynki wschodzące generują ponad 40% światowego poziomu tych trzech wskaźników.

Według Marka Mobiusa udział akcji rynków wschodzących w portfelach śmiało powinien przekraczać 30%. Oczywiście pamiętajcie, że dotyczy to portfela długoterminowego (w ten sposób zawsze wypowiadają się zarządzający) a nie modelu nieco bardziej aktywnego inwestowania, który proponujemy korzystającym z naszych narzędzi.

W grupie rynków wschodzących mamy dodatkową podgrupę: Frontier Markets. Ja nazywam to „rynki pre-wschodzące„.

Znaczenie rynków „Frontier Markets” w przyszłości pokazano na przykładzie Afryki. Gdzie większość krajów jest zaliczana do tej grupy rynków pre-wschodzących. Obszar Afryki (powierzchnia) jest o ponad połowę większa od Rosji, trzykrotnie większa od USA oraz Chin i 9-krotnie większa od powierzchni Indii. Powiesz – że przecież większość terenów jest niezamieszkana?

Prawda. Ale tu chodzi o bogactwa mineralne, w które kontynent ten jest szczodrze ‚wyposażony’.

Co z PKB?

Prognozowany na 2017 wzrost PKB dla rynków wschodzących to 4,6% podczas gdy rynków rozwiniętych 1,8%. W tej grupie dla Polski FT prognozuje nieco ponad 3% PKB w 2017, co wygląda dobrze na tle innych rynków. Ale – jak zauważa Mobius – mogłoby być więcej.

Na rynkach wschodzących najwyższe prognozy PKB mają azjatyckie rynki wschodzące. Liderami są dwa olbrzymie rynki: Chiny i Indie z prognozami ponad 7% wzrostu gospodarczego. Ale najbardziej ciekawe spostrzeżenia:z

 • z 10 najbardziej zaludnionych krajów 8 z nich to rynki wschodzące. A mówiąc w liczbach: miliard ludzi w Chinach, miliard w Indiach…
 • struktura wiekowa – mediana ludności rynków rozwiniętych to 41 lat, a dla rynków wschodzących: 28 lat. Młodzi ludzie mają dzięki technice więcej możliwości, mogą łatwiej wykazać się kreatywnością, wkładem w rozwój gospodarek ale też możliwościami zarobkowymi. I co z tym związane – siłą wydatków konsumenckich na wzrost gospodarczy
 • wielki trend migracyjny z terenów rolniczych do miast co generuje chociażby popyt wewnętrzny na usługi w tym transportowe, infrastrukturalne co pociąga za sobą inne branże
 • struktura demograficzna rynków wschodzących także jest wielkim atutem dla rozwoju tych krajów – najlepiej wyjaśni to poniższy diagram

Nadal wiele miejsca do ‚doganiania’ rynków rozwiniętych

PKB ważony parytetem siły nabywczej rynków wschodzących mocno odstaje od najbardziej rozwiniętych rynków. To daje pole do wzrostów w oczywiście długim terminie.

Internet – jako transfer technologii

22% użytkowników Internetu mieszka w Chinach. Skąd taki dostęp – to głównie smartfony. Dostęp bez potrzeby posiadania stacjonarnego komputera. Sprzedaż tych urządzeń z podziałem na rynki wschodzące i rozwinięte – pokazano na wykresie. Sprzedaż na rynkach wschodzących to liczba ponad 1 miliard sztuk.

Wydatki internetowe

W dniu singla 11.11 2016 roku sprzedaż w tym jednym dniu – wyniosła 17,8 mld USD. Podczas gdy kilka ‚handlowych’ dni – Dzień  Dziękczynienia, Czarny piątek i Cyberponiedziełek wygnerowały (łązcnie w te dni) przychody z handlu w sieci ‚tylko’ 12,8 mld. To pokazuje potencjał rynku (dostęp do sieci Internet, ale też dużą konsumpcję).

Kluczowy wykres – wyniki giełdowe rynków wschodzących

Lata 2013 do 2016 były obiektywnie na tych rynkach trudne. Wręcz słabe. To widać na wykresie. Te czerwone pasy to czas w którym te rynki miały wyniki słabsze niż rynki rozwinięte (dane przeliczone na USD).

Widać też że w 18 z 29 lat rynki wschodzące miały wyniki lepsze (w ujęciu bezwzględnym) niż rynki rozwinięte. Rok 2016 był pierwszym takim rynkiem po słabszych latach.

Wskaźniki C/Z pokazują, że ceny akcji na rynkach wschodzących są nadal tanie. Wskaźnik cena/zysk jest dużo niższy niż w krajach rozwiniętych (dane na luty 2017):

 • rynki wschodzące: C/Z = 11,99
 • Polska: C/Z = 13,3
 • rynki rozwinięte: C/Z = 16,6

Ceny surowców – sygnały odbicia

Po korektach indeksy surowcowe rosły po kilkadziesiąt procent. Wg Franklin Templeton jesteśmy właśnie w momencie początku tych wzrostów. Niektóre (te najbardziej przecenione) od lokalnych dołków wzrosły o ponad 60% (ropa +100%, gaz ziemny +90% i pallad +60%).

Z ciekawostek: jedno z najważniejszych zastosowań palladu to katalizatory samochodowe. Wartość metali szlachetnych w jednym katalizatorze (różne metale, w tym pallad) podobno zaczyna się od kwoty 200 zł. Za sztukę.

Reformy na rynkach wschodzących

Poniższe informacje są zaczerpnięte ze slajdów pokazywanych w trakcie wystąpienia. Nie jest łatwo. Ale są to kroki w kierunku reform (cytaty z prezentacji FranklinTempleton):

 • Korea Południowa: prezydent Park Geun-hye (odsunięta od władzy) zamieszana w aferę korupcyjną. „Szamanka” Choi Soon-sil miała wpływ na politykę wewnętrzną i zagraniczną prezydent Park. Łapownictwo, nadużywanie władzy. Przedstawiciele dużych koreańskich koncernów przekazali na konta fundacji Choi darowizny 80 mln dolarów
 • Brazylia: w latach 2004-14 państwowy koncern Petrobras zamieszany był w afrę korupcyjną (defraudacja ponad 5 mld $).  Skazano 86 przedstawicieli elit politycznych. W latach 2003-2010 przewodniczącą zarządu Petrobrasu była (odsunięta niedawno od władzy) prezydent Dilma Rousseff
 • RPA: Krytyka prezydenta Jacoba Zumy w związku z korupcją (Sąd Najwyższy wskazał 783 przypadki domniemanej korupcji). Sąd Najwyszy orzekł, że budowa wilii prezydenta z publicznych środków była niezgodna z prawem. Prezydenta nie udało się odsunąć od władzy, ale opozycja rośnie w siłę
 • Argentyna: w grudniu 2016 prezydent Cristina Fernandez de Kirchner, i dwóch ministrów usłyszeli zarzuty przywłaszczenia mienia państwowego. Sąd zabezpieczył aktywa każdego z oskarżonych (łącznie 633 mln $). Zabójstwo proukuratora prowadzącego inną sprawę związaną z działaniami rządzących. W grudniu 2015 wybory wygrywa nowy prezydent – z kampanią pod hasłem „Zmiany”

Przyszłość? Kolejny kluczowy wykres

Index rynków wschodzących od 1988 roku jest na wykresie:

To co trzeba zauważyć – to żółte paski. Pokazujące ‚rynki niedźwiedzia’ (mocno spadkowe). Dla wyjaśnienia rynek niedźwiedzia Franklin określa jako spadki indeksów ponad 30%.

Główny przekaz tego wykresu – okresy spadków są bardzo krótkie (średnio 15 miesięcy). A następuje po nich długi okres wzrostów (przeciętnie 69 miesięcy).

Historycznie te okresy wzrostów przynosiły średnio ponad 300% zysku. Poniżej zestawienie:

 • Lata 97-98. Spadki 56% w 13 miesięcy
 • Lata 98-00. Wzrosty 114% w 19 miesięcy
 • Lata 00-01. Spadki 49% w 17 miesięcy
 • Lata 01-07. Wzrosty 537% w 73 miesiące
 • Lata 07-08. Spadki 65% w 12 miesięcy
 • Lata 08-14. Wzrosty 154% w 66 miesięcy magia procentów – ledwie starczyło aby odrobić straty)
 • Lata 14-16. Spadki 35% w 17 miesięcy
 • Od lutego 2016 – na razie wzrosty

Krótkie podsumowanie – przez samego Marka Mobiusa

Sprawdź także

Nie zapomnij zapoznać się z pozostałymi częściami tej relacji:

2 KOMENTARZE

 1. Od lutego 2016 – na razie wzrosty. Pytanie jak długo? Od pewnego czasu próbuje podpierając się rekomendacjami Opiekuna Inwestora: Turcję, Chiny, Indie, ale jak na razie na tym straciłem. Oby w końcu się ruszyło na dłużej.

  • Koniecznie Kroczący Stop Loss. I analiza powiązań /waluty-indeksy/. Kupując fundusz akcji zawsze jest ryzyko kupna na lokalnej górce. Lub korekty – np. spowodowanej ryzykiem walutowym (z tym mamy do czynienia). Szczególnie wchodząc do rynków po wzrostach. Jak ograniczyć ryzyko omawiam (w dostępnym dla każdego po rejestracji) nagraniu – prostej strategii 3W.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here